www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 20, 2024 6:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS30»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 20, 2011 1:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Za 100-150 somcinja ke ni se potrebni nekoi 200godini ribarenje po ovie nasi vodi,koj e toj majstor sto ke fati tolku na regularen nacin,druga rabota slusam deka imalo fateno som od 500 grama ili pak 1kg koj bil spremen da se mresti,spored nekoja literatura koja sum ja cital na Som mu se potrebni 5godini ili kilaza od 4kilogrami pa nagore za da istiot bide polovo zrel,ako ovaa tezaa na ribarskite strucnjaci e tocna,znaci od muabetot xa som koj se mresti vo kozjak nema ni najmalku vistina

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 20, 2011 8:02 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Во право е имењакот:
ЦитатCOLON
Размножување

Во четвртата година од животот сомовите достигнуваат полна зрелост.
После будењето од зимскиот сон сомовите во парови тргнуваат да бараат место за мрест, кој трае од Април па све до Јули. Сомот се мрести во поплитките делови на водата во која живее. Во тоа време мажјакот и женката се наоѓаат и извесно време пливаат заедно. Женката ја остава лепливата икра на водните растенија и може да изнесе и до 500.000 парчиња икра, после што мажјакот грижливо ја чува и не дозволува да и се приближи ниедна друга риба. После 10 дена од икрата излегуваат малите сомчиња кои остануваат во гнездото извесно време и се хранат со планктони и ситни животинки. Тоа трае се додека нивните родители не ги растераат. Кај сомовите се појавува и “канибализмот“. Доста често се случува возрасните единки да го преполоват или унуштат целокупниот пород, во ситуации кога водата е сиромашна со храна.

Ако водостојот е погоден младите соммчиња брзо напредуваат и растат многу брзо. Веќе во првата година достигнуваат тежина до 500 грама и должина до 20 сантиметри. Примероците од 3 кг, се од прилика стари помеѓу 4-5 години.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 20, 2011 9:20 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Мене од муабетов дека се уловени Сомчиња од 1/2 кило и кило кои биле полни со икра, ми изгледа дека некоја будала го порибила Козјак со Американско Сомче уловено од Вардар. Ако тоа е вистина можеме уште сега да се опростиме од езерото и да половиме уште некоја година додека не се намножи премногу и го уништи езерото.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 20, 2011 9:27 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
sasokone НапишиCOLON
Мене од муабетов дека се уловени Сомчиња од 1/2 кило и кило кои биле полни со икра, ми изгледа дека некоја будала го порибила Козјак со Американско Сомче уловено од Вардар. Ако тоа е вистина можеме уште сега да се опростиме од езерото и да половиме уште некоја година додека не се намножи премногу и го уништи езерото.
Ah ako toa go napravile, turi mu pepel :cry:

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 20, 2011 9:29 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Околу размножувањето на сомот би додал еден пример:
Бидејки се работи за слично езеро како и Стрежево (со ниска температура на вода) би навел дека во Стрежево беа пуштени ни повеќе ни помалку туку 115 парчиња на сом со големина од 150 грама до 1 кило. Во период од 10 години езерото ЗОВРЕ од сом.Со оглед на тоа дека Стрежево е доста изловувано со мрежи а и самото езеро нема некои приподни заклони каде би се криел сомот, на Козјак ке биди уште поуспешен доколку се пушти. околу рибниот фонд, сигурно нема да се намали бидејки 80% од рибата на Козјак за време на мрест е на самото устие, а таа ладна вода што ја носи реката никако не му одговара на сомот.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 20, 2011 3:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
sasokone НапишиCOLON
Мене од муабетов дека се уловени Сомчиња од 1/2 кило и кило кои биле полни со икра, ми изгледа дека некоја будала го порибила Козјак со Американско Сомче уловено од Вардар. Ако тоа е вистина можеме уште сега да се опростиме од езерото и да половиме уште некоја година додека не се намножи премногу и го уништи езерото.
Кај прочитадека уловените сомчиња од пола кило и кило биле полни со икра ??? Тие сомчиња за кои што јас зборев се пуштени во езерото пред најмалку3- 4 години. Што значи ако набрзо сеа е фатено сомче од пола кило во првиот залив тоа е дефинитивно измрестено тамо !!!??? Кажав и дека сомчињата беа пуштени на тежина од 150-200 гр. и после 2-3 месеца откако беа пуштени некој риболовец се пофалил дека уловил сомче од 500 гр во првиот залив. Тоа е значи пред 4 год. И реков и пак ке повторам ако е уловено сеа брзо на тежина од 500 гр е измрестено тамо! И да бидеме на чисто овие сомчиња кои ги пуштиле луѓево за кои јас знам се уловени во Градско на Вардар, што значи дека не се американци.......Е сеа оние 50 за кои Аки збори, незнам иако и за тие не верувам дека се американци..........само луд би го направил тоа !!!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 07, 2012 2:40 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Сеп 07, 2011 2:05 pm
МислењаCOLON20
ЛокацијаCOLONСкопје
Лично, и јас го делам мислењето на мојот колега риболовец кој ја постави оваа тема - сом во Козјак. Ситната риба како главна храна на сомот за среќа ја има во изобилие, па ќе може да очекуваме укрупнување на примероците сом за брзо време, што за еден риболовец како искуство при вадење на еден примерок би било незаборавно.Секако се согласувам и за гастрономската вредност на сомот која е навистина голема.Секој што пробал сом знае за што станува збор!! Ова е мое нестручно мислење, а како навистина би влијаело порибувањето на езерото Козјак со сом треба да кажат стручни лица кои професионално тоа им е работа.Лично би сакал да има и штука, смуѓ и некоја друга граблива риба па да биде "весело".Толку не се секирам дека неафтохтоната риба ќе направи некоја штета колку мрежарите- криволовци и другите хуманоидни штеточини за кои нема измислено лек до сега.
Поздрав и бистро


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 14, 2012 12:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
zikobugi НапишиCOLON
Лично, и јас го делам мислењето на мојот колега риболовец кој ја постави оваа тема - сом во Козјак. Ситната риба како главна храна на сомот за среќа ја има во изобилие, па ќе може да очекуваме укрупнување на примероците сом за брзо време, што за еден риболовец како искуство при вадење на еден примерок би било незаборавно.Секако се согласувам и за гастрономската вредност на сомот која е навистина голема.Секој што пробал сом знае за што станува збор!! Ова е мое нестручно мислење, а како навистина би влијаело порибувањето на езерото Козјак со сом треба да кажат стручни лица кои професионално тоа им е работа.Лично би сакал да има и штука, смуѓ и некоја друга граблива риба па да биде "весело".Толку не се секирам дека неафтохтоната риба ќе направи некоја штета колку мрежарите- криволовци и другите хуманоидни штеточини за кои нема измислено лек до сега.
Поздрав и бистро
ako e taka pirana da pustime.... :lol: :lol: :lol:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 16, 2012 2:56 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Сеп 07, 2011 2:05 pm
МислењаCOLON20
ЛокацијаCOLONСкопје
Па за пирани не сум баш сигурен, не претерувај. Можда летно време ќе ти биде жешко, па ќе посакаш да се разладиш, и додека пливаш лап одоздола, ќе останеш без мочалото.Затоа за пирани ако сакаш правец Амазон!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 16, 2012 10:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
Za 100-150 somcinja ke ni se potrebni nekoi 200godini ribarenje po ovie nasi vodi,koj e toj majstor sto ke fati tolku na regularen nacin,druga rabota slusam deka imalo fateno som od 500 grama ili pak 1kg koj bil spremen da se mresti,spored nekoja literatura koja sum ja cital na Som mu se potrebni 5godini ili kilaza od 4kilogrami pa nagore za da istiot bide polovo zrel,ako ovaa tezaa na ribarskite strucnjaci e tocna,znaci od muabetot xa som koj se mresti vo kozjak nema ni najmalku vistina
Organiziraj ekipa sto bi gi prenela do Kozjak,jas ti garantiram deka za 3 dena sin mi ce fati i povejce od 200 somcinja so tezina od 500-700-1000 grama.Edin problem e Aco . . .. :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS30»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum