www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 6:38 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 2:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Денот беше пеколно жежок, и одвратен !Се знаеше што единствено може да ме врати во живот.Иако Цела моја рибарска екипа веќе одамна е отидена на одмор,се сетив дека има уште некој доволно будала како мене и му се јавив.Го разбудив од спиење ама коа му спомнав риболов се освести одма.Кирца :)) Не требаше многу да се договараме се знае што опрема ни е потребна се видовме на брзина и тргнавме.Од мамци земавме пијавици, црви (кои умреа на пола пат) и коњштипПатот натаму никој нема да го памти поубаво од мене :)) Кирца забораил да го затвори капакот од парното па така да на овие +40 имавме и парно вклучено хахаахх.Затоа црвите си го направија своето. А никако да застанеме се брза со полна пареа ! Вардар уште во Скопје беше мал па се надевавме дека ке го фатиме вирот убав и дека ке не освежи некое сомче!!! Коа стигнавме на лице место вирот изгледаше вака.
[ img ]
[ img ]
Почнавме да се местиме се ни беше по кејф и се надевавме на добар помин.
[ img ]
[ img ]
[ img ]
И таман се наместивме и седнавме да напраиме по една дезинфекција се склопи небото и почна да прска едно ситно дождче како попот со босилокот :D доволно за да не растера да почнеме да го припремаме засолништето за ноќта.Како почна така и заврши за 2 мин не оставајки никаква трага зад себе ко нишо да не се десило. И нормално можевме да продолжиме со церемонијата :lol:
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]
И нели нормално ако незнаеш кога почнува да работи рибата, седни да јадеш и ке ти стане јасно. Таман на раат се олабаивме, се огласи едно ѕвонче малку оддалечено од нас само на кратко колку да го чуеме.И таман мислевме дека е ветрето или некое гранче под вода тоа повторно само овој пат многу поагресивно почна да си игра со нашите нерви. Не беше сероизен удар ама не беше ни ветерче. Ај нешо ситно си рековме и продуживме да си работиме на случајот!
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Таман се стемни дојде 9 саат се му беше по таман и ете нов удар... Овој пат на род подот кај Кирца, се огласи свингерот толку добро што нема потреба да идам на ушно бајаги време. Бев најблиски, го контрирав и.......... Го промашив :oops: :? :shock: :roll: :oops: :x :? :shock: :roll:
Го направив речиси невозможното. Таков удар, во одлично време реакција и да промашам ми беше несватливо?!?!? Добро нема везе продуживме да ловиме и богами да пивнуваме.Но повторно за кратко време удар, повторно контра и повторно промашување :x :x :x :oops: :oops: :oops: :o :o :o
Што ли се дешаваше на никој не му беше јасно.Мислевме дека се мали сомчиња кои си играат кур со нас......ама сепак ударите беа сериозни и не личеа на мали сомчиња. Сепак решивме фино лепо да си ја провериме опремата уште еднаш и да видиме каде ја грешиме работата.....Следуваше вадење на трските од вода и проверка и преврзување јово на ново :roll:
[ img ]
[ img ]
[ img ]
И веднаш ново закачување мамци и префрлање со надеж дека веќе нема да имаме утки. Префрливме, го затегнавме конецот по наш мерак род подот го наредивме и седнавме да чекаме нов удар.
[ img ]
[ img ]
И го дочекавме богами........ Едниот свингер на Кирца не му работеше(беа празни баКтериите) и веднаш под тегот имавме ставено ѕвонче на самиот конец, кое што од самиот удар немавме време да го чуеме.Удри толку силно што го измести параболикот од место. Не контриравме веднаш го почекав уште малку. Животињата кога удри втор пат за малку што не го бутна цел род под во река. Абе мислам се стресе шаварот пред нас коа удри. И веднаш контра снажна силна со параболик како што е редот нели, го задржавме само 1 сек и се откачи.... :oops: :oops: :cry: :o :shock: :?
Луѓеее удираше на грозд умрени чаирско-железарско-автокомадновски црви од кај газда Мирко.Веќе немав никакви мисли никакви идеи зошто е тоа така се додека Кирца не се посомнева во јадиците кои беа штотуку отпаковани и прв пат се употребуваа. Се викаа ми се чини KAPТURA 5/0 црвени,шупливи лесни сигурно сте ги виделе по дуќаниве а и со зум може на некоја слика да ги видите. Беа многу свиткани да не речам дека беа как П буквата и мислам дека неможеа никако да го закачат сомот. Бевме многу нервозни ама немаше што да се прави други јадици немавме (памет за друг пат никому да не ги позајмувам) и продолживме така. Јас заспав остана Кирца со пријателот Зоки да лови! Рано некаде околу 6 ме разбуди повторно свингерот на Кирца, кој веќе беше со параболикот во раце и силно контрираше повторно безуспешно......Откако со четврт око го следев сето тоа и сватив дека и таа контра е безуспешна се опцув еднаш сам себе и се завртев на другата страна! Кирца упорен ги сменил системите за сом и наместил за крап и повторно префрлил овој пат на пченка. Околу 8 повторно свингер титттт тиииииииииииииииииииииииииттт Гледам Кирца контра и пак ништо. Следуваше пакување под ИТНОООО и повторно без риба у пун трк накај дома !! :( :( :( :oops: :oops: :oops:
Само ги нахранивме пилињата пред да си одиме :lol: :lol: :lol:
[ img ]
Дома веќе доручекот беше на маса шприцерот оладен кафето сварено и седнавме со Кирца да напраиме ретропспектива на грешките додека појадувавме !
[ img ]
Битно излегувањето на вода(не риболовот) помина прекрасно, дружењето уште поубаво муабети до 1001 и назад и овој пат иако не замириса на риба дефинитивно замириса на кобасица :lol:
До некој богат со риба риболов и следно излегување на терен ги поздравувам сите наши пријатели риболовци и членови на форумот . БИСТРО !!!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 3:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Убаво барем на нешто замирисало,штета што сте направиле утки.Најбитно дека сте се издувале. :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 3:50 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
аман бре, па игла свиткана да била на толку удари ќе закачевте нешто, видете во тема “што е баксузот“ па променете нешто, ....да не сте носеле скршени варени јајца :lol: , или пак сте имале секс во изминатите 24 часа :D :D :D
еве ти линк
viewtopic.php?f=63&t=223


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 5:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
poradi tie problemi so jadici,tapi,olova i dr zaebancii vo posledni godini imam se i sesto vo priborot,pa da se najde za sekoj slucaj,i se sto imam po doma od ribolovna oprema si nosam vo kola,kako i da e drugpat podobro

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 6:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
pederi mene me nema i odma po riba :lol: ej si uzivam na plaza si pijam pivce i se opushtam so vashava prekrasna reportaza drugarcinja moi mili i dragi :mrgreen: super ste ja sklopile i odlicno druzenje ste napravile...ostanete dobri i pozitivni doagam za nekoe vreme i se druzime...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 6:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kircask stignal fenerot ne se falish dare pod itno naracuvaj jadici ahahaha

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 7:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
ne e toj Fener ovoj e od Gjambo, 600 den fenerot na dalinsko ne stigna jos :D ama i ovoj si ja vrsese rabotata manuelniot, no sega ima jadici vo izobilie (mustat) i edni veleski ako papneme kontra sega nema okracuvanje ke mu skineme brkot haha moze vikendov ke se pravi nesto pak na isto mesto :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 9:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
abe decki ne spomnavte kako pominavte so vodostojot? inace fenjer na daljinsko imate vo evtinija industriska zona vizbegovo

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 10:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Vodostojot bas ova vreme bese mnogu stabilen nemase namaluvanja pokacuvanja vodata mirna recisi ezerce :D somot si ja brka ribata samo si go cekas zvonceto.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: НА ВАРДАР СО КИРЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 09, 2011 10:35 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
so da kazam --se ee kazano pogore

mozam samo pozdrav i nareden pat so trofejce :shock:

BISTRO!

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum