www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 29, 2023 9:43 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS30»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 10:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON418
Филип НапишиCOLON
Зошто да не, јас би кренал 2 раце за такво порибување. Дури би пуштил и костреж, има плашка во изобилство за него, а водата е доста ладна, ќе се мрести убаво и ќе расте поголем :)
Koстрежот сака потопла вода


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 11:30 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ice MAMBA НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Зошто да не, јас би кренал 2 раце за такво порибување. Дури би пуштил и костреж, има плашка во изобилство за него, а водата е доста ладна, ќе се мрести убаво и ќе расте поголем :)
Koстрежот сака потопла вода
Francija da ne e potopla od mkd pa ima kapitalni primeroci na kostrez saka hrana i uslovi pa na badar imas nad 300 grama kostrez da ne zboram za drugi vodi.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 11:33 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Феб 17, 2011 4:33 pm
МислењаCOLON52
Ice MAMBA НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Зошто да не, јас би кренал 2 раце за такво порибување. Дури би пуштил и костреж, има плашка во изобилство за него, а водата е доста ладна, ќе се мрести убаво и ќе расте поголем :)
Koстрежот сака потопла вода
Jas kako sto znam mu odgovara nego poladnata voda,vo takvi uslovi pobrzo raste.
P.S Treba da osetite pogolem kostrez na jadica pa da vidite dali seuste ke sakate da ne se poribuva so ova riba.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 11:51 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
pakost НапишиCOLON
Ice MAMBA НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Зошто да не, јас би кренал 2 раце за такво порибување. Дури би пуштил и костреж, има плашка во изобилство за него, а водата е доста ладна, ќе се мрести убаво и ќе расте поголем :)
Koстрежот сака потопла вода
Jas kako sto znam mu odgovara nego poladnata voda,vo takvi uslovi pobrzo raste.
P.S Treba da osetite pogolem kostrez na jadica pa da vidite dali seuste ke sakate da ne se poribuva so ova riba.
IMAM fateno no ne i slikano na selimani kaj stojakovo preku 500 grama prv pat bev na toa ezero i posleden radi suncicata pa kozjak e laden grc koj ne bil ne znae.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 11:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
dragi klen НапишиCOLON
somot go izvadija vo prviot zaliv na kraj imase okolu 1 kg i pruzi dobra borba na cudenje na site bese koga go vidoa
Незнам дали збориме за истиот сом за кој што јас спомнав, за оној за кој што јас знам е уловен со тежина околу 500 грама набрзо по пуштањето во првиот залив.Е сеа овој од кило ако е уловен сеа брзо значи тој е измрестен и пораснат на Козјак што мене ме радува. Сите кој што имаат слушнато за улов на сом на Козјак или имаат видено нека пишат. И еден апел до сите !!! Доколку имате прилика да уловите сомче на Козјак Ве молам пуштете го назад да се размножува зошто по првичниве сознанија очигледно средината му е погодена штом почнал да се мрести !!!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 19, 2011 12:02 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
akiribar НапишиCOLON
abe temava e diskutirana so mnogu ribari ne e ovdeka prvpat spomnata idejava i veke nekoj go ima napraveno ova poribuvanje i pred nas samo so mal riben fond i se nema pofaleno da se znae u javnosta.kakov e uspehot ushte ne se znae dali uspejale tie okolu 50komada na somchinja da se prilagodat na kozjak ili izumrele.inaku vo ova vreme nie sme ribokradci i neame pravo da ribolovime skoro nikade a ne pak ushte da zborime i da poribuvame ahahaahh idejata so somot e ok i za shtuka sum za ke nema da se odrazi negativno na ribniot fond a za kostresh ne sum shto k ke mi e....
Аки брат имаш сознанија дека се пуштени околу 50 сомчиња на Козјак :o Па тоа е прекрасна вест !!! Пиши нешто повеќе ако си сигурен. Еве јас земам обврска ако некој случајно на Вардар го заредат лигавци да ги превземам и да ги пуштам во езерото. Многу ме радува тоа што очигледно почнал да се размножува тамо.Ке видите за неколку години кој мерак ке се случува тамо !!! :D

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 19, 2011 12:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
dragi klen НапишиCOLON
somot go izvadija vo prviot zaliv na kraj imase okolu 1 kg i pruzi dobra borba na cudenje na site bese koga go vidoa
Кога е изваден тој сом, пред колку време??? Ти беше тамо го виде сето тоа со свои очи??? Што како се случуваше објасни ни нешто :) !!! .......... Претпоставувам дека риболовецот си го стави во чуварка нели :evil: ???

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 19, 2011 7:49 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ice MAMBA НапишиCOLON
Koстрежот сака потопла вода
Другар, си утнал нешто. Кострежот сака поладна вода, полесно се мрести и повеќе расте во поладни води.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 19, 2011 4:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
$DARE$ НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
abe temava e diskutirana so mnogu ribari ne e ovdeka prvpat spomnata idejava i veke nekoj go ima napraveno ova poribuvanje i pred nas samo so mal riben fond i se nema pofaleno da se znae u javnosta.kakov e uspehot ushte ne se znae dali uspejale tie okolu 50komada na somchinja da se prilagodat na kozjak ili izumrele.inaku vo ova vreme nie sme ribokradci i neame pravo da ribolovime skoro nikade a ne pak ushte da zborime i da poribuvame ahahaahh idejata so somot e ok i za shtuka sum za ke nema da se odrazi negativno na ribniot fond a za kostresh ne sum shto k ke mi e....
Аки брат имаш сознанија дека се пуштени околу 50 сомчиња на Козјак :o Па тоа е прекрасна вест !!! Пиши нешто повеќе ако си сигурен. Еве јас земам обврска ако некој случајно на Вардар го заредат лигавци да ги превземам и да ги пуштам во езерото. Многу ме радува тоа што очигледно почнал да се размножува тамо.Ке видите за неколку години кој мерак ке се случува тамо !!! :D
da be da e sega neznam nishto poprecizno kako pominal transportot ama mi kazaa deka od prilika tolku somchinja se pushtile

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 20, 2011 12:36 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Zdravje prolet trebaat samo 2 koli 4 ca lugje 1-2 dena ,1-2 burinja za zelka i moze da se pocne so edna akcija od 100-150 somcinja od Demir Kapija pa da poribime nekoe ezero so SOM :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS30»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum