www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jул 15, 2024 4:15 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS30»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 10:33 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Jas sum za Som i Kostrez na toa ezero na prolet moze da organizirame edna akcija na demir kapija od 10 dusi i 2 ca transporteri do kozjak, da gi pustat so televizija :D no stuka definitivno ne taa e mnou opasna i jade sve sto ke mrdne ne e tromava ko somot.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 12:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Штуката е вистинска напаст, доста е брза и интелигентна, пред се ми е страв заради пастрмката, мислам дека ке и наштети !!! А Сашо убаво рече, дека би требало доста да се внимава да не се зезне езерото со американците, е дури тогаш сме го ебале ежот у боцка !!! Вчера на кирцаск му ја кажав мојата идеја, денес гледам ја изнел во јавност и тоа многу ме радува. Ваљда конечно, по вашите размислувања свати дека сомот не е штетен за крапот на тоа езеро. Интересно би било, неколку доброволци (меѓу кои и Кирца :D ) да се организираме и да напраиме една акција на ловење на ситен сом (некаде на пролет) по Вардар и уловот да биде пренесен и пуштен на Козјак, нормално ако дозволат надлежните. И да направиме една иницијатива до новиот концесионер, да се потруди да обезбеди подмладок на сом со кој би го порибил езерото. И нормално забрана за лов на сом на тоа езеро 5 години !!! Мислам дека ке создадеме риболовен рај за сите спортски риболовци, ке имаат можност да риболоват на кој начин сакаат и каква риба сакаат !!! Бистро :)

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 1:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Филип НапишиCOLON
З Дури би пуштил и костреж, :)
Немој да ве лажи умот да го направите тоа оти ОТИДЕ ЕЗЕРОТО !!
Костреж на вештачко езеро успева и тоа повеќе од планираното !
Што и да се порибува треба прво да се направи анализа на водата и бројноста на рибата (не мислам да се бори рибата :lol: :lol: ) туку која риба најповеќе е застапена, што треба да се пориби еквивалентно на тоа што езерото го има во изобилие. Ако се пушти сом рачунајте дека попадиката ке биде историја.
Што му фали на езерото!!!!
Рибниот фонд во оваа состојба мислам дека на секој рибар можи да му пружи задоволство.
Еден пример ке наведам: за нашето Стрежево-па таму кој што стигна тоа пориби,и на крајот остана само кострежот, по некоја црвеноперка и то !
Размислете, има надлежни институции кои какви такви онакви ке помогнат !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 1:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
И уште нешто !!!
Околу порибувањето на било која вода со штука!
Значи да се разбереме дека штуката не е риба која е во состојба да ја истреби било каква друга врста на риби, а поготово пастрмка! Научно е докажано дека таа риба е природен колектор ;) меѓу рибите, со други зборови-се она што е болно, сакато, удрено.... го јаде. Не велам дека нејади и здрави риби но на менито здравите риби не и се на прво место.Мене лично ми се десило да ги убиваме карасите (ги носевме живи 80км.) за мамец за штуката да напаѓа. Живи не сакаше да ги опули.
Некои од вас што биле на риболов во Грција сигурно знаат дека езерата и реките богати со штука се уште побогати со бела и останата риба, а околу дружбата на штуката со пастрмката е исто така невозможна поради местоположбата на секоја риба одделно во самата вода.Или поинаку речено штуката и пастрмката оро заедно не играат.Едната седи во плиткото и таму е се мрести, а другата реката и длабината.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 1:37 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
многу добро напиша БАЏО треба да се направи комплетна анализа на тоа што има и сите тие
фактори за да не се направи од готово-ВЕРЕСИЈА
-според новиот закон е казниво и забрането да се порибува со било каков вид на риба
што нее автохтона и нее испитана
-затоа и постои институтот за рибарство а вервам дека има некој таму што ја знае математиката
каде ка,ко и што
ако се направи таков еден елаборат за цела македонија (сите вештачки и природни езера и реки) и ако има негде простор за такво порибување НИЕ СМЕ ЗА
--а добар пример е СТРЕЖЕВО - каде што преовладуваше крапот кленот и плашицата
а сега преовладува кострежот сомот и црвеноперката

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 2:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
abe temava e diskutirana so mnogu ribari ne e ovdeka prvpat spomnata idejava i veke nekoj go ima napraveno ova poribuvanje i pred nas samo so mal riben fond i se nema pofaleno da se znae u javnosta.kakov e uspehot ushte ne se znae dali uspejale tie okolu 50komada na somchinja da se prilagodat na kozjak ili izumrele.inaku vo ova vreme nie sme ribokradci i neame pravo da ribolovime skoro nikade a ne pak ushte da zborime i da poribuvame ahahaahh idejata so somot e ok i za shtuka sum za ke nema da se odrazi negativno na ribniot fond a za kostresh ne sum shto k ke mi e....

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 6:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
akiribar НапишиCOLON
abe temava e diskutirana so mnogu ribari ne e ovdeka prvpat spomnata idejava i veke nekoj go ima napraveno ova poribuvanje i pred nas samo so mal riben fond i se nema pofaleno da se znae u javnosta.kakov e uspehot ushte ne se znae dali uspejale tie okolu 50komada na somchinja da se prilagodat na kozjak ili izumrele.inaku vo ova vreme nie sme ribokradci i neame pravo da ribolovime skoro nikade a ne pak ushte da zborime i da poribuvame ahahaahh idejata so somot e ok i za shtuka sum za ke nema da se odrazi negativno na ribniot fond a za kostresh ne sum shto k ke mi e....
Najnovo som ima i e viden okolu kilo i poveke a za stuka na kozjak ima i toa e fatena 6 kila.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 6:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Ova prv pat go slusam za stukava :D znaci da ocekuvam na troling i stuka hehe :D a cim somot go ima na kozjak na prolet edna dobra akcija da se napravi pa ezeroto ke stane golema atrakcija vo makedonja


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 6:23 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
kircask НапишиCOLON
Ova prv pat go slusam za stukava :D znaci da ocekuvam na troling i stuka hehe :D a cim somot go ima na kozjak na prolet edna dobra akcija da se napravi pa ezeroto ke stane golema atrakcija vo makedonja
Go ima duri se dosol i do camec prikvecer taka slucajno go zabelezale bas se zacudile ama posle toa razbrale deka pred dve go nekoj pustil isto i za stukata pustena e.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 10:41 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONНед Ное 07, 2010 3:29 am
МислењаCOLON1
somot go izvadija vo prviot zaliv na kraj imase okolu 1 kg i pruzi dobra borba na cudenje na site bese koga go vidoa


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS30»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum