www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 11:10 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 7:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
off topic mie :mrgreen:
dobra raspravija gledam se razvila okolu poribuvanjevo :lol:

jas se soglasuvam so ilija deka kichmi letaa na pastrmkitte normalno nenamerno od stranatta na nashiot predcedatel.
a i kaj krapdzhiine videono e haos :lol:
za vo idnina kje vnimavame povekje na poribuvanje i sekoj koa ke poribuva da razmisli na ova pod voda shto se sluchuva da shto pouspeshno ja izvedeme celatta rabotta !

a chustvotto na poribuvanje e magija i sekoj prav ribolovec so nasmevka i radost kje go napravi toa ;)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 30, 2014 8:00 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Келтан пиша не е наутика да се префрлат коментари во посебна тема, јас би рекол не е ни наутика да се отвори нова тема од тој што ќе му притекне да скрене лево или десно,...ама нејсе...

За порибувањето на Маврово

Прво не е точно тоа што Аки пиша летале кичми и незнам што....тоа можеби на некој така му изгледа од ова видео, а ова е само една канта, таму беа пуштени 10-15 канти со риба и најдобар дел од нив беа понежно пуштени во вода. А и од оваа канта ни една риба не умре.

Второ на порибувањето беа присутни некои 15-20 луѓе, пуштаа, сликаа, снимаа, бидејќи останав меѓу последните, заедно со Ненад и уште некој, одговорно тврдам дека од 10-15 канти со риба немаше ниту една мртва риба. Имаше неколку зашеметени кои полека си дојдоа на себе и си одпловија, така што моабетов на Илија дека испогина рибава нема благе везе и тоа може да го потврдат сите што останаа до крај. Дека треба да се внимава треба. Инаку Илија пред да одиш со критиката можеше барем со еден збор да го поздравиш порибувањето.

Секое порибување е за поздравување, па дури и да е онакво како со најлонот. Дали угинала риба може да каже само тој што присуствувал на такво порибување....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 1:13 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Crven НапишиCOLON
така што моабетов на Илија дека испогина рибава нема благе везе и тоа може да го потврдат сите што останаа до крај. Дека треба да се внимава треба. Инаку Илија пред да одиш со критиката можеше барем со еден збор да го поздравиш порибувањето.

Секое порибување е за поздравување, па дури и да е онакво како со најлонот. Дали угинала риба може да каже само тој што присуствувал на такво порибување....
Eve recept kako se sozdavaat situacii na forum.Ke zemesh edna zapirka i ke ja odneses vo ekstrem.
Crven jas ne rekov deka uginala ribata taka da ne izmisluvaj raboti.Rekov deka ribite se napraveni puzder.Toa sto ne umrele odma ne znaci deka se e zavrseno kako sto treba.Ne zaboravaj deka vo Mavrovski ezero ima grablivki koj gi demneat ovie ripcinja.Ako nekoe od niv e zasamuteno moze da bide lesen plen.Isto taka moze da nastanat nekakvi infekcii na kozata i istoto ripce da pliva capavo i pak da zavrsi vo usta na neko klen ili pastrmka.
Jas ne rekov deka poribuvanjeto ne cini tuku deka kamerata otkriva deka ima posledici po ribite.Toa bese novina i za mene taka da jas vo idnina ke vnimavam
Ti ako sakash uste poribuvaj na ovoj nacin,jas ne go menuvam stavot deka ne e napraveno kako sto treba

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 1:22 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Crven НапишиCOLON
Инаку Илија пред да одиш со критиката можеше барем со еден збор да го поздравиш порибувањето.
Ova nemozam da go razberam.Neznam sto ti smeta sto ne sum go pozdravil poribuvanjeto vo koe i sam imam ucestvuvano.Imeno imam participirano 2200 den za paribuvanje so drzavnata dozvola.Drugiot del se od clenovite ovde(licitacii,drzavni dozvoli i sl) so koj sekojdnevno si komuniciram i gi cenam .
Neznam zasto tebe ti padna tesko sto ne sum go pozdravil poribuvanjeto nebare ti poribi.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 10:07 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ПОСТОТ НЕ Е КРИТИКА - пишам за да не ми се фрли некој одма во очите-рачунајте го како обичен пост во контекст на темата

според мене забелешка на место, убаво камерата прикажува што се случува под вода додека над вода е сосема друга слика

фактот што секое порибување се смета за успешно --- ако барем 10% од помладокот преживее кажува колку е ранлива таа новата риба во новата средина

убаво е да се порибува и секој кој не бил му препорчувам да присуствува и да биде дел - темата не ја свакам како критика него како напредок и отстранување на нашите постапки за во иднина да бидеме што по напред и да при ваквите чинови се отклонат што повеке да ги наречам ненамерни грешки

- секако дека идеално нема ама може да се потрудиме да сведиме штета на минимум

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 3:22 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ilija НапишиCOLON
Crven НапишиCOLON
Инаку Илија пред да одиш со критиката можеше барем со еден збор да го поздравиш порибувањето.
Ova nemozam da go razberam.Neznam sto ti smeta sto ne sum go pozdravil poribuvanjeto vo koe i sam imam ucestvuvano.Imeno imam participirano 2200 den za paribuvanje so drzavnata dozvola.Drugiot del se od clenovite ovde(licitacii,drzavni dozvoli i sl) so koj sekojdnevno si komuniciram i gi cenam .
Neznam zasto tebe ti padna tesko sto ne sum go pozdravil poribuvanjeto nebare ti poribi.
Ми смета кога некој со негативен тон приоѓа на нешто позитивно, затоа што според мене најпрво треба да се поздрави секое порибување, од кого и да е и каде и да е, па тек после да му се наоѓа маани. Ти почна обратно. Инаку да јас порибив и сум организирал повеќе порибувања и сум зимал риби од рибници и сум возел по Македонијава за порибувања и сум помагал за други порибувања и покрај сето тоа и сум донирал и сум учествувал на лицитации заедно со повеќе мои пријатели тука од форумот. Иначе најлесно е “Еј ја дадов 1800 (не 2200)“ па вие порибувајте. Ти кога ќе порибуваш на овој начин како што погоре ти објаснив, да се јавуваш по репроцентри да договараш, да се јавуваш по инспектори да договараш, да склопуваш дописи до Инспекторат, да зимаш инспектори од дома и да ги враќаш, да договориш концесионери, да најдеш превоз, да платиш превоз, да ја земеш рибата, да се напраиш лом, да ја товараш рибата, да средиш со папирологија и записници, да ја донесеш рибата до место на порибување, да ја пуштиш и да и се радуваш и на крај да ја брцнеш камерата да снима под вода....е тогаш бујрум стави го видео да се види како треба за да знаат тие што не знаат.

Иначе дека од запирка се прави екстрем се согласувам,...од видеото јасно се гледа дека Сашо прво застанува на камен кој е повисок и од кога скокна првата пастрмка се преместува десно кон место на кое кофата може да ја спушти одма до површината и на тој начин пастрмките искачаат и се лизгаат во водата и ти тоа за тебе е “ рибите се направиле пуздер“....е тоа е екстрем....Да беа тоа риби со тежина кило две, па да се џиткаат од метар висина во вода од 20-30 сантима длабочина, да може и ќе се согласев, но во оваа ситуација....ова е барање влакно во јајцето. Мал дел од рибите од целото порибување (од сите кофи) беа зашамутени поради малтретирањето и црпењето од рибниците, патот кој траел 2-3 сата, плус повторно малтретирањето и црпењето од цистерната и ставање во кантите со кои беа пуштани....од тоа беа зашамутени и пак ќе речам тоа беа мал дел и тие сите до една се вратија во нормала и пливаа нормално, а не чапаво. Не угина НИТУ ЕДНА, а многу од нив среќно си скокаа и заминаа кон длабокото. Треба да се доживее тоа и што е најбитно треба да има Порибувања, ако нема порибувања нема да има ни материјал за темава.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 3:41 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Илија, без лутење. Јас твојата забелешка за сфаќам како конструктувна, само погрешно истакната.
Таков вид на "критики", кој јас би ги нарекол забелешки е добро да се изнесат малку по суптулино. Се тој начин и самиот
чинител на ова по дефиниција убаво дело ќе сфати дека навистина е тоа така. Во споротивно добиваш контраефект како оваа тема и коментарите од голем број на колеги.

Борис јас го оправдувам потполно, зошто имам во еден ден свртено 650км со мое возило и заедно со него и други колеги и порибено 4 езера.
Верувал или не, тоа е така.

Забелешки и мали критики кога има добар акт би се прифатиле само доколку истата е изразена како споредна и суптилна. Тогаш имаш конкретна и коректна забелешка која верувај нема да изостане и ќе биде позитивно прифатена.

Ќе повторам...во спротивно имаме само контраефект.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 6:43 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Nepotrebno citiranje na gore navedeniot tekst.


Уф бре што сте сензитивни. Значи во иднина само :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ .
А тоа што ти си трчал, развозувал, организирал и слично, си го правел од личен кејф, никој не те терал со сила, така да не треба овде на никого со тоа да му го “триеш на носот“.
Секој според можностите.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 6:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Take e Stole ama i ne e taka :D Od negovoto trcanje , trosenje vreme , pari site nie ostanatite imame korist . E sega nikoj ne gi teral , tocno e i toa , ama pak imaat pravo da se pofalata so toa ... bas poradi toa sto e dobrovolno i e za pozdravuvanje :~~
A deka se senzitivni site denovive , se :D Od edna najdobronamerna zabeleka na Ilija eve do kade ja doteravme :hit_head:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Внимателно порибување
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 6:57 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Zabeleskata na Ilija e na mesto. i sekako deka vo idnina ( barem jas ) ke pripazam kako ke gi pustam ribite vo voda.
Se nadevam deka i drugite ke pazat na ova.

Se nadevam deka i drugite ke dadat malku poveke od sebe za poribuvanje a malku pomalku vo komentiranje ( da naglasam deka tuka najmalku mislam na Ilija ).

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum