www.ribar.com.mk
http://www.ribar.com.mk/forum/

ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018
http://www.ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=42&t=7003
Страна 11

АвторCOLON  Krki [ Пон Oкт 29, 2018 5:06 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

Седејки дома а ме јаде црвот за риболов ама за пусто нигде нема консеции. Викам пак ке треба да се иде надвор од државата поради не азурност на институциите и немање консеција на повекето води кај нас. Ми доага една идеја да се направи една друзба на езеро Паљурци. Набрзина се договорив со Митко да ја пренесе идејата во неговото здружение. Наидовме на позитивно мислење кај двете здруженија и решивме да направиме една заедничка дружба Рибар 2011 и Косреш.
Полека почнавме со подготовки и јас отидов до кај нив на една вечер да го опипам теренот колку екипи би не собрало и да утанчиме детали. Заедно гледајки го теренот со Џони, Митко и Духот констатиравме дека езерото е подготвено на на не повеке од 18 позиции. Го договоривме и останатиот дел и јас ја преземав овбрската да ја објавам дружбата и бидам у контакт со екипите а они теренски да го белезат и средат теренот.
На самото пријавување се пријавија повеке од 25 екипи од кој искочивме во сустрет на 24 екипи од причина дека ова беше дружба. Да беше вистински напревар ке немаше повеке од 16 екипи али затоа напоменувам бидејки ова е дружба затоа се реши да се оди со 24 екипи. Бохсовите беа долги 8 метра и одалечени 20 метра. Се извинувам уште еднаш ако некој бохсови малце се вкрстуваа покушавме да делуваме колку што можевме да бидат добри за сите. Доколку некој има критики слободно нека пише. Само уште еднаш ке напоменам дека ова беше дружба и дека веселењето и риболовот не идат баш заедно.
Мене ми беше убаво кој не му се допага нареден пат и не мора да дојде.

Така да дојде и денот 26-28,10,2018 се собравме сите си извлековме позиции некоја добра, некоја лоша, имаше и фаворитски па така дружбата започна како и што ја посакуваме.
Со шетање од бох до бох, со убави луге и уште поубави муабети едино што мене ми фалеше беше малце поголема активност на рибата барем за овие три дена , тек се активира во неделата кога дувна северот, може си има удел и самата галама на обала и од ракетите, секој си кроеше своја тактика како ке работи. Сакам да напоменам дека иако ми е една од омилените дициплини за крап ловењето зиг риг, јас лично не пробав ама имаше екипи кој пробаа иако крај на октомври нека им е алал. Јас слушав муабети каде сега зиг, па ова е дива вода и јас не се согласувам ама за ваков риболов и на ваква вода треба да имаш муда да го испробаш. Можеби со повеке дружби и ке докаже некој дека и на ова езеро таа тактика работи.
За крај ке оставам сликите да кажат сами за себе и уште еднаш ке се заблагодарам на сите присутни на дружбата, на моето здружение Рибар 2011 и довербата што ми ја пружија истата да ја потегнам и организираме , на колегите околу организацијата кој не можам без нив, и на домакините кој пружија и повеке од максимумот Костреш Богданци.
Благодарам до акваспорт и рибоцентар за симболичните награди и до гостилница foodservice за прекрасните сендвичи.
Освоени места
1 Виница елит 10,390
2 4-ри крапџии мк 9,5
3 Миа екофиш 9,530
По бохсови вака беше уловот
1. без улов
2 . 2,475
3 . 6,085
4. 3,440
5. без улов
6. 1,080
7. без улов
8, без улов
9. 4,200
10. 9,595
11 . без улов
12. 3,450
13. без улов
14. 9,250
15. 7,240
16. 10,390
17. 1,170
18. 1,310
19. без улов
20, 3,135
21. без улов
22. 9,530
23. без улов
24. 4,790
Вкупно 115 кг и најголема риба 4,605


[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]
Поззз и бистро.
[ img ]

АвторCOLON  saso [ Пон Oкт 29, 2018 6:24 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

Ubavo...
Cestitki na site koj ucestvuvaa najmnogu na pobednicite i na organizatorite.

АвторCOLON  ТафТабиТ [ Вто Oкт 30, 2018 9:53 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

Убава дружба со убави луѓе :~~ :~~ :~~
Благодарност до сите учесници и организатори , за домаќините Костреш Богданци и секако честитки за победниците

АвторCOLON  Bobi_Brada [ Вто Oкт 30, 2018 10:48 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

:~~ :~~ :~~ :~~ :~~

АвторCOLON  Trasul [ Вто Oкт 30, 2018 12:36 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Одлична дружба,многу смеење,дружење...Работевме колку можевме,колку знаевме,но немавме резултат.Најтешко од се ми падна што неможевме да извадиме заклучок каде и како згрешивме.
Благодарност до организаторите,до комшиите Јовчевски и Аце,Предраг,Мето,и долгите телефонски разговори проследени со многу смеење од страна на Крки,Тафта,Диме,Кременадла,Капле,Маријан,Бамсе...

АвторCOLON  dafe [ Вто Oкт 30, 2018 6:02 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

Bravo decki,ubava druzba ste napravile :~~

АвторCOLON  FisherKing [ Сре Oкт 31, 2018 7:44 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

Kako i sekogas odlicna druzba so odlicna organizacija. Cestitki za ucesnicite, domakjinot i organizatorite.

АвторCOLON  kire [ Сре Oкт 31, 2018 9:02 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

Браво до сите,најмногу до организаторите

АвторCOLON  Zoki rib.prikazni [ Чет Ное 01, 2018 1:51 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: ДРУЖБА ПАЉУРЦИ 2018

top

Страна 11 Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/