www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 26, 2024 11:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON КОСТРЕЖ, ПЕРКИЈА, ГРГЕЧ-(Perca fluviatilis)
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 24, 2012 10:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
[ img ]__[ img ]_[ img ]

КОСТРЕЖ
ЛАТИНСКО ИМЕ-(Perca fluviatilis) слатководна риба припаѓа на фамилијата(Percidae), род(Perca)
ЛОКАЛНИ ИМИНА- гргеч, перкија, бандар
ПРОСЕЧНА ДОЛЖИНА- достигнува до максимални 50см, додека светскиот рекорд е 68см
ТЕЖИНА- до 2кг, додека светскиот релорд изнесува 10,4кг, (најчестите улови се со околу 200гр)
ВРЕМЕ НА МРЕСТ- од МАРТ до ЈУНИ
[ img ]
МЕСТА, НАВИКИ, РАСПРОСТРАНЕТОСТ

-Живее во истечни и во стоечки води со бујна вегетација

[ img ]

Кострежот е јатна риба и лови во јато, само кога ке е во поодмината старост станува самец. Јатата преку денот се заедно а приквечер се раздвојуваат и се групираат пак наутро. Телото на кострежот е со таква форма што укажува на неговиот начин на исхрана, нај активен е кога температурата на водата ке премине преку 14 степени целзиусови а додека кога температурата ке падне под 4 степени костережот станува неактивен. Се храни со црви, ракови, ларви и ситни риби и инсекти а лови исклучиво преку ден најповеке наутро и приквечер. Нај повеке се задржува и лови околу подводни препреки, потопени стебла, корењата на дрвата во водата. Во реките најповеке се движат во спорите токови а многу ретко во матицата.

РАЗМНОЖУВАЊЕ
Мрестот го започнува од месец Март па се до Април, но ако температурата на водата е ниска тогаш мрестот моше да се продолжи и до месец јуни. Женката положува од 12 000 до 300 000 икри, кои ги положува во линии на дното или на растенијата под вода. Инкубацијата на икрата трае од 14 до 17 денови при температура од 10 степени целзиусови. Полно созрева на возраст од 1 до 4 години старост
[ img ]
прочитај повеке за риболовот на оваа риба :arrow: viewtopic.php?f=10&t=12&p=14#p14
видете, ставете слика од вашиот капиталец :arrow:viewtopic.php?f=52&t=2254&p=65958#p65958

сликите и информациите
се искористени од интернет сајтови

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОСТРЕЖ, ПЕРКИЈА, ГРГЕЧ-(Perca fluviatilis)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 9:36 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Во нашите води сите ја знаеме рибата костреж никој не ја фаќа целно али некогаш знае да не изненади некој поголем примерок.Немора да објаснувам за како тие се разможуваат или пак за нивните навики за исхрана или за нивното место за живеење.Ова тема ја отворив за да споделам со вас некои различни виднови на кострежи некои ги има во нашите води,a некои за жал ги нема.
Еве неколку слики и кратко објаснување зошто тие се разликуваат.
Обичниот костреж.
Нема што да се објаснува многу позната риба.
[ img ]
Црвено-опаш костреж.
По негово име се ни станува јасно овој костреж се смета за нај близок роднина на обичниот костреж се разликуваат по тоа што има црвени перки и неговите бои се многу по јаки и интенсизни одосно не е толку блед.
[ img ]
Сребрен костреж
Овој вид го нема кај нас али овој роднина и расте од 1кг до 2кг најголем примерок што е фатен и измерен изнесува 8кг.
[ img ]
Златен костреж
Еден од поголемите кострежи стандардно расте од должина од 30-40цм со тежина 1-2кг најголем златен костреж фатен фо дивина изнесува 8кг,а најголем костреж фатен на приватно езеро е 15кг најголемиот фатен златен костреж изнесува 23кг со должина од 75цм
[ img ]

Ова е само дел од видовите на костреж што постојат има многу мнгоу повеќе видови али овие ги има највише застапено во светот и се меѓу нај популарни за фаќање.Не го заборавив нилскиот костреж кој расте до 100кг него некои од овие видови може некој случајно или наменрно негде ги има пуштено па некој ако фати да може да ја идентификува рибата. :D

Еве еден пример конкретно јас што фатив е црвено-опаш убаво му се гледа бојата на опашот.
http://i39.tinypic.com/2lxwkgg.jpg
И колегата Баџо што го фатил кострежот и се надевам дека нема да се лути што му ја позајмив сликата.Се гледа како бојата е по бледа и перките ја немаат таа боја
[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОСТРЕЖ, ПЕРКИЈА, ГРГЕЧ-(Perca fluviatilis)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 9:38 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Interesno.... kako mlad ribolovec na ovaa riba se vezbav na Tikvesko, no nikogas ne sum se zainteresiral za toa kolku vidovi ima, inaku mislam deka kaj nas preovladuva toj so crvenite perki a mislam deka najgolem faten na tikvesko e 1,8 kg. ova barem jas sto sum slusnal. Jas nemam fateno pogolem od 150-200 gr.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОСТРЕЖ, ПЕРКИЈА, ГРГЕЧ-(Perca fluviatilis)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 9:40 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
инаку таков костреж го порибија езерото стрежево -- не знам кој и како ја напрај студијата
само знам дека не расти голем и никој не го лови а вакви примероци се бројат на прсти
овај и уште еден ваков се случајно закачени на мамците за сом - (црна мренка)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОСТРЕЖ, ПЕРКИЈА, ГРГЕЧ-(Perca fluviatilis)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 9:40 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Големи примероци не се фаќаат бидејќи никој не го фаќа целно ако некој му се настрои да го фаќа како јас предходното лето убави примероци фаќав во поголеми броеви поситните до 500гр на дубинско на дебел црв,а покрупните до 1,1кг на воблер.Од како му се намали активноста во октомври посветив малце време да проучам по интернет навиќи за хранење и како однесува се надевам дека оваа пролет и лето ќе ми се исплати. :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОСТРЕЖ, ПЕРКИЈА, ГРГЕЧ-(Perca fluviatilis)
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 25, 2012 9:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Сребрен костреж
Овој вид го нема кај нас али овој роднина и расте од 1кг до 2кг најголем примерок што е фатен и измерен изнесува 8кг.
[ img ]

Ако не грешам ова е истиот Костреж кој се ловеше преклани во Бадар заедно со обичниот.
Пред некое време пишував за него на форумов, па му настававме еден куп имиња.
Е сега од каде се појави во Бадар тоа ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum