www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 5:38 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Atanasovski НапишиCOLON
Odlicno Keltan. Dobra ti e temava. Okolu branovite nesto. Zfrlanje kontra veter koj e poprilicno jak i razbranuvana voda, po moznost malku zamatena, se idealni uslovi za varalicarenje pastrmka na ezero. Veterot da duva prema kopno.
Ova spored moeto iskustvo e najidealno vreme za varalicarenne na pastrmka.
Se razbira deka e idealno vreme za lov,veterot preku branovite nosi hrana ( nekoj izracunal deka vo eden kilometar kuben vozduh ima okolu 25 milioni insekti,zivotincinja..) E sega ,ova vazi za topliot del od godinata koga tie insekti se poaktivni.Mnogu od niv ce padnat na povrsinata na vodata ( kolku zavisi od jacinata na veterot) A koga ce padnat povrsinskiot napon na vodata ne im dava da se spasat.taka zavrsuvaat vo obalata ( a kako bi se postavila pstrmkata vo edna takva situacija , ne e tesko da se pretpostavi , koga vejce gi znaeme ovi raboti ),a posto branovite se tecenie,struja,masa voda koja se dvizi prema obalata znaci deka toj sloj voda sto bil na obala e potisnat i se stvara obratna struja koja go tera prema dlabinata.udarajci branovite prema obalata .koga ce dojata do plitkiot del na obalata stvaraat turbulencii ja matat vodata a so toa pokrenuvaat dodatna hrana (razni bezkicmenjaci koi ziveat vo toj plitok osvetlen del od ezeroto) koja se pokrenuva.Seto toa potegnuva eden lanec..ja pokrenuva seta riba na taa strana od obalata(zatoa se reklo ,krapot go prati veterot) a so toa i grablivcite nacekuvaat moment da lapnat nesto .Uste ova branovite koga patuvaat ne e toa kako reka ,nego imaat turbulentno dvizenje ,sekoj bran ,zavisi od goleminata pravi turbulentno dvizenje zamislete go kako pravi krugovi ,se trkala,
od najgolem krug kon se pomal kako odi podlaboko..nesto kako prevrten snesko od tri topki :D Znaci i od visinata .goleminata na branovite zavisi kolkav sloj voda ce se izburicka..vo koj sloj ce bide hranata :D sekoja riba.zavisi kako se hrani ce zazeme pozicija na odredeno rastojanie od obalata i ce se gosti od ''svedskiot stol'' nekoja skroz na obala nekoja vrsta malku podaleku sekoj neka ja zamisli svojata koja naumil da ja lovi kade bi bila vo takva situacija .Somot znaam kade e sto mi e mene vazno...nema da ceka bubacki ,nego malku ponastrana ce gi jade tie sto strvno i so namalena pretpazlivost se hranat so bubi :D
Veterot istovremeno pravi i drugi raboti,ja ladi vodata.ja obogatuva so kislorod ( gorniot sloj)zamislete pekol leto,ribata seta na dno,poladna voda a cim e poladna e pobogata so kislorod i naednas em hrana em kislorod em svezina...)
Arno ama tuka ne e kraj na prikaznata , zavisi kakva e i obalata.ako e kako plaza so postepeno nagolemuvanje na dlabinata e edna situacija,a ako e strma dlaboka obala e sosema druga situacija,ama za sreca ribite toa vo sekoj slucaj znaat kako da go iskoristat.prasanje e kolku nie znaeme da gi koristime tie promeni...zapamtete ni edno zivotno vo vodata ne go pravi ova sto jas sega go pravam,,sedam na komp i . . . . ribata SEKOGAS pravi ona sto MORA .znace da se prilagodi na sekoja situacija,da prezivee vo sekoja situacija, da se najadi a da ne bide izedena .....

PS:Ico,ne se vjasaj zemisi dva tri dena ako ti trebaat citaj po forumi ili od kade ti e toa za somot-matna voda-instinkt pa otvorija temata,mislev deka se znam za somot ama ti me klade vo misla.pa pomagaj :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 5:46 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Ne mozeme da gi posmatrame faktorite izolirano. Kaj site zivi sustestva, koga se menuvaat uslovite za vid (den noc), se aktiviraat povece drugi setila, sluh, miris, vibracii i slicno, taka da mnogu e neblagodarno se da se pripisuva samo na edno setilo-faktor.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 5:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
Ce pokusam da objasnam ovde povejce raboti koi imaat golemo vlijanie za pouspesen ribolov.Bez red kako mi dojdat na pamet :D od funkcija na setila.vid.miris.....pa matno-bistro,temperatura voda.....Se rabira sekoj moze da dodade po nesto ili ispravi ako negde gresam....del se moji iskustva del nauka del teorija... :D
Da ne bidat dolgi referati, ce kratam ,pa vo povejce postovi edna tema ce ja teram ....
SVETLINA
Svetlinata od sonceto ima ogromno vlijanie na ponasanjeto na ribite vo vodata.Znaeme ima nojcni ima dnevni ribi,a ima i koji se aktivni i denje i nojce.Sekoja na razlicen nacin reagira na svetlinata i promenite na svetlinata.N a pladne vidlivosta vo vodata opaga so tempo od 0,1 % vo minuta,dodeka pred stemnuvanje i razdenuvanje odi i do 50%.A naglo zaoblacuvanje nosi i do 75% namaluvanje na vidlivosta vo vodata,ubavina a ?(na ova ce se navratam povtorno pokasno) :D No uste poubav e veterot ,pardon branovite,ja namaluvaat vidlivosta cak za 200% i toa vo sekunda :shock: branovite deluvaat kako socivo .ogledalce od koje svetlosta treperi.cas ja ima cas ja nema.Toa pravi pod povrsinata na vodata predmetite, hranata,a i ribite da imaat poizrazen kontrast znaci povidlivi se :D sto li pravi somot togas?
Zora i zajdisonce,napisav deka vidlivosta naglo opaga vo tie delovi od denot.20-tina minuti posle stemnuvanje i 20-tina minuti pred razdenuvanje golem del od ribite se nepokretni,miruvaat vo nekoj zaklon,toa e taka zatoa sto im treba vreme da go prilagodat vidot na novite uslovi ,a ako nekoja zaboravena ostane na otvoreno..... :D Kako ona bese ? koga somot e najaktiven :D
Sonceto i rekata.Znaeme deka vo reka ribata sekogas e svrtena prema izvorot znaci da posmatra sto vodata nosi za papanje.E sega ako nie sakame da lovime pastrmka na vobler a rekata tece taka da sonceto ja ''mava'' po tecenie znaci pravo vo oci na pastrmkata.zaboravete deka ce imate ulov.Niti pastrmkata e na pozicija za hranenje niti nesto bi videla ako e..Znaci zaboravete vo takov period od denot na pastrmka.odmorete i gledajte vo neboto sekoj oblak moze da izraduva vo takvi denovi.A koga sonceto ce dojde ''nad'' ili pozadi klenot.pastrmkata...... :D Se razbira zemjata se dvizi i sonceto ja menuva pozicijata..nekogas na arno,nekogas na loso za nas.Mene edino grablivkite me zanimaat ,ama nema da navleguvam posebno za sekoja .Ima tuka (primer pastrmkata) i varijacii leto-zima povrzani so svetlinata.ama za toa nekade na drugo mesto.Ovde samo taka opsto kako svetlinata vlijae na ribite ... Znaci ako ja poznavate rekata kade ce odite na ribolov .znaete vo koja pozicija e nejzinot tek prema sonceto i koga kako ja osvetluva a e soncevo .ubavo e da napravite plan koga (vreme od denot)ce lovite...Ima reki koi imaat ubava pozicija tecat kako treba ama ima koi ne se bas za dnevno varalicarenje na sonce.tecenie istok-zapad,zapad-istok.sever-jug ili jug-sever ne e isto,barem vo mojata kniga :D
PS:sigurno nesto ispustiv da spomnam,kako mi dojde taka ce dopolnuvam..
A za nojcnata svetlina i mesecinata drug pat.... ;)
pa se zakacas bez potreba..

eve si,, citaj odozgora.. setila vid vkus matno bistro... i sega pa ja kriv ..

a za tekstov pogore pa na moeto si..dgabe me karase...samo pa si zaboravil,,za veterot deka go mesa gorniot so dolniot sloj na vodata i stvara kislorod..ama severot,,, jugot ne..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 5:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Atanasovski НапишиCOLON
Eden iskusen varalicar, sekogas koristi temni mamci navecer. Prosta pricina e sto svetliot mamec ne se gleda vo temno. Nemoze da stvori silueta vo vodata, so drugi zborovi tmninata go golta. Ti ja razbiram logikata so svetol mamec navecer, ali svetol mamec ne e sijalica pa da ja razbiva temninata. Zatoa treba temen mamec navecer koj ke bide potemen od temninata vo vodata kako bi mozel da stvori silueta koja bi bila primetena od ribata.
Probaj Filipe, isprobaj ja mojava logika, na svetlo vreme svetli mamci i obratno. Pa dojdisi do zklucok. Barem toa nisto ne te kosta.
Crn grb znaci nevidlivost na ribata koga ja posmatrame odozgora(grablivki ptici,cicaci) crn grb pomaga da se akumulira toplina od soncevite zraci.Bel stomak posmatran od dnoto na vodata prema gore e nevidliv za grablivcite koji demnat odozdola(znaci crno bi pomognalo).posebno ako ima mesecina i se izgleda srebrenastoo,Koja boja vobler zavisi od povejce faktori i nojce ,vo sekoj slucaj ako ima tropalka e pametna rabota,ce nadraznite uste edno setilo povejce kaj grablivecot..Ako ima polna mesecina srebren akasika ne e loso da se proba,ako e mracno kako vo rog ,mnogu malku e bitno koja boja e ,osim onie ultravioletovi mozebi ;) ili ovie fluo sto Saso gi postavi.Na takva DAM kasika (crno.bela,samo belata fluoroscentna,ubavo sum pominal nojce,pak ne e taka ednostavno zavisi na kraj i od bistrinata na vodata se razbira,prvo taa ce ni kaze sto e najpametno,voda tinja,batali boja,VIBRACIJA i miris se sansata.....a srebren meps na soncev den vo Belicka e tepanje na vodata nisto drugo :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 6:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
pa se zakacas bez potreba..
eve si,, citaj odozgora.. setila vid vkus matno bistro... i sega pa ja kriv ..

a za tekstov pogore pa na moeto si..dgabe me karase...samo pa si zaboravil,,za veterot deka go mesa gorniot so dolniot sloj na vodata i stvara kislorod..ama severot,,, jugot ne..
Ico,najseriozno,nekoi raboti moze da gi tumacime jas vaka,ti taka.Ama nekoi se fizika koja nikoj ne moze da ja pobie.Sekoj vetar,predizvikuva branovi ( trienje na vozduhot so vodata) SITE BRANOVI se dvizenje na voda.A posto ima kraj na patot (obalata) logicno e da taa voda sto bila tamu nekade zamine.a posto zasega ne moze da odi ugore vodata,odozdola pod toj goren sloj se vrajca nazad prema dlabinata.I nema blaga veza od kade duva,tuku kolku duva,kolku pojako pogolemo mesanje .... STO ne pravi jugot??
A da te prasam nesto .budali li se onie sto koristat ventilator za ladenje? Znaes li na koj princip raboti ventilatorot? Vrti eden ist vozduh (ista temp.) a ladi :D

PS .Da nabrojav za sto se planiram da pisuvam vo prviot post,ama ne e li ocigledno so sto pocnav? Svetlina??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 6:05 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Atanasovski НапишиCOLON
Eden iskusen varalicar, sekogas koristi temni mamci navecer. Prosta pricina e sto svetliot mamec ne se gleda vo temno. Nemoze da stvori silueta vo vodata, so drugi zborovi tmninata go golta. Ti ja razbiram logikata so svetol mamec navecer, ali svetol mamec ne e sijalica pa da ja razbiva temninata. Zatoa treba temen mamec navecer koj ke bide potemen od temninata vo vodata kako bi mozel da stvori silueta koja bi bila primetena od ribata.
Probaj Filipe, isprobaj ja mojava logika, na svetlo vreme svetli mamci i obratno. Pa dojdisi do zklucok. Barem toa nisto ne te kosta.
Mislam deka bojata e biten faktor i se pravea ispituvanja, kako naj uoclivi se pokazaa na golema dlabocina (potpolna temnica) najpostojani i se registriraa zelenata,crvenata,i sinata kolku dobro se sekavam.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 6:10 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Prvo pravilo-aksiom za spinning>ubavo nasminkanite i skapi vobleri se nameneti pred se, za platezno sposobni rbari.
Vtoro pravilo-aksiom za spinning>neubavo nasminkanite i evtini vobleri se nameneti pred se, za platezno nesposobni rbari.
Treto pravilo za spinning uste od Mojsie >site zeni se isti!
Pa sega ti bidi pameten?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 6:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
abe vo red e jas ne mislam so tebe da se dokazuvam, ama treba i drugo mislenje da prifatis, ili da koregiras sto e normalno...

za toa pogore i jas se slozuvam veter kislorod itn..a dodeka za grablivcite znam samo deka e edna epten golema komercijala koja kraj nema,,,i neistrazena planeta,, :D :D :D pravila kaj niv retko postojat..
zemi primer..10 dusi na vobleri mavaat na kozjak 2ca prilepcani na drenki gi krsat medgu niv,na tapa, toa ne mi e svatlivo.. :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 6:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ima pravila i toa kako.Vo ovaa tema ce pokusam de gi pojasnime site po red...poleka :D Pred da ja lovis, ribata treba da znaes kade e .frlanje vo bunar e jalova rabota....barem za mene.Tret pat spomenuvam ribata reagira na sekoja najmala promena bilo svetlina,bilo vetar,bilo pokacuvanje na vodostoj,bilo tepmeratura,bilo atm. pritisok..E, KAKO reagira e tema ovde ,kako na sekoja promena se ponasa sekoja riba,ima sablon ...zapameti ribata znae sto da napravi vo sekoja situacija da odbere najdobrata varijanta.Sto mislis deka ima riba koja cela nojc bi pominala skriena pokraj obaja(samo za ezero vazi ova) koja e nacickana so podvodni-vodni rastenija??
Najtesko prasanje e, kade e ? mamecot ce go prilagodime prema situacijata.ama prvo kade e.... :D

PS .Nicije mislenje ne koregiram ako e tocno,za veterot ti pojasniv se nadevam?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 6:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Se slagam Keltane. Veterot prema obala nosi razni insekti, potocno hrana blisku do obalata. Ovie pak privlekuvaat pomala riba, pomalata riba privlekuva pogolemi grablivci a pak pozadi niv se somovite na Keltan :lol: Ubavo objasneto kolega.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum