www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:44 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 6:50 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Znaes Atanasovski,pred dosta godini bev zarazen so pastrmkata na Treska:E sega ,odev na eden den znaci od sabalje do vecer,sam! jadenjeto sto go nosev go vrajcav doma..tolku bev uporen ,,i lovev da se pofalam.zavisi denot.desetina udari (isklucivo vobler) od koi edna ili niedna vo mera.Moja mera e barem 1 kilogram.drugo se sum pustal...I taka si bev vo zabluda nekolku godini,abe jas ZNAM da ja lovam car si sum :lol: E taka bese dodeka ne se srtenav so nekoi decki od Gostivar...blabala..daj da probam trskata i masinkata mi veli ,ama ce stavam blinker ne znam so tie ripcinjata..Ajde mu velam nema problem..zede eden meps i trgna nakaj Belicka( platoto na vlivot) znaci nekolku metra vo belicka od vlivot vo Traska. A jas nemase dve minuti kako ja pregaziv,cak neoprenot go cistev tuka.Prvo frlanje cap ...pastrmka ,300-400 grama :shock: Vtoro vrlanje (od isto mesto ,ne mrdna covekot) cap ..pastrmka :shock: E togas svativ koj majstor sum bil jas :lol: Vo muabet od 15 minuti so niv nauciv povejce .veruvaj mi nego godini pred toa..koga ''znaev'' da ja lovam.Ostatokot od denot fativ povejce pastrmki nego vo trodnevno odenje ,i svativ deka treba malku povejce i citanje,citanje na razlicna literatura ,ne samo srebren za oblacno,bronzen sa sonce,imalo nesto povazno....pa neka nosi zaklucok sekoj ..kakov saka !

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 8:35 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Seto toa e vo red. No ima i druga rabota koja mene mi e mnogu povazna od brojot na ulovenite ribi. Skoro se sto komentiram po temive , mi e nauceno od licno iskustvo. Pocnuvajki od varalicarenje pa do musicarenje. Koga sum na reka i da znam deka ke ja utepam pastrmkata so bel crv na primer(dokolku bi bilo dozvoleno se zarzbira) ja pak ke teram so musica i so nisto drugo.
Mnogu mi e povazen nacinot na koj ke ja prelazam odkolku po sekoja cena da ja fatam. Literaturata e OK, ali spored mene covek mnogu poveke uci koga e na voda. Ako ne od vremeto pominato na voda, onda kako vo tvojot slucaj. Sekogas ke sretneme nekogo na nekoja reka od kogo ke mozeme da naucime nesto . Imam i ja licen primer, koga pred 3 godini dobiv edna musica od eden covek koj go sretnav na rekata. Lugevo okolu mene frlaa i nisto. Ja 3 frlanja 3 pastrmki. I den denes koga ke go sretnam, mu se zablagodaruvam za taa musica.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 8:54 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
skupi НапишиCOLON
Mislam deka bojata e biten faktor i se pravea ispituvanja, kako naj uoclivi se pokazaa na golema dlabocina (potpolna temnica) najpostojani i se registriraa zelenata,crvenata,i sinata kolku dobro se sekavam.
[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 6:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Pastrmkata na primer , se tvrdi deka moze da gleda uv svetlo, dali e slucajno sto vo posledno vreme Japoncite i ne samo tie. pravat vobleri so violetova boja?
A mene licno, bas tie mi se pokazale najlovni, vo samrak duri i posle stemnuvanje, crna nokj bez mesecina. oblacno?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 10:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Eve edno moe iskustvo....Pred kosovrasti mostot,debar ima separacija i vo toj del od Radika do uliv e dozvolen ribolov so ziv mamec...Fakjavme od 2 pladne do stemnuvanje....Na nekojsi trista metra pred nas deca od seloto se banjaa vo vodata,sljapaat,ripaat,galama nevidena...Samo jas imav izvadeno mozebi 5-6 parcinja pastrmka od pol kilo pa do kilo i povekje,na caura....Imav i sliki od togas,ama gi nemam povekje,mi rikna hdd...

Zborot mi e zasto na taa galama,bucava pastrmkata jadese ko luda,ako e tolku pretpazliva....???Baska,toa e separacija tuka,masini eden kup pravat bucava,gore miniraat vo ridot,butaat kamenja.....

I moe mislenje za uspesen ribolov e da nema galama,bucava,dvizenje nad vodata,senki....ama imam nekolku slucai vo moevo ribolovno iskustvo sto se toa go pobiva ko teza....ili cista slucajnost...

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 11:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
I na mene mi se ima sluceno,poveke pati na krap,moj zaklucok e deka so dvizenjeto vo voda se osloboduva povise hrana, insekti od dnoto a i polesno doaga do niv!!?(poslem nekoj period,bez dvizenja)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONЧет Јан 12, 2012 11:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
limun75 НапишиCOLON
Eve edno moe iskustvo....Pred kosovrasti mostot,debar ima separacija i vo toj del od Radika do uliv e dozvolen ribolov so ziv mamec...Fakjavme od 2 pladne do stemnuvanje....Na nekojsi trista metra pred nas deca od seloto se banjaa vo vodata,sljapaat,ripaat,galama nevidena...Samo jas imav izvadeno mozebi 5-6 parcinja pastrmka od pol kilo pa do kilo i povekje,na caura....Imav i sliki od togas,ama gi nemam povekje,mi rikna hdd...

Zborot mi e zasto na taa galama,bucava pastrmkata jadese ko luda,ako e tolku pretpazliva....???Baska,toa e separacija tuka,masini eden kup pravat bucava,gore miniraat vo ridot,butaat kamenja.....

I moe mislenje za uspesen ribolov e da nema galama,bucava,dvizenje nad vodata,senki....ama imam nekolku slucai vo moevo ribolovno iskustvo sto se toa go pobiva ko teza....ili cista slucajnost...
300 metri ne e malo rastojanie pred se,Dosta daleku e po mene ,posebno vo plikta voda ne e strasno takva galama.A taa separacijata rabotese? dali bese Dali matese vodata i dali bese nad vas ,mislam dali ako matela matnata voda idese nakaj vas ili bese pod vas....Pastrmkata e teritorijalna riba,kako ja lovat srede grad niz Bosna ? Se naviknala na senkite sto gi gleda,ne i preti opasnost( ne se osetila zagrozena) i si tera zivotot,mora da jade...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 26, 2013 10:33 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 23, 2013 7:45 pm
МислењаCOLON18
ЛокацијаCOLONСкопје
[quote="saso"]Poznavam luge sto odat na ribolov so termometar za merenje na temperaturata na vodata i barometar.
quote]

Ako mi kazes kade moze da se kupi barometar vo Skopje dobro bi te pocastil :D Tatko mi barase na vremeto nigde ne mozese da najde

_________________
There is no crying in fishing. Just a lot of swearing


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 26, 2013 10:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
LedeniRibar НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Poznavam luge sto odat na ribolov so termometar za merenje na temperaturata na vodata i barometar.
quote]

Ako mi kazes kade moze da se kupi barometar vo Skopje dobro bi te pocastil :D Tatko mi barase na vremeto nigde ne mozese da najde
Imas vo Hubo market odma do kasite. Vo bunjakovec vo knizarata do parfimeriha Shatci, knizarata vo centar do Trend kaficot, i vo edna zelena prikolka bo Debar maalo ( ako planirash poeftino da pominesh :D )

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum