www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jун 15, 2024 10:19 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 14, 2012 1:25 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве ја програмата изработена од Институтот за сточарство при УКИМ, во соработка со повеќе стручни лица од неколку институции.

ПРОГРАМА ЗА РИБАРСТВО

Во оваа тема ја префрливме дискусијата која започна во друга несоодветна тема, и тука можеме да продолжиме со истата.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 14, 2012 5:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
коста НапишиCOLON
Imas li pretstava so pisuvas??? Kakva dnevna politika kako dnevno-politicki diktat?????
До Јован Бојчовски
Па прочитај бе момак до кое дереџе стаса авторитетот на научните институции и кој е виновен за тоа?
http://www.ohridon.com/m-vesti/7245.html
А за тоа што не можеш да сфатиш зошто некој доброволно би порибувал нечија концесија, немам коментар, освен можеби, зошто некој светски фонд донирал пари да се порибува со македонска пастрмка во Македонија?
А тој фонд нема ќар од таа работа?
Тебе момак некој многу те напалил да си против овластените институции од областа на рибарството...Не ми е јасно зошто е твојата одбивност кон сите нив, посебно против ХБЗО?! Ова е дневна политика шо ми го праќаш а не нешто друго....А кој го "отценува" авторитетот на научните институции?? Ти или искажаното на линкот.....????!!!![/quote]

Момак, авторитетот на научните институции го цени времето.
Сакаш потврда за ова, еве бујрум...

"Биологот м-р Зоран Спирковски е раководител на одделението за практично рибарство со мрестилиште и аквакултура во Хидробиолошкит завод во Охрид, единствена ваква установа кај нас, која пред седумдесет години ја формирал познатиот научник Синиша Станковиќ. Според него, пастрмката во Охридското Езеро се наоѓа во колапс, пред исчезнување.
"Некаде до 1994 година ние собиравме и по 14 милиони икри од пастрмката, а годинава собравме само 2,5 милиони. Околу 340 илјади зрна икра собраа научниците од мрестилиштето Лин во соседна Албанија. Овие податоци најдобро говорат за драстичното намалување на пастрмката во Охридското Езеро. На ова влијае човековата негрижа, меѓутоа, во последно време забележуваме и некои други појави, кои за нас се вознемирувачки", објаснува Спирковски."

А ако сакаш уште момак, не е проблем, доказите за "суптилното" влијание на политиката врз науката се непресушни, за разлика од Билјанини извори.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 14, 2012 5:47 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
А Вие момци да се здружевте и да направите некоја иницијатива и да помогнеме сите заедно ова повеќе да не се случи.
Па макар и допис до некој институции.
Ви стоиме на располагање.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 14, 2012 5:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
saso НапишиCOLON
А Вие момци да се здружевте и да направите некоја иницијатива и да помогнеме сите заедно ова повеќе да не се случи.
Па макар и допис до некој институции.
Ви стоиме на располагање.

Може, ама прво момакот да го прочита до крај следново,
http://www.mrf1952.mk/dokumenti/%D0%9F% ... %D0%98.pdf


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 14, 2012 5:59 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ова е убаво секој од нас да го прочита.
Сепак мислам дека целта е иста. А заедно можеме подобро.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 14, 2012 6:13 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
saso НапишиCOLON
Ова е убаво секој од нас да го прочита.
Сепак мислам дека целта е иста. А заедно можеме подобро.
Сашо, ние рибарите не стигнавме до овакво-никакво дереџе бадијала, верувај дека ама навистина ми пречи кога некој од позиција на моќ дели памет онака момачки.
Јас професионално работам досадна работа поврзана со финансиски извештаи, анализи, бројки итн...
Можеби е моја професионална деформација, ама морам два пати да проверам секаков извештај, дури и да е од ептен кредибилен изјавувач.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 14, 2012 7:23 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
коста НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
коста НапишиCOLON
Imas li pretstava so pisuvas??? Kakva dnevna politika kako dnevno-politicki diktat?????
До Јован Бојчовски
Па прочитај бе момак до кое дереџе стаса авторитетот на научните институции и кој е виновен за тоа?
http://www.ohridon.com/m-vesti/7245.html
А за тоа што не можеш да сфатиш зошто некој доброволно би порибувал нечија концесија, немам коментар, освен можеби, зошто некој светски фонд донирал пари да се порибува со македонска пастрмка во Македонија?
А тој фонд нема ќар од таа работа?
Тебе момак некој многу те напалил да си против овластените институции од областа на рибарството...Не ми е јасно зошто е твојата одбивност кон сите нив, посебно против ХБЗО?! Ова е дневна политика шо ми го праќаш а не нешто друго....А кој го "отценува" авторитетот на научните институции?? Ти или искажаното на линкот.....????!!!!
Момак, авторитетот на научните институции го цени времето.
Сакаш потврда за ова, еве бујрум...

"Биологот м-р Зоран Спирковски е раководител на одделението за практично рибарство со мрестилиште и аквакултура во Хидробиолошкит завод во Охрид, единствена ваква установа кај нас, која пред седумдесет години ја формирал познатиот научник Синиша Станковиќ. Според него, пастрмката во Охридското Езеро се наоѓа во колапс, пред исчезнување.
"Некаде до 1994 година ние собиравме и по 14 милиони икри од пастрмката, а годинава собравме само 2,5 милиони. Околу 340 илјади зрна икра собраа научниците од мрестилиштето Лин во соседна Албанија. Овие податоци најдобро говорат за драстичното намалување на пастрмката во Охридското Езеро. На ова влијае човековата негрижа, меѓутоа, во последно време забележуваме и некои други појави, кои за нас се вознемирувачки", објаснува Спирковски."

А ако сакаш уште момак, не е проблем, доказите за "суптилното" влијание на политиката врз науката се непресушни, за разлика од Билјанини извори.[/quote]

Momak mnogu sum bolen deneska i nemozam da odgovoram na se..., iako na ova tema mozam da pisuvam celo vreme.....siguren sum pojke i od tebe.....No me isprovocira edna rabota i za toa kratko ke ti odgovoram.....Momak od kade ti imas relevantni podatoci za toa kakva e sostojbata so pastrmkata vo Ohridsko ezero koga od 2004 god ima moratorium na lovot na pastrmka?? Od mrestot??? Toa mislis deka e edinstven relevanten faktor za procenka na populacijata vo O.E??? Imas li pretstava kolku riba izleguva dnevno od Ohrid, odnosno od Ohridsko-Struskiot region??? Ne e mesto i vreme da polemizirame.....Kolku od Lin, kolku od Piskupati, kolku od Pogradec izlaguva riba dnevno.....???? Zavcera bev Radozda vo 6 satot sabajleto..........nie gi brkame ribokradcite kaj karaultata na ARM a na 50 metri vo Albanija imase 100 kajcinja so blinker.....(i to samo vo Lin)......Vo Albanija znajs kolku ima registrirani kajcinja za blinker, odnosno stopanski ribolov??? 102 ni pomalku ni pojke....Adrijan Meroli izleguva na Makedonskite TV i mi kazuva za "zastita" na riben fond...Gopsode boze..... A zgora na toa i ovde ima podrzuvaci istiot......Si bil li vo Albanija da vidis so se slucuva????? Da vidis kaj ima kaliforniska pastrmka??? Si stanal li vo 5 sabajle i da ojme Pescani, Trpejca da vidis so se slucuva vo momentov???? Za toa e kriv HBZO???? Momak ovie moderatorive kako so se capaat i se naapani megu sebe mozat i mene da me isklucat deka pisuvam nesto so nema vrska so temata... (im se izvinuvam), no zosto go poistovetuvas Spirkoski, Taleski so HBZO....Se pocnalo od niv?????......Ili vo DIZ se pocnalo od mene??? Vetar....se e toa prolazno, kako jas i ti.... Mojot dedo e eden od osnovacite na Mrestilisteto vo HBZO (toj licno go imat montirano prvicnoto mrestiliste so bese vo HBZO), majka mi rabotese 40 godini tamu mu bese laborant na d-r Taleski....(deneska edvaj odi so dubak od reumi niz stanov)......Odnosite vo HBZO gi znam poubo i od tebe i od site na forumov......, poso go dete gi "precekav" i Spirkoski i Taleski, i Kostoski site.......Tie licno prema mene i mojata familija nemale respect da znajs....., no toa nema vrska za moeto razmisluvanje za HBZO.....za odredeni licnosti (kako i tie za mene) si imam svoi svakanja i mislenja, no toa se moi licni svakanja za licnostite tamu a ne za HBZO.......Nemoj da potpagas pod dnevna politika ostavi go toa na Radovan...(osven ako ne si skrijan negov "prijatel" i mentor, poso ocigledno e deka pisuvas vo negov stil)....... Ne te znam od kade si i so si........mozda si od Ohrid, mozda si "prijatel na zagrizenite" za pastrmkata i ribniot fond.......... no nemoj da go poistovetuvas HBZO so edna licnost ili so dve.....Milco Tocko, Hacisce i plejada doktori na nauki i tie li ke gi marginalizirame???? HBZO e institucija koja ima ogromen pridones vo razvojot na ihtiologijata, limnologijata i ostanatite bioloski disciplini......vo MKD i posiroko.....priznal jas ili ti momak.....Izvini ako tebe te navrediv nesto so ova pismo....nemav namera...,go pisev tro vo nervoza tro so emocii..... no morav da napisam nesto, poso gledam celo vreme me provociras i mi frlas nekakvi patki...zosto neznam?!!
Na kraj sakam da ti kazam deka temata na mojata magisterska teza e ВЛИЈАНИЕТО НА ВЕШТАЧКИОТ МРЕСТ НА ОХРИДСКА ПАСТРМКА И ПОРИБУВАЊЕТО НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ВРЗ ПОПУЛАЦИЈАТА НА ОХРИДСКАТА ПАСТРМКА ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО...(koja planiram da ja odbranam vo Septemvri ili Oktomvri 2012)......Ovde ke bidat opfateni site parametri (izveduvanje na mrest, izlovi, brojki objaveni i rasfrlani niz razno razni institucii i slicno, site dilemi okolu ovaa problematika ke gi opfatam vo istata...Drago ke mi e da bideme prijateli i da bides moj gostin na odrbranata na istata....., mozda ke gi smenis razmisluvanjata koi provejuvaat kaj tebe vo ovoj moment za HBZO i opsto za nivnoto vlijanie za ribarstvoto vo Ohridsko - Struskiot region, i posiroko vo MKD.
Izvinite na site koi Ve maltretirav so ova objasnuvanje.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Програма за рибарство за 12 години
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 15, 2012 4:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Инспекторе секоја чест за постот.
Не може ние риболовците да бидеме судии на некој што учел и докторирал во областа на рибарството. Институциите што во овој момент постојат на територијата на РМ ги раководат стручни кадри, тоа е факт. Истите тие институции постојат повеќе децении, и тоа е факт. Доколку јас, ти или било кој не се сложуваме со одредени постапки на овие институции, дожни сме да побараме мислење од истите за тие постапки, а не да судиме дека не ја познаваат нивната работа и згора на се од позиција на лаици. Не е можно ние риболовците да ја познаваме споменатата проблематика подобро од институциите од областа на рибарството. Како би течел разговорот помеѓу, да речиме Васил Костов и Коста од форумов, доколку Васил му соли памет на Коста за неговата струка, односно финансиите? На Коста може да му се контра некој друг што неговата струка е поврзана со финансиите, а не некој од областа на рибарството ( истото важи и во обратна насока ).
Луѓе, мора да се почитуваат и да се соработува со институциите. Ова мора значи МОРА и тогаш кога се сложуваме со нивните одлуки и кога не се сложуваме. Во спротивно сите ние пропаѓаме.
Ако на форумов мора да се почитуваат модераторите, тогаш што останува за во реалниот свет?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Програма за рибарство за 12 години
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 15, 2012 5:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
моето мислење е исто така дека институциите и овластените лица кои работат во тие институции треба да се бават и да решаваат проблеми од таја проблематика за кои се платени и за што имаат завршено соодветно образование
само треба да се активираат почесто и на овај форум со малце повеке трпение пошто и на риболовците им е пукнат филмот :evil:
-- со дискусија од нивна и помош од наша страна ке се решат многу нејаснотии

пс- вака тапкаме на место и сме дојдени до степен МОНОЛОГ :(
ако некој има контакт нека издејствува да се променат работите , јас лично никој не познавам за да му сугерирам .

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 19, 2012 9:03 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
коста НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Ова е убаво секој од нас да го прочита.
Сепак мислам дека целта е иста. А заедно можеме подобро.
Сашо, ние рибарите не стигнавме до овакво-никакво дереџе бадијала, верувај дека ама навистина ми пречи кога некој од позиција на моќ дели памет онака момачки.
Јас професионално работам досадна работа поврзана со финансиски извештаи, анализи, бројки итн...
Можеби е моја професионална деформација, ама морам два пати да проверам секаков извештај, дури и да е од ептен кредибилен изјавувач.
Prijatele so se izgubi od forumov??? Slucajno ili ????


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum