www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Aвг 12, 2020 4:47 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 22, 2019 10:00 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Во саботата, на покана на концесионерот Мрена од Крива Паланка, отидов на риболов на Крива река. Ги викнав со мене Пепи и Зоки, малку да ја прочешламе реката во делот кој тече низ градот и каде што има трајна забрана и никој нема ловено од 2009 година. Поентата беше да се провери дали држи пастрмка градскиот дел.
Водата беше зголемена од снеговите што се топат горе на планините каде што извираат Крива река и некои нејзини притоки, водата беше доста ладна и рибата слабо активно. Сепак, како одминуваше времето, рибата стануваше поактивна и извадивме неколку убави примероци на пастрмки. Има 13 каскади во градскиот дел, дел од нив се срушени и направени повторно со “скали“ за рибите, а дел ќе се рушат и преправаат наскоро. Убаво рекиче, со доста потенцијал, природна храна, убави и здрави диви пастрмки кои пружаат одлична борба и уживање :)

Ловевме неколку часа, фативме 20-тина риби и договоривме уште еден риболов за месец дена отприлика. Концесионерите се покажаа како одлични домаќини, благодарност за нив за гостопримството и дружбата.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 23, 2019 9:03 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Феб 16, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 305
БРАВО. :~~ :~~ :~~


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 23, 2019 11:33 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ubavo rekice...prav urban fishing

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 23, 2019 12:08 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Aпр 27, 2016 4:54 pm
МислењаCOLON 61
Супер сте поминале и топ фотки од македонска пастрмка :lollol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 23, 2019 12:30 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
predrag1988 НапишиCOLON *
Супер сте поминале и топ фотки од македонска пастрмка :lollol:
Не е македонска. Од јадрански слив е, порибувано е таму со неа пред 20-30 години, иако реката припаѓа на вардарски слив.
Последните неколку години се порибува со македонски.

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 23, 2019 1:59 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Aпр 27, 2016 4:54 pm
МислењаCOLON 61
Филип НапишиCOLON *
predrag1988 НапишиCOLON *
Супер сте поминале и топ фотки од македонска пастрмка :lollol:
Не е македонска. Од јадрански слив е, порибувано е таму со неа пред 20-30 години, иако реката припаѓа на вардарски слив.
Последните неколку години се порибува со македонски.

[ img ]
Ке биде поарно некад, една река не остана со автохтона пастрмка, сегде ги бутнаја македонските во последни 11 години


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 23, 2019 2:18 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Во јадрански слив немаш македонска.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 24, 2019 1:37 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
Chudno nesum znael za ovaa jaka dolgogodishna zabrana na techenieto toae odlichna ideja za zachuvuvanje na ribniot fond na eden revir posebno shtom viree pastrmka i malku sum iznenaden shto nemalo kapitalci na tolku vreme neloven predelot.Bravo vie nemate promashaj ste ja pokazhale dekae tuka ribata i nesomneno imalo nesekojdnevno i mnogu jako uzhivanje za vas vo ovaa avantura :) pozdrav i bistro do slednata !!!!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 24, 2019 7:56 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Имаше капиталци, видовме ;) Него водата беше надојдена, па имаше многу “вриење“ на каскадите и не бевме во можност да ги симнеме мамците до таму кај што беа големите :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Урбано мушичарење на Крива река
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 24, 2019 8:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
Браво за чудење е во сред град вакви риби кај нас

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum