www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 2:50 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 13, 2012 5:20 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
За солунарниот календар прв пат имамчитано уште нешто пред 90-тите години. Во тоа време водев евиденција и бев задоволен од постигнатите резултати. Со текот на времето се помалце време (пари) за риболов. Пораснале деца и слично. Затоа го користам MoonPhase и бидејки користам одмор на 2-3 пати гледам да вклопам добар подолг период во одморот, но и тоа во задно време некако тешко.

А и незнам каква корист од сите податоци во планирањето на риболов кога, а мој фаворит за риболов е сепак ВАРДАР - ДемирКапија, со нивото на водата а и бојата никогаш не си на сигурно. Централите те работат те неработат, а за пескарите што перат песок и водата директно ја враќаат назад без филтрирање да и не зборам. А тек да не зборам за оние што ке го преораат Вардар со недозволени средства ...

Сите риби не реагираат исто на исти фактори. А и при различни фактори активни се на различни мамки. Ако и не го планираме одењето на риболов тогаш барем во изборот на тактика и риба која ке ја ловиме ке ни помогне. А ако ништо друго ке имаме оправдување за лошиот улов, а тогаш па секогаш ни е добар проводот - дружбата.

И пак треба да внимаваме на некој фактор. Ако биде лошо времето можеби и проводот да ни се расипе. Е тогаш е 100% УТКА. Сепак мислам дека е добро нешто да се знае.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 25, 2013 10:35 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 3:44 pm
МислењаCOLON118
ЛокацијаCOLONSkopje
Боби после толку време најдов малку време слободно (на работа) и го прочитав твојов пост,убаво е да се знаат тие фактори за рибата и нејзино однесување,но јас мислам за нашиов Вардар и за факторите човечки врз реката Вардар тоа 100 % го менува однесувањето на рибата,барем јас така мислам,ма било колку и да се трудиме да и удоволиме ние риболовците и временските услови сепак рибата не секогаш се однесува исто.
Инаку ти си моја крвна група во смисла за Вардар,најубаво се чувствувам кога риболовам на Вардар,треба да удриме една дружба на Вардар.

Ќе се надоврзам нешто во стилот за Бојникот ,бев на 12.01.2013 по риба кај с.Кочилари кај паднатиот мост до пумпите,од сабајлето имав еден удар и реализиран со 600г Бојник и тоа беше цел ден и од другата страна имаше 4-ца рибари и они со по еден реализиран удар и тоа од сабајлето.Меѓутоа во контекст на темата ,ако можеш дај ми некое мислење .......бојникот беше тука цело време,рипаше како луда,пред пловакот ,после пловакот,во средина,по крај секаде.....одамна немам видено на таа локација толку да рипа риба......целта на муабетот ....ЗАШТО НЕ ЈАДЕШЕ ???

Нормално секогаш во врска со рибата постои она ЗАШТО....Поздрав и Бистро

_________________
Не ми треба многу за да му ја здувнам по риба :)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 25, 2013 11:16 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
odlicno objasneto sto i do nekade moze da se potpres na ovaa informacija,,
izvlekov dobar zaklucok za somot od ovoj post, koj 90% ima vistina,,

za krapskiot ribolov ne se slozuvam so pogolem del od objasnetoto,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 25, 2013 11:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
najubavo e da vidis denta koga ti jadelo ubavo ,kakov bil pritisok, veter , mesecina, temperatura vecerta :idea:

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 25, 2013 5:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Zatoa postoi riboloven dnevnik i ke si zapises sekoi detal.. :ok_ok:

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 25, 2013 6:08 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Feki НапишиCOLON

Ќе се надоврзам нешто во стилот за Бојникот ,бев на 12.01.2013 по риба кај с.Кочилари кај паднатиот мост до пумпите,од сабајлето имав еден удар и реализиран со 600г Бојник и тоа беше цел ден и од другата страна имаше 4-ца рибари и они со по еден реализиран удар и тоа од сабајлето.Меѓутоа во контекст на темата ,ако можеш дај ми некое мислење .......бојникот беше тука цело време,рипаше како луда,пред пловакот ,после пловакот,во средина,по крај секаде.....одамна немам видено на таа локација толку да рипа риба......целта на муабетот ....ЗАШТО НЕ ЈАДЕШЕ ???

Нормално секогаш во врска со рибата постои она ЗАШТО....Поздрав и Бистро
Долги низ години наназад овој период до пред мрест знае да се гледа големо групирање на риба,
но на јадица да заврши многу малце или ич. Како прво мислам дека проблемот е во многу честите
промени на pH факторот на водата (киселоста на водата). Имено познато е дека на снегоива вода
(кога интензивно се топат снеговите) риба нејаде. Сега немаме интензивно топење на снеговите
но ке заврне (го топи снегот), ке скокне температура, ке залади и pH факторот нонстоп варира.

Како фторо мое размислување е дека, ако сте ловеле на потегот на кој мислам, и не е чудо да не
ви јаде риба. На тој терен знае да зимува и доста СОМ. Како оваа година не му е премногу ладна
водата можно е да тој е активен (подобро речено поактивен него што би требало да е во ова доба
на годината) и ја плаши рибата. Ова ти го кажувам од лично искуство. Не јас но имам гледано
како се вадат неколку сома од околу 4 -7 kg на оваква зима на исто место. А лично имам еден
држено на јадица незнаејки што држам (мислев гранка додека истата не појде уз вода и не тргна
на другиот брег. Исто во еден вир каде имавме утепувано попадика пред мене се преврте еден од
околу 15 kg.

Сево ова не мора да е точно. Можеби едноставно не сте му го погодиле мамецот во тој миг . .


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 25, 2013 6:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Vrska so vozd.pritisok i fakticki so veter primetiv vo mavrovo na nekolku pati..

No interesno e deka pri mala promena na pritisokot znaci nagore ili nadolu...i zavisno od toa kakov veter duva sever ,jug ili od promenliv pravec veter .... razlicno e i ponasanjeto na ribava...ribata go sledi da kazam struenjeto na veterot ili razdvizuvanje na sloevite od vodata i se dvizi vo toj pravec..Taka dokolku duva jug ili jugoistok znaci od pravec grubo kazano OHrid na kaj Skopje,ribata izleguva od zalivite i se dvizi vo pravec orijentaciono kazano Mavrovo-mavrovi anovi....Togas mnogu slabo jade primetiv...i branovi se dosta mali niz celo ezero...Dokolku sakame da ja fatime ribava se baraat daleki isfrluvanja i na tapa i na dubinsko i na vobler,blinker..Togas nema krma na ovoj svet koja bi ja zadrfzala ribava na mestoto
Sprotivno, dokolku duva da kazam od starna ili pravec Skopje-Ohrid ..togas iako e toplo,takov severen veter ne samo sto razdvizuva poveke vodata,pravi branovi ,tuku bidejki e posilen nanesuva poveke trevki,bubacki,i ostanatat hrana vo vodata i riba pointenzivno i podobro jade i ne se bara daleku od obala tuku e blisku pred nas,da kazam pod noze,,,20 x mi e dokazano toa pravilo..sever koga duva ja razjaduva ribava bidejki ja ladi vodava...,pravi pogolemi branovi ...i fakticki ja prevrtuva vodata koja stanuva i bogata so kislorod bidejki dolnite sloevi idat nagore a gornite topli idat nadolu i toa fakticki znaci razdvizuvanje...TOGAS krmata ne se frla daleku,togas nema potreba ni so obilno krmenje bidejki efektotot na krmata e pogolem ..zboruvam za onie sto lovat so tapi...Blinkerasi i voblerdzii bi mozle da go kazat svoeto na vakav situacija bidejki iskren da bidam neodamna frlam pajce i ne sum vo takvi uslovi na severen veter fakal na pajce ,blinker ...bidejki veterot togas sozdava mosne problemi bidejki duva vlice gledajki ja da kzaam pozicijata da fakam vo seloto mavrovo,kaj crkvata-potopenata ili kaj kamenolomot itn...i isfrluvanjeto me dosta tesko i neprecizno :lepi:

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 25, 2013 10:39 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
na 99 % od nasite vidi ph e 7 odnosno neutralna kiselost.taka da tekstovi od ucebnici nevazat

sever ako duva vo juli.a so ako duva vo april ili oktomvri i noemvri.toa e kontra efekt.znaci nema edinstveni pravilo za edna voda

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 12:00 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Јане за исправка

неутрална вода е со pH фактор 5,5

Кумот ми работи во хемиска индустрија и едно време дури носевме лакмус хартија со нас.
Каква ни беше водата не се сеќавам но и таа глупост ја правевме.

Зоки Р.П убаво вика. Води дневник. Секоја вода, секоја локација е микро систем за себе.
Овде рибата вака се однесува, на друго место сосема различно. Се зависи на што рибата
ке се навикне како нормални услови за живот.

Теоријата секогаш важи но треба да ја прилагодиш на одредена микролокација.

:saso: :saso: :saso:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 12:10 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
mikro lokacija ne postoi , postoi mikro hraniliste :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum