www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 26, 2024 1:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 10:08 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
druze DRIM prvo DOBREDOJDE na forumot konecno nekoj od struskiot del,gledam deka debatata ke zamine vo pogresen pravec pa zatoa bi ve zamolil da otvorime edna posebna tema GLOBOCICKO EZERO pa site nie koi sakame da go posetime ova prekrasno mesto da imame nekoja informacija.Pozdrav ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 10:26 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
:)Pozdrav do Dragan, Kire, Jovce i ostanatite sto se druzeja denovive na Globocicko popravo posle tesnecot kaj trapot. Reportazata vi e navistina edna od najdobrite :D no za zal krajniot del ne mi se dopaga :evil: , ima obvinuvanja najtesko sto ni padna na site sto ne obvinivte bez da se rasprasate najdobro .. nikogas ne sme bile protiv sportskite ribolovci sakame da se druzime da uzivame vo ubavinite vo prirodata ste se retko vo nasava drzava. Obvinuvate na nekoj nacin i se zakanuvate lutinata ja nosite zatoa sto vakno vesto nikoj nesaka da mu se sluci spored ona opisanoto od vasa strana, Opisanoto on nasa strana e slednoto sto nie denes razgovaravme so 5 toricata sto beja taa vecer kajvas ne so losa namera navodno vo vecernite casovi se ste dvizele so camec a kajnas sekoj camec e sumliv zatoa sto ribokradcite takvi momenti koristat za da frlaat mrezi, koga dosle so camecot ste im kazale deka imate uloveno eden krap i ste go imale zakaceno pokraj nekoe drvo od pozicijata sto bevte postaveni doagalo od leva strana, Kire se znael so edniot trebelo da odat zaedno na Kozjak deckite nese ostapleri, najmalku se kaubojci, nikogas nekoe mesto nebilo kako sto kaza Lepi "MOETO MESTO ili NASE " . za nedaj boze na ribolovcite pomagame i ke pomagame. Da se prefrlam na glavnoto edniot od niv te predupredil deka sakot nebil dobro vrzan koga dosle do krapot,taa vecer bev i jas zaedno so Oli i uste dvajca nivoto na vodata opadna najmalku 1 metar od 12 casot se do 3 casot , posle 3.30 nivoto pocna naglo da raste i dobi visina najmalku 1.5 metar i polovina sto nasite trski nekolku pati i gi premestuvavme, najverovatno so vasiot krap se slucilo da toj ispretal i sakot se otvotil koga opadnalo nivot posle toa na naiduvanje na vodata da pobegnal,na taa lokacija kaj sto bevte ima dosta lisici, divi macki, ima i vidri dane slucajno dosle blisku do ribata i nekako go otvorile sakot i ribata izbegala ili koj znajt sto se slucijo. Te molam nemoj da bides brzo potezen razmisli dobro sto zboruvas i treba da bides siguren koga obvinuvas nekogo! Lugeto sakaat da se sretnat so tebe da razgovaraat da vidite kaj e greskata i sakaat da se izvinite za navredata sto ja prakate preku razni sajtovi i se ste javile na pola makedonija za netocni informacii...

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 10:36 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
laguna644 НапишиCOLON
druze DRIM prvo DOBREDOJDE na forumot konecno nekoj od struskiot del,gledam deka debatata ke zamine vo pogresen pravec pa zatoa bi ve zamolil da otvorime edna posebna tema GLOBOCICKO EZERO pa site nie koi sakame da go posetime ova prekrasno mesto da imame nekoja informacija.Pozdrav ;)
Dobre ve najdov :) sekogas sme raspolozeni za druzenje i sekoj e dobredojden
Debatata zaminuva vo pogresen pravec zatoa sto nekoj debatira i obvinuva bez da se osigura dali navistina deloto go napravil nekoj od tie luge sto vecerta bile kaj ribolovcite ..
Se nadevam ke se uverat deka ne e nasa vina i se ke si bide kako sto treba Pozz i sekoe dobro

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 10:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Aki druze sve se slucuva na voda, ama jas mislam deka mozebi ako imalo drugi luge so cuvarite tie da napravile zulum, inaku od iskustvo smetam deka tie se najdobrata i edinstvenata ribocuvarska sluzba kaj nas. Pred nekolku godini eden od cuvarite koj mi naplakase dozvola i mi pomagase da gi priberam stvarite posto na toa mesto bese tapa, mu se pustaa nekoj od lokalcite go pcueja, mrezite im gi sobirale navecer, mi vika ne sme mnogu omileni tuka. A za mestanite od Tasma nemam zborovi katastrofa ne te e**t 2%. Isto problemi pravat i Italijanite gasterbajterite sto doagaat na leto, so niv do tepacki doaga, tie zaposednuvaat mesto, go krmat, sekoj den doagaat vo isto vreme i ako ima nekoj drug zastanato, pokolj, nivno e mestoto i tacka. Taka da Aki ne se nerviraj, nego daj ako imas vreme javise da pieme pivce negde :D

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 10:44 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
FisherKing НапишиCOLON
Aki druze sve se slucuva na voda, ama jas mislam deka mozebi ako imalo drugi luge so cuvarite tie da napravile zulum, inaku od iskustvo smetam deka tie se najdobrata i edinstvenata ribocuvarska sluzba kaj nas. Pred nekolku godini eden od cuvarite koj mi naplakase dozvola i mi pomagase da gi priberam stvarite posto na toa mesto bese tapa, mu se pustaa nekoj od lokalcite go pcueja, mrezite im gi sobirale navecer, mi vika ne sme mnogu omileni tuka. A za mestanite od Tasma nemam zborovi katastrofa ne te e**t 2%. Isto problemi pravat i Italijanite gasterbajterite sto doagaat na leto, so niv do tepacki doaga, tie zaposednuvaat mesto, go krmat, sekoj den doagaat vo isto vreme i ako ima nekoj drug zastanato, pokolj, nivno e mestoto i tacka. Taka da Aki ne se nerviraj, nego daj ako imas vreme javise da pieme pivce negde :D
Ima sekakvi luge no sigurno tie sto beja taa vecer nisto loso ne napravile a najmalku da ukradat ribat hmm smesno..

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 10:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Ne mi e namerata da obvinuvam, najmalku vas od cuvarskata sluzba, so vas imam samo pozitivni iskustva, zatoa i vikam deka ste ednistvenata ribocuvarska sluzba vo Makedonija. Mojot odgovor bese hipoteticki, prodolzete so odlicnata rabota

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 11:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Drim@
ne kazav nisto loso samo iznesov tvrdenje sto se slucuva na tikvesko i deka ne bi trebala taa skola da se prenese i kaj vas,gi narekov majmuni civarite od tikvesko zatoa sto se toa vo sekoja smisla na zborot i ne mi pada na pamet da go povlecam zborot posleden pat koga bevme na tikvesko zemavme nedelni dozvoli i 5-6dena lovime na isto mesto,a tie sekoj den u kontrola so poln gas prvo gi izbrkaat ribite a talasite go odsidrat splavot za edno 4-5metra od mestoto :evil: ti se smee i ti vika dajte dozvoli :evil: ,sekoj za sebe tvrdi deka e najdobar na svet,ali ima mesto za napredok :arrow: samo mozam da zamislam kako izgledalo koga ti izripaat 7 ludje od camec i ti preturaat po mestoto,a ti ni kriv ni dolzen sedis i cutis,malku kultura treba (dobarden,kako ste,izvinete pravime kontrola)mozda zatoa nekoj upotrebi los izraz(kaubojci)ne e seedno koga vidis 7 nakrvaveni pogledi koi posle so cel da tepaat nekoj.....na glabocica vece mrezarite se istrebena vrsta sega malku povece vnimanie posvetete na sportskite ribolovci podiskretni kontroli,a ne ke e loso i nekoj elektricen motor koj nestvara galama za priblizuvanje do bregot,pozdrav i se gledame na esen

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 11:16 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
filip030682 НапишиCOLON
Drim@
ne kazav nisto loso samo iznesov tvrdenje sto se slucuva na tikvesko i deka ne bi trebala taa skola da se prenese i kaj vas,gi narekov majmuni civarite od tikvesko zatoa sto se toa vo sekoja smisla na zborot i ne mi pada na pamet da go povlecam zborot posleden pat koga bevme na tikvesko zemavme nedelni dozvoli i 5-6dena lovime na isto mesto,a tie sekoj den u kontrola so poln gas prvo gi izbrkaat ribite a talasite go odsidrat splavot za edno 4-5metra od mestoto :evil: ti se smee i ti vika dajte dozvoli :evil: ,sekoj za sebe tvrdi deka e najdobar na svet,ali ima mesto za napredok :arrow: samo mozam da zamislam kako izgledalo koga ti izripaat 7 ludje od camec i ti preturaat po mestoto,a ti ni kriv ni dolzen sedis i cutis,malku kultura treba (dobarden,kako ste,izvinete pravime kontrola)mozda zatoa nekoj upotrebi los izraz(kaubojci)ne e seedno koga vidis 7 nakrvaveni pogledi koi posle so cel da tepaat nekoj.....na glabocica vece mrezarite se istrebena vrsta sega malku povece vnimanie posvetete na sportskite ribolovci podiskretni kontroli,a ne ke e loso i nekoj elektricen motor koj nestvara galama za priblizuvanje do bregot,pozdrav i se gledame na esen

Da filip do nkade ste vo pravo no potpolno vo pravo zatoa sto vo camecot beja 5 torica od koj site se sportski ribolovci ednite od niv zaedno so kire se dogovarale da odat na koznaj, znacit neste bile prisuten vo moment zatoa netreba da se komentira badijala . mislam dka rabotite za kratko ke si dojdat na mesto :) Pozz i zdravje se gledame :D

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 11:19 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
FisherKing НапишиCOLON
Ne mi e namerata da obvinuvam, najmalku vas od cuvarskata sluzba, so vas imam samo pozitivni iskustva, zatoa i vikam deka ste ednistvenata ribocuvarska sluzba vo Makedonija. Mojot odgovor bese hipoteticki, prodolzete so odlicnata rabota
Znam za strancite sto se slucuva onie sto treba da donesat evropska kulutura no za zal vo evropskite zemji sedat i kutat kako kukli ko ke dojdat vo Mk izigravaat nekojsi inaetot go vadat na nas ... ama ke se sredi i toa pozz Fisherking sekoe dobro :)

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 26, 2011 11:29 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
DRIM ---dobro dojde i da bidis so edno oko ovde na forumot zaso eve ti si od toj revir
a nie sme manjak so lugje od toj del
-e sega da pomuabetime
kaj so ima cad ima ili ogan ili skara ke se praj(znaci za belja trebaat dvajca)
nego aj i toa so ribata neka nee taka
sepak ovaa e edno tablo da sekoj si kaze nesto i da se popravame vo sekoj pogled
dali nie kako ribari ili cuvarite kako cuvari

pozdrav i se nadevam deka nema da se bara vlaknoto vo jajceto


-==inace reportazata na aki e stvarno korisna ni donese eden nov clen od kaj sto ni trebase==

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 22 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum