www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 18, 2024 9:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 3:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
pred nekoe vreme beja prijateli i slabo pominaa na istoto ezero...bravo jane odlicen ulov ;) pozdrav

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 5:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Браво Јане, ОДЛИЧНО ПОТРОШЕН ДЕН и ОДЛИЧЕН УЛОВ.
Мислам дека на феедер е добро решение за да ја заштитиш боилата од ситна риба.
Пробај бар со 20-30г. мислам дека е ке има разлика и некој мрсна смеса полна со шеќер за да залепи убаво и да не паѓа лесно.

Инаку Јане или некој од момциве знае ли како стојат работите тамо?
Може ли да отиде секој и да си плати дневна и нормално како стојат работите со рибата:се враќа задолжително, можност да си ја купиш и ако можеш кој цена е крапот??

Фала однапред!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 5:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Јас бев таму лани и беше понижувачки. Прво кога дојдовме чуварите се зачудија што бараат луѓе таму, ни рекоа почекајте не фрлајте да ги извадиме мрежите, го проверуваме рибниот фонд, викаат, измкнаа 5 мрежи и во нив немаше ништо. На еден дел не ни дадоа да ловиме таму било местото за директорот, не излажаа ама ајде, сигурно имаше уште една мрежа. Јас не ловам крап, ама рекоа дека има и пастрмка па ја бркав неа ама :lol: каква пастрмка каков крап. Другарот лови крап, фрлаше на боили, пченка, со намази, премази, ништо ни удар, не ни рипна, ни седевме таму цел ден барем еден удар да имавме. После кога кажавме на други рибари ни се чудеа на паметот кај сме отишле. Инаку местото е преубаво измислено за натпревари на пример. Сега гледам дека изгледа нешто се сменило дај боже. Малку е тешко за наоѓање од првпат ама не е страшно. Браво за уловот мајсторе

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 5:44 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Jane a kolku li fakas koga ke ti se pogodi vremeto? :lol: :lol:
Bravo i ova me ohrabruva deka ne se opustoseni nasite vodi i careto ne treba da go barame vo Grcija.
Samo napred i koj si znae si faka.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 5:45 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Maј 18, 2011 11:08 pm
МислењаCOLON181
ЛокацијаCOLONСкопје
Браво Јане одличен улов, а да те прашам кај се наоѓа езерцево :!: :?: :D

_________________
Eee Бах, Бах.. еден ебах и тај умре..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 5:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
FisherKing НапишиCOLON
Јас бев таму лани и беше понижувачки. Прво кога дојдовме чуварите се зачудија што бараат луѓе таму, ни рекоа почекајте не фрлајте да ги извадиме мрежите, го проверуваме рибниот фонд, викаат, измкнаа 5 мрежи и во нив немаше ништо. На еден дел не ни дадоа да ловиме таму било местото за директорот, не излажаа ама ајде, сигурно имаше уште една мрежа. Јас не ловам крап, ама рекоа дека има и пастрмка па ја бркав неа ама :lol: каква пастрмка каков крап. Другарот лови крап, фрлаше на боили, пченка, со намази, премази, ништо ни удар, не ни рипна, ни седевме таму цел ден барем еден удар да имавме. После кога кажавме на други рибари ни се чудеа на паметот кај сме отишле. Инаку местото е преубаво измислено за натпревари на пример. Сега гледам дека изгледа нешто се сменило дај боже. Малку е тешко за наоѓање од првпат ама не е страшно. Браво за уловот мајсторе
Го проверувале фондот " ЖИМИ FEEDEROV" го преверувале.
Јас затоа прашав затоа што колега од тетово ми кажа дека идат тамо со мрежи го млатат редовно.
Дури он ми рече, не оди сам јас ке те однесам тамо како ги знаел луѓето ама јас бев скептик.
По она од Јане, гледам дека се дешава нешто и изгледа на ситната риба помала од 3-4кг. и го е...е племето.
Како и да е ти благодарам на информацијата. Ке го посетам езерото и ке видам како стојат работите.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 6:30 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON837
ЛокацијаCOLONTetovo
Kako prvo bravo za ulotvot. Ubavi parcinja krap.
Kako vtoro sakam da kazam nekolku zborovi okololu ovaa ezero (bidejki jas odam mnogu cesto), i dobar poznat teren:
Vo ezeroto bez nikakov problem, ni naj mal, moze da odi koj saka, i vo koe vreme saka.
Dnevna karta kosta 100 den. Osven toa moze i da se prenoki. Se lovi sekoj den od nedelata.
Ulovenata riba moze da se nosi doma bez kompenzacija.
Od ribniot fond ima: Krap, Amur, Karas, CrvenoPerka, Pastrmka i Belvica.
I stoe mnogu bitno ezeroto nee pod koncesia no se vodi kako Institut od Kiril i Metodi (univerzitetot).
Vo ezeroto doaagat luge od segde, sedat so celi nedeli, bez nikakov problem i slicno nesto.
Razocaruvacki se ovie infomacii sto gi slusam od kolegive nasi, no nisto nee vistina okolu ovie nevistini info.

Mnogu cesto go posetuvam ezerovo, bidejki sum od Tetovo i redovno recisi sekoja nedela po eden den sum tamu.
Ezeroto Vratnica e prekrasno mesto za sport i rekreacija.

_________________
Just Fish it


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 7:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
ЦитатCOLON
Razocaruvacki se ovie infomacii sto gi slusam od kolegive nasi, no nisto nee vistina okolu ovie nevistini info.
Колега Пиратити не сакам да бидам сфатен дека само нешто критикувам или сл. Јас кажав она што го видов на лице место, но е од само едно одење на Вратница, можеби така се погодил денот :? . Можеби сега е поинаку, незнам, дај боже да не е, да лажам. Вратница е стварно едно бисерче кое треба да се чува, но тоа што го видов не ми изгледаше на тоа. Јас ти посакувам убави моменти на езерото и можеби наскоро еден риболов заеднички на него. Поздрав

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 8:29 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Crucial НапишиCOLON
Браво Јане одличен улов, а да те прашам кај се наоѓа езерцево :!: :?: :D
Круциал можам јас да ти кажам за патот, ако сакаш :D Од Скопје накај Тетово на после втората патарина ќе видиш знак Јажинце, Лешок вртиш тука и возиш по главниот пат треба да поминеш низ неколку села. Мислам дека беа Прељубиште, Сиричино, Јанчиште, и кај Јегуновце се приклучуваш на патот Тетово-Јажинце. Кога ќе се приклучиш на главниот пат возиш накај село Вратница и тука на сам влез од селото има една чешмичка за вода пиење и точно спроти неа има едно патче кое води до езерото. Кога одиш од Скопје чешмичката ти доаѓа од лева страна,преку улица, а патчето од твојата страна на патот, десна. Јас никогаш нема да го заборавам патот зошто додека го најдов а одев без никаква информација, освен белата куќа кај што треба да свртам :oops: . Малку претерав со пишување ама тој е патот 8-)

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vratnica
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 06, 2011 8:47 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Maј 18, 2011 11:08 pm
МислењаCOLON181
ЛокацијаCOLONСкопје
Фала ти многу Кингу, ваљда ке се снајдам :!: :D :D

_________________
Eee Бах, Бах.. еден ебах и тај умре..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum