www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 05, 2022 2:12 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 24, 2012 10:57 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5851
ЛокацијаCOLON bitola
[ img ]___[ img ]____[ img ]

БАЛАВЕЦ
ЛАТИНСКО ИМЕ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus) слатководна риба припаѓа на фамилијата (Percidae), род(Gymnocephalus)
ЛОКАЛНИ ИМИЊА- генерал, шивачки зет,
ПРОСЕЧНА ДОЛЖИНА -од 10см а максимална до 25см
ТЕЖИНА-до 400гр (а додека во русија пронајден еваков примерок со тежина од 16кг)
ВРЕМЕ НА МРЕСТ- од АПРИЛ до МАЈ (понекогаш и во ЈУНИ)
[ img ]
МЕСТА, НАВИКИ, РАСПРОСТРАНЕТОСТ

-Живее во поголемите равничарски реки со спор ток и во езерата

[ img ]

Припаѓа на фамилијата на Гргечот.Има две споени перки на грбот и по тоа се разликува од од Бандарот и Гргечот. Телото му е маслинесто зелено прошарано со темно кафеави точки, повеке сконцентрирани на грбот и грбните перки и кон опашката. Се движи во нај длабоките места на реките со спор ток и каналите. Активен е скоро во текот на целиот ден. Живее во помали јата а храната ја бара на дното и се храни со инсекти, црви, ларви а поголемите примероци се хранат и со мали рипчина. Балавецот кој живее на реките и езерата со песочно дно е со по светла боја од балавецот кој живее на места со тињесто,муљевито дно. Иако место му е вкусно(посебно за рибја чорба) и има многу малце коски но не се смета за конзумна риба.

РАЗМНОЖУВАЊЕ
Мрестот го започнува после третата година кога станува полно зрел, се пари во Април или Мај кога температурата на водата ке остигне од 10 - 15 степени целзиусови. женката положва околу 100 000 икри кои се лепат за растенијата и дното, инкубацијата им трае дванаесет дена и после излегвањето малите остануваат да живеат во длабоките места
[ img ]
прочитај повеке за риболовот на оваа риба :arrow: viewtopic.php?f=10&t=12&p=14#p14
видете, ставете слика од вашиоткапиталец :arrow:viewtopic.php?f=52&t=2254&p=65958#p65958

сликите и информациите
се искористени од интернет сајтови

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 24, 2012 10:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Abe kazi naski carevo kure ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 05, 2012 5:29 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 8:00 am
МислењаCOLON 36
Не е царево куре Јане,тоа е по нашки шивачки зет! ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 05, 2012 5:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
cccccccc :D :D :D :D carevo kure, more janko janko :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 05, 2012 11:21 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON 583
ЛокацијаCOLON Скопје
JOVAN. НапишиCOLON
Не е царево куре Јане,тоа е по нашки шивачки зет! ;)
не е шивачки...туку шивечки зет....по селото шивец :lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 06, 2012 1:07 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Dosta vreme imam dremeno po reki vardar,pcinja ali nikad ova cudo go nemam fateno :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 06, 2012 8:18 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Го има по езерана во битолско, на Тиквешко, на Бадар...

И не е царево куре :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 06, 2012 8:20 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Го имаш на Бадар ерзерцата, само ретко се лови


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Нед Jул 08, 2012 5:44 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON 583
ЛокацијаCOLON Скопје
Volcko НапишиCOLON
Dosta vreme imam dremeno po reki vardar,pcinja ali nikad ova cudo go nemam fateno :D

Не си пропуштил многу,подобро и да не го фатиш...а ако и случајно го фатиш,пази да не те боцне ќе го видиш господ во пиџами.... и тоа шарени :lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БАЛАВЕЦ-(Acerina cernua, Gymnocephalus cernuus)
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 09, 2012 2:27 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
sasoj НапишиCOLON
Volcko НапишиCOLON
Dosta vreme imam dremeno po reki vardar,pcinja ali nikad ova cudo go nemam fateno :D

Не си пропуштил многу,подобро и да не го фатиш...а ако и случајно го фатиш,пази да не те боцне ќе го видиш господ во пиџами.... и тоа шарени :lol: :lol: :lol:
Ne deka sakam da go fatam ali cudno mi beshe bidejki skoro sve sto pliva imam fateno dali na sreka ili namerno :lol: Duri i nekoi sto ne plivaat kako sto se skolki :shock:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum