www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 9:31 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 12:41 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
skupi НапишиCOLON
A kakvi vi se iskustvata so mesecinata(mislam deka imase takva tema) mojte na puna na mali ezerca,se pokazaa katastrofalni, najdobri pri pojavuvanje na prvata cetvrt(za mali vodi).Za krap koga vremeto e tmurno(ne da vrni)kako najdobro.
Sto se odnesuva do mesecinata, i mojte iskustva se kako tvojte.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 12:52 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Keltan, aj za veterot malku obrazlozi, ja imam izgraden stav od moeto iskustvo. Go napomenav vo predhodniot post. Najuspesen ribolov na pastrmka sum imal na veter od 8 do 12 m\sek koj se dvizel prema kopno. Ne deka vo drugi uslovi nemam vadeno, ali ne vo ista brojcanost. Razlikata e obicno dvocivrena. Ovde zboram za ribolov preku den. Dodeka nokniot ribolov pouspesen mi bil pri mirno vreme.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 12:55 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
Atanasovski НапишиCOLON
Odlicno Keltan. Dobra ti e temava. Okolu branovite nesto. Zfrlanje kontra veter koj e poprilicno jak i razbranuvana voda, po moznost malku zamatena, se idealni uslovi za varalicarenje pastrmka na ezero. Veterot da duva prema kopno.
Ova spored moeto iskustvo e najidealno vreme za varalicarenne na pastrmka.
Dobra e ovaa kombinacija vetar prema kopno, bran, zamatena voda i metalni varalici, togas ribata deluva i nekako dezorientirano posebno pri obala. Problem e sto vo takvi uslovi site skinati trevi, algi i drvca se u blizina i se zakacuvaat na konecot i varalicata i ja oteznuvaat nejzinata rabota.

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 1:06 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
skupi НапишиCOLON
A kakvi vi se iskustvata so mesecinata(mislam deka imase takva tema) mojte na puna na mali ezerca,se pokazaa katastrofalni, najdobri pri pojavuvanje na prvata cetvrt(za mali vodi).Za krap koga vremeto e tmurno(ne da vrni)kako najdobro.
Ne znam za kolku mali ezerca pisuvas..mesecinata kako prvo ne bila odsekogas na ova rastojanie i so olkava gravitaciona privlecnost.nekogas bila mnogu poblisku sto znaci mnogu povejce deluvala gravitacijata...Nesto drugo e interesno...Planktonite zavisat od svetlinata i sekogas migriraat vo dlabina kade im odgovara intezitetot na svetlina.A posto i za niv hranata e vo da recam poplitite delovi sto znaci poblisku do obalata ima obrazec...Na polna mesecina se izdigaat poblisku do povrsinata,isto na polna mesecina i mnogu insekti se aktivni nad povrsinata na vodata.Seto toa doveduva do toa da ribite koi pretezno se hranat denje da imaat zgolemnea aktivnost vo nojc na polna mesecina i se skoro na povrsina..(zgolemena vidlivost) Toa znaci najadena riba ne ja baraj denje da jade.....najdobri denovi za dneven ribolov se denovite izmedju poslednata cetvrtina i novata mesecina poradi ekstremnata temnina i nemoznosta za hranenje preku nojc....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 1:11 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
коста НапишиCOLON
Za mene maglata e zakon za dobar ribolov, bilo da e vo letno vreme rano nasabajle, ili za vo esen-zima preku cel den sekako. Ova mi e iskustvo so bojnik i popadika koga e mnogu bistra vodata, a posebno toa vazi za pastrmkata i klenot, se custvuvaat nekako pootpusteno koga ima magla?


tocno e deka ribata na rekite raboti koga ima magla narocito popadikata..faktor e ..pritisokot,,koj vo rekite so namaluvanje zanci nabivanje na ribata sto zivee vo jata..

sekoj pritisok razlicno deluva kaj odredeni ribi , nekoj gi razdvizuva .nekoj gi grupira a pa nekoj gi pravi aktivni..

kaj krapot narocito najdobar e normalen i stabilen pritisok, narocito vo letniot period koga e aktiven i severniot veter..no ne sekogas i veterot., na pocetok na sezona prvo se zatopluvaat plitkite delovi vo koja i ribata se dvizi tamu a ide od dlaboko, so severen vetar vo toj period normalno se vraka pa u dlaboko zatoa sto ja ladi..i toj e eden od faktorite..

za svetlinata i za grablivkite nemozam da dadam svoj komentar , ama znam edno, kaj niv nema pravila, nema nacina i vreme na ishrana, oni se rodeni da napadgaat, toa im e nacin na ishrana..
pr.. velesko vidlivost 2.5 metra..se lovi na vobleri silikonski mamci na 6-9 metra i se vadi smudg i kostrez sto gleda taa riba dole .. a vidlivost nula...

drug primer,,vardar maten..se mava na kasikar ,,i se vadi som.. so raboti tuka.. instiktot... na lovenjje ili vidlivosta..

sepak za dobar iuspesen ribolov treba odenje po riba, a ne sedenje doma i citanje knigi. koga ke bidete na voda se toa ke vi se smeni, i sami ke najdete pravo resenie..pa i vo site slucai ribolovot ne vi bil ist, stalno ima novi soznanija i razlicni dozivuvanja..

zamene e najvazno ..samo severen vetar dodeka sum na krapski ribolov vo tekot na letniot period..
Ico.isponapisa od se po malku,te molam drzi se za temata.ribite nemaat samo oci imaat i drugi setila koji gi koristat koje koga i koje e presudno za dadena situacija zavisi od uslovite.znaci ako e matno ( daj boze koga sum trgnat po som) Koga VARDAR e maten ne koristi ''instinktot'' somot nego ova: somot ce koristi drugi setila ''stranicnata linija'' i mirisot za da najde hrana...da ne ja tegnam se ce dojde na red, ne ja razblazuvaj temava .aman!
PS:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 1:13 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Sepak kako najvazen bi go istaknal faktor X, odnosno srekjata,
Eve i eden drasticen primer zosto:
Odamna bese, tocno na 13 juni 1993 godina, nedela , trebase so prijatelite da odime na Debarsko ezero na klen, ama posto vo sabotata, pisatelot na ovie redovi posle burnata noc se uspa, i koga se razbudi okolu 8 casot nautro prijatelite odamna bea otideni, od nemajkade si zapaliv kolata i sam si otidov na Tikvesko, demek za crvenoperka i karas.
I koga stignav tamu (okolu 9:45), site izgledni mesta normalno zafateni, a imase edno parce okolu 20 metra slobodno, ama tamu e podvoden krs i razni zakacki i zatoa verojatno bese slobodno.
Nejse, prvo zafrliv edna trska na dlabinsko, montaza so hranilka, mamec edno zrno pcenka, bidejci prethodno imav vadeno krupni crvenoperki i karasi na ovoj nacin. I duri gi podgotvuvav teleskopite za na tapa da facam, se slusna zuenje od masinkata , odma gi bataliv teleskopite i opnav saglam kontra.
I sto da vi kazam dodeka se osvestiv otidoa 30 metra konec od masinkata. Ne smev mnogu da ja zategam kocnicata zosto konecot bese 0,18, i posle edno 30 minuti nateganje izleze na povrsina edno krapiste. E sega, go dovleckav nekako blizu do obalata, ama nema kepce, pa trgnav za crvenoperka ne za krap?
Za cel ksmet, edni deca sto go kopaa lozjeto gore na ridot, me gledale, i eve ti gi so edna zavesa protiv komarci, vlegoa i go izvadija krapot.
Sto da vi kazam, skoro 9 kila parce.
Najinteresno od se bea komentarite od okolnite ribari:
-pa ti rekov da go fatime toa mesto, pic.. ti ma...
-ete coekot dojde i si fati odma a nie krmime ovde dva dena i k.. riba :lol:
I na kraj posto zapece sonceto, kako sto znae na Tikvesko, okolu 11 casot palenje kolata i nazad vo Skopje.
A drugarcinjata od Debarsko gi precekav vecerta so samo eden ispecen "klen" od 9 kila, tie se vratia so plaski :lol:
Eh sto zaebancii padnaa...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 1:18 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Pa ne bi rekol deka zborot ''sreca'' e tocen....krapot obozava da se vrtka okolu takvi krsevi.... ZAKON se, posebno vo reka ,nema krs nema krap :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 1:30 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Atanasovski НапишиCOLON
Odlicno Keltan. Dobra ti e temava. Okolu branovite nesto. Zfrlanje kontra veter koj e poprilicno jak i razbranuvana voda, po moznost malku zamatena, se idealni uslovi za varalicarenje pastrmka na ezero. Veterot da duva prema kopno.
Ova spored moeto iskustvo e najidealno vreme za varalicarenne na pastrmka.
Zosto e toa taka :D Ne e isto da bides pred branot i zad branot(pod voda se razbira)....kakva forma ima predniot del na branot kakva zadniot? mislam na onaj izdignatiot del kako ja prekrsuva i na kade svetlinata.......se ima odgovor ,ama bas se..osim onaj faktor X sto Kosta go spomena .ama koj retko pomaga i se slucuva :roll:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 1:34 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
od kaj da znam deka ti imas red na temava...uspedsen ribolov se poveke faktori...pisi svetlina..ili temnina,,

samo iskustvo..ne prepisano...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 1:38 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Vidi Ico ili citaj so red ili nisto ne pisuvaj ili otvori tema negde pa pisuvaj od iskustvo-neiskustvo.Vo prviot moj post ubavo obrazloziv kako zamisliv da tece ovaa tema , Capito? Sega sme kaj svetlinata i mesecinata Imas li nesto za toa da ni napises,nesto sto sme propustile a znaes,poveli :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum