www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maр 19, 2024 8:21 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Zimski ribolov vo Badar !
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 21, 2018 10:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Periodov sija pecka dosta Pchinja i vaka taka se zagreav i vlegov vo shema kako shto bev totalno autsajder koj nekolku godini ja nemashe poseteno.Priroda,divina,od godina na godina sve si teche sve se menuva pa taka i rekata i mestata za ribolov.Za sekade da ima rezultat eden ribolovec treba da e vo tek so nastanite na revirot,da ima informacii i najvazhno vo ovie zimski i ladni denovi da znae kade se ribata grupira.Reka kako reka sama po sebe e specifichna sekoja reka vo sekoja doba od godinata.Kade davalo vo leto nedava vo zima i obratno se menuvaat mestata od den na den a ne pak od doba godishna do doba.Ako si na losho mesto i eden ton krma da frlish riba nevadish,ednostavno tamu ja nema ! Mesta prekrasni ke gledash,sekoe vo ochite i pametot na ribolovecot potencijalna konjak pozicija no toa samo za nas a ribata mozhe da bide kade najmalku za nas vizuelno mestoto ke ne privlekuva i mislime deka bi imalo riba.Toa e taka vo reki bogati i nenapadnati od ribolovci i krivolovci a ne edna reka mala,siromashna so riba i napadnata od site strani so ribari i neribari.Napadnata od eden aspekt deka e blisku do glavniot grad a od drug pak deka po celo techenie minuva nisz sela.Mozham da zamislam shto bilo sega pred selskata slava Sveti Nikola.Igrale sertminja i mrezhi naveliko,site sela ja slavat taa slava i site so decenii se snabduvaat na toj nachin bash od Pchinja.Jas shtotuku se vrativ od ribolov.Ribolovam na potegot od sastav so Vardar pa sve do nad banjata vikendicite.Momentalno kako najatraktven mi se vide Badar i najveke se fokusirav tamu iako gi posetiv i ribolovev i site ostanati pogore i podole mesta.Od nad banja vikendicite pa sve do sastav sekade si peckav periodov,potochno izminative 3 nedeli i sekade e polno so ribolovci koi kako gledam mnogu se skoro sekojdnevno na reka a nikakvi informacii nespodeluvaat.Ke otidam na nekoj poteg 50 ribari a v grupa na FB dali eden dali dvajca ke spodelat a najchesto nieden.Da neotide chovek ke misli mrtva zona period site guveat a sprotivno sekoj den rekata polna.Gi pratam site grupi na FB i sekade isto,samo ako nekoj fati mnogu kese pofali inaku sve ostanato e kako da nebil na riba,ako nema vrekja polna ribi so plachenje se vrakjaat pa i ako vrekjata do pola e polna shto e ogromen uspeh ama lakom narod,sebichen i nedruzheljubiv....Nebitno....Riba imashe grupirano mnogu,crnila beshe od riba no kako i sve nishto ne e nebroeno sve si ima svoja brojka i limit pa taka od den na den sve e pomalce i pomalce a ribari sve povekje i povekje kako shto se shiri moabetot deka nekade e ribata grupirana.Problem na ovoj revir e shto znae da raboti bagerot v sred reka nad mestovo pa denot da bide skkros utka i vodata kal,znae da bide sve super i vodata bista ama da nepipa,znae da bide sve super ama samo na goli jadici dve da jade bojnikot,pretezhno se denovi so molenje i edvaj desetina ribki vo denot i redko no ima i takvi denovi koga ke si napravish kejf dobar :) Jas imav srekja pa i takov den nachekav...Popadiki iskachaat ubavi po 100-200gr. i bojnici po 300-400gr. Bojnikot na lebche i goli jadci a popadikite na beli crvi iako slushnav koga matel bagerot deka vadele i na crni crvi ubavi golemi popadiki.Sea da neja shiram temava kese fokusiram na Badar iako iam interesni momenti i po drugive mestenca.Ovdeka e sekoj den miting ! Ribari vrie posebno za vikend e da nema kade da parkirash kola a ne kaj da pecash.Ima denovi da e miting,ribar do ribar,popadika cel den da ripa u tapa a nikoj nishto da nevadi a i da vadi toa e edvaj nekolku ribki za cel den a gledash deka u glava i frlash.Znachi riba imashe mnogu,ima i sea ama definitivno vekje mnogu pomalce od pred 3 nedeli i najvazhno e denot da saka da jade.Momentalno mislam deka e promashaj i ako nekoj odi neveruvam deka kilazha ke napravi.Sekoja godina po iskustvo znam a padne sneg i preseche vodata posle toa riba nepipa pa sea do koga ke bide toa taka ke vidime ama momentalno poentata mie deka od rekite pod koncesija Pchinja e broj eden atraktiven zimski teren i mnoooogu poseten od ribolovcite.Vo toa ime,vo taa chest kako neshto najatraktivno na ribarski plan neli gledav da sklopam i atraktivno relativno video foto reportazha i ja ovekovecham sezonava zimska 2018.Ve ostavam u dobro raspolozhenie,uzhivajte vo videoto i prva prilika iskoristeteja i proshetajte vo priroda i na ribolov.Jas kako golem ljubitel na rechniot ribolov,zimskiot i laden ambient go obozhavam za pecanje mnogu povekje odkolku pekolnoto v leto.Ovdeka mozham od prva do posledna minuta dokolku jade maksimalno da se posvetam i uzhivam dobro oblechen dodeka vo leto pagjam vo nesvest.Zimurniicite i taa kolegijalna miting atmosvera od dete me privlekuvala i sekogash uzhivam koga se nadmudruvame so kolegite na reka vo zimurnici i peckame tie specifichni i mnogu osetlivi ribi vo nezhna reka kako shto e Pchinja koja saka nezhna sprema i majstorija vo prezentacija i rabotenje na techenieto.Jas ednostavno uzhivam vo ovie mali ribki koga mi jadat :) Uzhivajte vo reportazhata,eve motivacija video za sekoj eden koj mue ladno i misli ribata nejade da iskochi i da se proba na voda,ve pozdravuvam site i vi posakuvam bistrooooooooooooooooooo !!!!!!!!!!!!!!


_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zimski ribolov vo Badar !
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2018 1:14 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
абе појше си шетал и сликал од што си ловел:)гипс еден ...ама ако така ти е мерак знам... ми се свиѓа огинчето :) добра зимска атмосфера


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zimski ribolov vo Badar !
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2018 10:39 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Boris НапишиCOLON
абе појше си шетал и сликал од што си ловел:)гипс еден ...
Не го задевај човекот Борис. Си ја знае он работата. СУПЕР СИ Е


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Zimski ribolov vo Badar !
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 22, 2018 6:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
...mala napomena samo ovdeka ima od nekolku ribolovi sliki za site shto gi poznavaat mestata ke zabelezhat deka na ista pozicija ima razlichni lugje :P
Inaku kako da neme znaesh deka pasija mie fotografiranjeto posebno sega koga navlegov vo nekoi programchinja da gi rabotam ushtetolku uzhivam i sigurno primetivte nikade po slikite gjubre nema ahahahah
Pozdrav kolegi i bistro :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum