www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:16 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 12:13 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Ќе започнам со поговорката “ Не е важно каде си,него со кого си ” , но во овие изминати три денови важно беше каде бевме и кој се бевме.
Бевме на едно прекрасно езеро,со прекрасна природа полно со риба,езеро идеално за крапски натпревари

[ img ]



А со кого бевме??? Бевме со најдобрите луѓе што македонскиот крапски риболов може да ги посака.Бевме со прекрасни луѓе,добри рибари пред се големи пријатели.

[ img ]

Така дојде ден за заминување...Четврток...
Јас на нозе уште во 8.00 спремен чекам да се јави Чупле и да тргаме.Евего немаго евего немаго дојде 13.00 ние уште не тргнати , а веќе со Крсте 2 пати се слушам вика ние поаѓаме.После половина час ете го звони и јас правец по него.Он кутриот со мајстор дома главата незнае кај му е,а јас го брзам.Така полека полека се товаривме и правец за Бугарија.
Стигаме на граница,без проблем проаѓаме и по патот од граница преку Ќустендил накај Софија,кога сум ја стиснал колата ( 60-70kmh ) eдноставно летавме  позз до Профа :D
Стигнуваме Софија кога навигацијата го нема новиот автопат и се загубивме,па натаму наваму врти се,почнавме да прашуваме луѓе кАде Е пат за јазовир Бистрица.По некој обиколен пат стигнавме и таму не пречекаа моите ПРИЈАТЕЛИ , Крсте, Кременадла , Драган Стојмнановски Ѕвер за ловење риба и Профа.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Тука Даце го испрашува Профа дали ги научил патоказите од Ќустендил до Софија

[ img ]

Одма кафе,и по кафе заебанции до бесвест,месо па некој винце,некој повеќе винце,некој многу винце а некој пак кафе ,па по некое време дојдоа Сергеј и Пеѓа со нив муабети и дојде време за одмарање...Сите заспаа мене сон не ме фаќа,полн адреналин неможам да заспијам,се слушам со нашиве до кај се,цигара,на телефон,кога ете го веќе се разденува.Си направив кафе прошетав околу езерото,ги видов позициите,ја видов мојата сакана 7мица,мојата нова сакана 7мица,досредивме околу една позиција имаше интервенција, и почнаа нашите пријатели да пристигнуваат.
Муабети 300 меѓутоа доаѓа време за извлекување позиција...

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]



Кој среќен кој не,а ние лично не бевме среќни бидејќи бевме буквално на средина,ни на улив ни на брана,а помеѓу две искусни екипи,Крсте, Кременадла, Ѕвер и БАТО Милчо,Стефан,Деки.Знаев дека ќе ни е многу тешно но што е тука е, ќе пробаме да направиме се што е во наша сила.
Се наместивме,спремивме трските и по стартот две трски правец во вода,малку кобра,пва и започнавме со маркирање на другата половина од позицијата ( нешто што го научив од крапската работилница )...После 10мин добивме риба,но маломерна.Ајде што е тука е продолживме со маркирање и спремивме две позиции.
На почетокот ловевме на Squid – ester и Plum – Squid,иако знаев дека бананата ја ловат скоро сите се одлучивме за ова,за да потоа се префрлиме скроз на Plum-Squid.
Некаде до пред прво мерење сите од наша страна со улов освен ние,ќе збеснам...Се вртам низ бокс,нервозен уште на почеток,се јадам,сите имаат ние немаме,каде грешиме итн итн.Следна риба откачивме,па пауза некое време.Одеднаш пиштат сигнализаторите трската во рака и после борба од околу 5мин излезе прекрасен крап од 9,520 ,право во сак и конечно да седнам да се спремам да јадам нешто тој ден.

[ img ]

[ img ]

Ноќта што следуваше решив да не ја преспијам иако не спиев и преткоходната и да ставам креветот до трските и да гледам што се случува...Повторно иста песна,на неколку удари само еден во сак другите се откачуваат.Нервозен ќе збеснам,незнам што е работа,менувам системи џабе.
Како започнува утрото така ,гледам се одлепуваат сите,а ние имаме удари а не реализираме.Риба се откачува па се откачува...Незнам веќе што да правам,две неспиени ноќи,само 3-4 риби,ветер,два кафетини испиени веќе глава боли,Милчо ми дава јадици плетеници,врзувам подвези,ама веќе умор,концентрација 0,не сум мрднал од бокс,веќе незнам што да правам...Го направив најпаметното нешто,земав да шетам по боксови.Кај најдобрите Профа и Бамсе,кај мојот драг пријател Мартин на кафе,кај Виничани на муабет,кај Тафта пак на кафе и кафетин,кај Борис и Аки пак на кафе и конечно во бокс до моите момчета Дрим тим.

Вечерта започна,вечеравме една извадивме една изгубивме и веќе паднав во транс.Легнав повторно надвор и само што затворив очи ран...Рипам и незнам каде одам и што правам,на Чупле сум му рекол зашто вадиме риба нели пројде мерење :D
Ја извадив...Легнувам,ран,откачување,па легнувам ран откачување,па ран откачување и така можеби 5-6 риби за ред...Одеднаш повторно ран крупна риба на трска и отиде...Веќе незнаев што да правам си викам јас не ловам веќе и ја спуштам трската на род под кога слушам зуење некое.Сум заборавил конецот на сигнализатор да го ставам и си зима ли зима конец...Контра и по некое време во сак конечно...Ме врати малку во живот...
Си викам тоа е што е и оваа ноќ нема спиење мора да се извади максимум колку можам...После неа имав среќа да фатам еден убав ран на камера,тоа ми беше одамна желба...



До крај на дружењето имавме уште некоја риба,уште неколку откачени сите до 2кг мислам...
Епилогот на ова дружење,13 мерни риби,9,520 најголемата ( мој личен рекорд ), 82 саати не заспан, преку 20 откачени риби и многуууу нервоза...НО,уште денес би се вратил таму ( и така имам бесплатно 48h ловење :) ) да се дружам сите луѓе што беа таму,затоа што тие луѓе дури и премногу значат во крапскиот риболов,немора како рибари него како големи луѓе пред се.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Кумановско - Тетовска на рамења

[ img ]

[ img ]


_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 12:32 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON831
ЛокацијаCOLONskopje
Bravo be ljubo ,si izdvoil dosta trud za reportazava ubavo si ja skockal :NotWorthy:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 12:48 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Odlicno skockano.
Ti rekov na greskite se uci. Ama ako koga si tvrdoglav.
Se nadevam narednata druzba ke ti padne 7 kako pozicija.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 1:09 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON831
ЛокацијаCOLONskopje
Abe ljupce, na ranot od videoto ja izvadi ribata ili se otkaci :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 6:31 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
dzver НапишиCOLON
Abe ljupce, na ranot od videoto ja izvadi ribata ili se otkaci :D
Ја избадив таа :)

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 7:53 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Trasul НапишиCOLON
dzver НапишиCOLON
Abe ljupce, na ranot od videoto ja izvadi ribata ili se otkaci :D
Ја избадив таа :)
П.С. Сега увидов што зборевте долго време...Разликата помеѓу слободен риболов и натпревар е огромна

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 8:02 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Топ репортажа,повеќе успех следниот пат :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 8:51 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Браво за репортажата, топ скоцкано. И уште повеќе браво за знамето :~~

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 9:03 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Убава енергија во репортажата, се гледа жарта со која влезе во дружбава ...околу неспиењето, работата, откачувањата, нервозите све ми е познато ...во секој случај убаво искуство ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2018 9:11 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON359
ЛокацијаCOLONSkopje -Ilinden -
сепак Дружба со натпреварувачки дух, добар опис даден за натпреварот
+1 и од мене за Знамето :lepi: :lepi: :lepi:

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 21 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum