www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 16, 2024 10:58 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 9:32 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Keltan
Toa sto ti si zapocnal tema ne ti dava za pravo da sudis kako nekoj ke pisuva vo nea pa makar i bile gluposti.Posebno ke kazam deka ne vidov inicijativa kaj Ico od zameruvanje so nekoj (za ovaa tema zboruvam) tuku se obiduvase da dade svoj viduvanja.Go obvinuvas Ico za rasipuvanje na temata a imas nekolku postovi koj nemaat vrska so nea tuku samo go napagjaat Ico i nisto poveke.

Ico
Koga se pisuva na edna tema od informativen karakter se koristat razlicni izvori:licno iskustvo,iskustvo od prijateli,knigi,internet,drugi forumi.....
Mislam deka ne ti e izdrzano"baranjeto" da pisuva samo od svoe iskustvo zatoa sto ako taka pocnale site togas nikogas ne bi se izmislilo trkaloto.Tuku nekoj prodolzuva tamu kade sto drug zastanal.Tvoeto "baranje" e samo dokazuvanje deka imas pogolemo iskustvo od Keltan a deka toj ne e nisto drugo od obicna "bubalica" koj samo prepisuva od drugi forumi i od internet.
Vozdrzete se od pisuvanje se i sesto zatoa sto go grdite forumov.
p.s.Slicna tema ima na forumov
viewtopic.php?f=54&t=1033

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 12:18 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ime, do nekade imas pravo, od knigi i spisanija i forumi se uci,ama nemoze se ,,site pogore sto se uklicivme u temava,stavivime argumenti i nisto poveke,ete eden iskren argument i dozivean od strana na kolegata za maglata, so dobra konstatacija i obrazlozuvanje..i pa ke kazam selektiranje na temi za odredeni ribi,zatoa sto na forumov ima ribari od plaska pa do som, site vlijanija na prirodata razlicno deluvaat kaj site ribi..toa mi bese celta a ne na keltan tema da mu rasipam..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 1:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
A naredno mi bese vo plan da pisuvam za Atmosferskiot pritisok .pa eve ti davam cest ti da pocnes, ''od iskustvo'' napisi ni site da znaeme kako atm,pritisok ima vrska so ribolovot....
Poveli :

PS :Ilija poveli pisuvaj ovde nikoj ne ti brani,Samo drzi se za temata .a toa bese svetlinata dodeka nekoj ne pocna da ni pisuva kako na vardar somot jadel kasiki i na matno :roll: Da be,ajde Ico otvori zema posebno za ribolov na som vo matna voda i da ni pojasnis kako somot lovi so ''Instinkt'' kasiki :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 2:33 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Svetlinata kako vlijae na ribite neznam, ali znam deka vlijae na mojot izbor na mamec. Pri soncevo i vedro vreme izborot mi e svetol blinker ili musica so prirodni boi ili posvetli boi. Nokno vreme obratna logika. Temnica=crn mamec.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 2:35 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Јас па мислев на облачно и потемно светол мамец, на јако сонце потемен, со поприродни бои :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 3:04 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Vo temno , znaci preku nok, mamecot treba da e potemen od temnicata kako bi se stvorila silueta. Svetol mamec vo temno e nevidiv.
Sega i zamatenosta na vodata igra uloga, ali da ne se odalecuvam od temata, zborime za svetlina :)

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 3:21 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa sega dojde na moeto...SVETLINA... sega se slagam so tebe za temava, da se pisuva vo eden pravec..

a sto se odnesuva do svetlinata kaj grablivkite, se slagam so filip za negovoto mislenje...noke po svetli boi..

a svetlinata vo krapski ribolov e neznacajna..bar zamene, najveke lovam noke...a pa denski vo podlaboki mesta kaj sto e vidlivosta nula... ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 5:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Eden iskusen varalicar, sekogas koristi temni mamci navecer. Prosta pricina e sto svetliot mamec ne se gleda vo temno. Nemoze da stvori silueta vo vodata, so drugi zborovi tmninata go golta. Ti ja razbiram logikata so svetol mamec navecer, ali svetol mamec ne e sijalica pa da ja razbiva temninata. Zatoa treba temen mamec navecer koj ke bide potemen od temninata vo vodata kako bi mozel da stvori silueta koja bi bila primetena od ribata.
Probaj Filipe, isprobaj ja mojava logika, na svetlo vreme svetli mamci i obratno. Pa dojdisi do zklucok. Barem toa nisto ne te kosta.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 5:25 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Postojat i fluo ofarbani vobleri, spineri, kasiki.
Salmo ima nekolku fluo boi koj svetat navecer ( treba da se osvetlat prethodno so bateriska lampa ). Yo Zuri pravi vobleri so dupka vo koja se stava svetlecka ampula. Storm isto taka ima duri i fluo silikonci no i UV boi ( naseto oko ne gi gleda no navodno ribata i toa kako ).
[ img ]

Posle eden natpis vo germanskiot casopis Blinker kako batka rastura smugevi so vobleri koj gi isposaral so UV flomaster gi snema ovie flomasteri niz germanskite knizari.
[ img ]

[ img ]

Amerikancite se kolnat vo kasiki koj svetat ( za troling na pastrmka vo dlaboki vodi.
[ img ]


Kaj mene ne se pokazale nisto poefikasni od drugite. :?: :!:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto mora da se znae-za pouspesen ribolov
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 11, 2012 5:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Atanasovski НапишиCOLON
Eden iskusen varalicar, sekogas koristi temni mamci navecer. Prosta pricina e sto svetliot mamec ne se gleda vo temno. Nemoze da stvori silueta vo vodata, so drugi zborovi tmninata go golta. Ti ja razbiram logikata so svetol mamec navecer, ali svetol mamec ne e sijalica pa da ja razbiva temninata. Zatoa treba temen mamec navecer koj ke bide potemen od temninata vo vodata kako bi mozel da stvori silueta koja bi bila primetena od ribata.
Probaj Filipe, isprobaj ja mojava logika, na svetlo vreme svetli mamci i obratno. Pa dojdisi do zklucok. Barem toa nisto ne te kosta.
Tokmu taka, i ne samo za varalicarenje, crnata tapa e najdobar indikator vo samrak ili zora, provereno!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum