www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 4:12 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 12:48 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
Незнам што има толку грдо во името кркушка. Плус, за кој тоа збориш дека краде како од Табакера, за Скопјани воопшто или... ? Плус ај да не се вреѓаме на локациска основа :) пошто ако има рибокрадци тоа е во Охрид. На пример, седам во ресторан во Трпејца, и газдата ми објаснува како порано имало многу риба. Вика абе фрли сертмето тука одма до карпата пуно мренки, кленови... Имаше толку многу што дури и се расипуваше. Па викам не ви текна дека од толку премногу сертмиња и мрежи ке се разретчи? Он вика ма не нема везе, порано у бивша Југославија други времиња беа :evil: На маса седам, со пастрмчиња мали, и викам абе ова пастрмки, а не не, плашичина. ЦЦЦ

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Dragan НапишиCOLON
Незнам што има толку грдо во името кркушка. Плус, за кој тоа збориш дека краде како од Табакера, за Скопјани воопшто или... ? Плус ај да не се вреѓаме на локациска основа :) пошто ако има рибокрадци тоа е во Охрид. На пример, седам во ресторан во Трпејца, и газдата ми објаснува како порано имало многу риба. Вика абе фрли сертмето тука одма до карпата пуно мренки, кленови... Имаше толку многу што дури и се расипуваше. Па викам не ви текна дека од толку премногу сертмиња и мрежи ке се разретчи? Он вика ма не нема везе, порано у бивша Југославија други времиња беа :evil: На маса седам, со пастрмчиња мали, и викам абе ова пастрмки, а не не, плашичина. ЦЦЦ
... де бе Драган, не се љути одма, мада вистината болит :) Па јас искрено се нервирам на „скопјани“ шо ми го „зедоја„ Свети Климент а и многу други работи ама ај немат врска со рибарлоков наш, во право си ;)

А иначе не само трпејчани, сите порано не водеа сметка за иднината на рибниот Фонд. НО, тие шо фрлаа „Сачма“ не беа рибокрадци се до онај момент додека законски се забрани „сачмата“. Лесно е да зборвит некој за Реки и Акумулации каде цела Година можит да се фајќат Риби. ОЕ е многу специфично и рибата е на „ дофат“ само еден дел од годината и потоа се повлекува во длабочините. Така да порано мораа да фајќаат на тој начин, друг начин не постоел ;)

А Кркушка шо викаш шо е лошо во името!? Па име и е Мренка или Црна Мрена, а Кркушка не знајте ни вие шо ја викате така, која риба е! Едни ја викаат мренката така, други царевото Куре(шо и не знам од каде то име) и ко ќе видиш Хоас. Мене не ми се бендисвит името и не го чуствувам како „наше“ ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON384
ЛокацијаCOLONСкопје
@Lepi

Ниту се лутам, ниту пак ме боли пошто не е вистина. Ако имало добри, едуцирани и спортски рибари од Р. Македонија тоа е Скопје пред се, има нормално и од други градови мајстори, Велес итн...
Кркушка како кркушка ја знам одкако сум роден, а царево куре е сосема друга риба. Како и да е не битно. Благодарност до Филип за појаснувањето. Одсега ке си ја викам Barbus balcanicus :D

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:20 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
А бе Лепи зошто го викаме “царево куре“. Прво да го дупиме царот и второ ако го викаме “сиротињско куре“ треба да биде преку 20 см. :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
:lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Dragan НапишиCOLON
Одсега ке си ја викам Barbus balcanicus :D
... и да ја викаш немат да ти дојт, пошто не разбират Латински, Балканка е :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:32 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Lepi НапишиCOLON
А Кркушка шо викаш шо е лошо во името!? Па име и е Мренка или Црна Мрена, а Кркушка не знајте ни вие шо ја викате така, која риба е!
“Мренка“ не е име, дијалект е :) Црна/поточна мрена е името.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... точно Филип, дијалект е од именката Мрена. Пред 100 години така се викала во многу краеви во МК, се додека не дојде литературата на македонскиот говор. Никој не ја викат и белата Мрена, БЕЛА МРЕНА туку само Мрена. Ама Кркушка ли е Име :?: Секогаш ко ќе го слушнам то Име ми се киселит душава :?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Црна мрена и бела мрена-тоа се називите за двата типови мрена.
Кркушка,царево куре...дрн дрн ...у Штип викаат тврда и мека мрена место бела и црна мрена.....секаде различно.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кркушка
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 25, 2012 1:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
:lol: :lol: :lol: ајде кажете како е во другите места во МК името на мренката ...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum