www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 18, 2024 11:31 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 8:25 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Драган, све друго на страна, репортажата е ептен кул, посебно делот со видеата... ми се плачеше кога ги гледав рибине како скокаат :D

А на кое место одиш на Радика? :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 9:21 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
kompir99 НапишиCOLON
Pozdrav Drim i dobrodojde,sega vo ovie vreminja znaeme deka koncesii nema ribolov ne e dozvolen pa me interesira kako e toa regulirano na globocica....Dnevna karta ili fiskalna ili dozvola specijalna i taka natamu...Pozdrav
Nie od ezeroto ne se odkazuvame iako nemame koncesija, dozvoli ne naplakame sekoj e dobredojden :)
Najmalku e dobredojden ribokradec veruvajte opsednati sme od mrezite nie sme 18 ribocuvari volonteri uniformirani ko ke prajme akcija ili kontrola nocno vreme nikogas ne odime samo odime najmalku 5 -6 dusi vo camec a se slucuva ako e nekoja golema akcija da odime i so 2 camci i eden gliser, vo ovie 5 godini imame izvadeno preku 35 kilometri mreza od koi sto 30 kilometri samite ribocuvari ostanatoto so pomos na insektori i policija, za nas od opseda sekoe nokno dvizenje e sumnitelno zato se sluci ona sto ne trebese da se sluci taa vecer... vo nasevo ezero podrskata ja imame od site ribolovci site zaedno rabotime za pokasno da uzivame vo sportot

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 10:17 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Odlicno sekoja cest i samo taka prodolzete.....A za terenite i prirodata netreba mnogu da se zbori... ;)

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 10:21 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
Drim НапишиCOLON
kompir99 НапишиCOLON
Pozdrav Drim i dobrodojde,sega vo ovie vreminja znaeme deka koncesii nema ribolov ne e dozvolen pa me interesira kako e toa regulirano na globocica....Dnevna karta ili fiskalna ili dozvola specijalna i taka natamu...Pozdrav
Nie od ezeroto ne se odkazuvame iako nemame koncesija, dozvoli ne naplakame sekoj e dobredojden :)
Najmalku e dobredojden ribokradec veruvajte opsednati sme od mrezite nie sme 18 ribocuvari volonteri uniformirani ko ke prajme akcija ili kontrola nocno vreme nikogas ne odime samo odime najmalku 5 -6 dusi vo camec a se slucuva ako e nekoja golema akcija da odime i so 2 camci i eden gliser, vo ovie 5 godini imame izvadeno preku 35 kilometri mreza od koi sto 30 kilometri samite ribocuvari ostanatoto so pomos na insektori i policija, za nas od opseda sekoe nokno dvizenje e sumnitelno zato se sluci ona sto ne trebese da se sluci taa vecer... vo nasevo ezero podrskata ja imame od site ribolovci site zaedno rabotime za pokasno da uzivame vo sportot
РЕСПЕКТ!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 10:27 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Odlicen provod definitivno riba kolku sakas samo bevme fokusirani na KRAPCO :D ama ne bese do nas samo 1 viot den davase krap drugite dva imase menjanje na vodostojot veter takareceno nepogodni uslovi za krapot. Kako i da e prekrasna druzba uzivanje vo proroda i mnogu dobar tim :D pozdrav do site, Aki reportazava si ja spremil 5 ka nema zbor zdravje ke ima mnogu vakvi makedonijava e golema dava mnogu ubavini.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 11:07 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Drim, Visuel, добредојде и од мене,

Најпрво поздрав за гестот што се уклучивте на форумов, тоа е општо поздравено од рибарите од цела Македонија, жал ми е што се уклучувате после немила случка, ама сепак, добро е што сте тука, кога има две страни, нема да останат некои работи недоречени, а во иднина верувам ќе разговараме за многу други позитивни работи. Лично ќе корегирам дел од зборовите на членовите кои Ве погодија, но дел ќе останат како нивно лично мислење, посебно во текстот на Аки, иако мислам дека во нервоза на делови има употребено тешки зборови, сепак оставам на него ако смета дека треба да корегира,....зашто сепак луѓето имале немила случка, биле осомничени дека пуштаат мрежи, им било расипано местото од пребарување, а како што прочитав на крај од како ништо не се нашло не добиле ниту едно “Извинете“ (поправете ме ако грешам), тоа е како во продавница некој да почне да Ви се дере како на крадец, да почнат да Ве тресат и кога нема да најдат ништо да не Ви се ни извинат. На крај и тоа со крапот, што никој неможе веќе да докаже што било. Како што кажаа дел од колегите, мислам дека случката треба да се заборави, верувам дека ќе се извлечат поуки и дека колегите следниот пат многу подобро ќе си поминат.

Јас лично на неколку пати сум Ве давал како пример за рибочуварска служба во Македонија, а Ве поздравив преку мејл и уште не почеток на функционирањето на сајтот. Вашето активирање овдека и самото тоа што сте ја разговарале случкава во СРД Црн Дрим, говори за Вашата посветеност како ретко кој во Македонија од Вашата бранша. Сепак колку и да е добро, може да биде подобро, така е во се во животот, имаше неколку позитивни сугестии во претходните коментари на колегите, во делот на пристапот кон идни осомничени, не сакам да се повторувам и би сугерирал да разгледате некоја варијанта ако другпат направите таква рутинска контрола на некое место, а се испостави дека не се работи за мрежари, да имате некоја мерка, или гест кон рибарите, сепак некои идат на повеќе денови, трошат време, пари, крмат место и на крај ако некој по грешка им го расипе местото, најмалку што треба е да име едно “Извинете згрешивме, се надевам дека ќе не разберете“.

Сакам да Ви сугерирам во делот “Добредојде за новите членови“ малку да го претставите она што го правите, дел од успесите, секако линкови и контакти од кај Вас и мислам дека секој добронамерен рибар на форумов, а ги има доста, ќе биде ваши очи и уши на теренот. Дополнително ако може да поставувате свежи информации од типот, забрани ,активност на рибата, акции за заплена на мрежи и сл. мислам дека посетата кај Вас ќе биде уште поголема, што секако е од заеднички интерес.

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 11:35 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Аки иначе одлична репортажа, супер провод во прекрасна природа, видеата се закон, посебно тоа под вода кај што ѕиркаат рипките во кадар :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
opaa!!! ajee WLCOME do CRN DRIM :) abe drim prijatele pa nemojte da ste tolku osetlivi i taka lesno da se navreduvate.jas nikogo ne navrediv licno samo kazav na kogo se somnevam a go vregav toj shto go napravil toa. ako ne ste vie nema potreba da ste navredeni :) shto da kazeme nije shto sme najjprotiv takvi raboti a vie ni uletavte racija ni napravivte pa ne se bunime i ne sme navredeni shto ne napravivte od sportski ribolovci-ribokradci.na videoto se gleda ribata vo kraj i toa e prviot den potoa ja montiravme vo dlabina od nad metro i ja obesivne na granka da visi.znaci po site fiziki ribata ne bi mozela da izripa pa makar i da snema voda sekogash ke ja oteznuva mrezata i ke bide zategnat otvorot ;) lisici,zajci hahahah nema shansa! mrezata si beshe zdrava i prava i si viseshe stegnata ama i prazna :mrgreen: nie tri dena bevne pokraj krapot i toj ne uspea da izbega a zadno nashe viduvanje so nego beshe koa dojde camecot so kaubojcite hahahahha pak ke kazam tepaniot tepan-ebaniot eban,jas cel zivot idam na toa ezero i ne mi e prvpat a nema ni posleden, ke se vidime, ke se druzime i ke ja zaboravime ovaa nemila slucka za dvete strani i za vas kako" lopovi" i za nas kako" ribokradci" pozdrav drim i se izvinuvam samo ako gresham i da receme deka sea e taka bidejki nesmee da e drugacie 8-)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 12:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Drim, Visuel, добредојде и од мене,

Најпрво поздрав за гестот што се уклучивте на форумов, тоа е општо поздравено од рибарите од цела Македонија, жал ми е што се уклучувате после немила случка, ама сепак, добро е што сте тука, кога има две страни, нема да останат некои работи недоречени, а во иднина верувам ќе разговараме за многу други позитивни работи. Лично ќе корегирам дел од зборовите на членовите кои Ве погодија, но дел ќе останат како нивно лично мислење, посебно во текстот на Аки, иако мислам дека во нервоза на делови има употребено тешки зборови, сепак оставам на него ако смета дека треба да корегира,....зашто сепак луѓето имале немила случка, биле осомничени дека пуштаат мрежи, им било расипано местото од пребарување, а како што прочитав на крај од како ништо не се нашло не добиле ниту едно “Извинете“ (поправете ме ако грешам), тоа е како во продавница некој да почне да Ви се дере како на крадец, да почнат да Ве тресат и кога нема да најдат ништо да не Ви се ни извинат. На крај и тоа со крапот, што никој неможе веќе да докаже што било. Како што кажаа дел од колегите, мислам дека случката треба да се заборави, верувам дека ќе се извлечат поуки и дека колегите следниот пат многу подобро ќе си поминат.

Јас лично на неколку пати сум Ве давал како пример за рибочуварска служба во Македонија, а Ве поздравив преку мејл и уште не почеток на функционирањето на сајтот. Вашето активирање овдека и самото тоа што сте ја разговарале случкава во СРД Црн Дрим, говори за Вашата посветеност како ретко кој во Македонија од Вашата бранша. Сепак колку и да е добро, може да биде подобро, така е во се во животот, имаше неколку позитивни сугестии во претходните коментари на колегите, во делот на пристапот кон идни осомничени, не сакам да се повторувам и би сугерирал да разгледате некоја варијанта ако другпат направите таква рутинска контрола на некое место, а се испостави дека не се работи за мрежари, да имате некоја мерка, или гест кон рибарите, сепак некои идат на повеќе денови, трошат време, пари, крмат место и на крај ако некој по грешка им го расипе местото, најмалку што треба е да име едно “Извинете згрешивме, се надевам дека ќе не разберете“.

Сакам да Ви сугерирам во делот “Добредојде за новите членови“ малку да го претставите она што го правите, дел од успесите, секако линкови и контакти од кај Вас и мислам дека секој добронамерен рибар на форумов, а ги има доста, ќе биде ваши очи и уши на теренот. Дополнително ако може да поставувате свежи информации од типот, забрани ,активност на рибата, акции за заплена на мрежи и сл. мислам дека посетата кај Вас ќе биде уште поголема, што секако е од заеднички интерес.

Поздрав
Dobre ve najdovme :) nema da komentiram mnogu veke izkomentirav dosta samo sakam da kazam da ve ispravam krmilisteto nebese nitu meta nitu cel ili pak bese pustena nekakva kandza za mrezi tuku beja pojdeni od pozicija sto nesmeta , i nema logika krapot da go ukral nekoj sigurno ke go zemel i sakot valda ke go videle tie kaj sto go zimaat .. i na kraj im rekle izvinete za smetanjeto ubavo da si pominete , posto kire trebelo so edniot da odat na Kozjak

Pozz i sekoe dobro se nadevam deka ke imate informacii za ribata kaj grize i sto se slucuva vo ezeroto :D

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: EZERO GLOBOCICA-RIBOLOV NA KRAP
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 27, 2011 12:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
inaku krmevme so specijalna krma van den so dva vida+hemii za krap, izmeshana so pcenka varena cela kanta i ja frlavme preku den bidejki ne se nadevavme na denski udari.krmevme na dalecina od 20m. od obala na 8m dlabina.za ulovot mozda e slab ama vo sporedba deka okolu nas imashe vrvni takmicari shto ucestvuvale po svetski prvenstva i nemaa rezultat i ne e tolku losho za nekoj kako pocetnik.za mamec koristevme isklucivo pcenka vo poveke aromi na jagoda,malina,vanila...isto taka i gi dipuvavme zrnata za podobar rezultat.krapot beshe uloven na 3zrna zakaceni na vlakno so aroma na jagoda.sistem sejfti sistem so 60gr olovo jadici 6 kormoran.na boila ne pipa...krapot beshe ramno 4kg meren na lice mesto a ne 3 kako sto se napomenuva!!!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum