www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 20, 2024 4:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS11»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 09, 2011 10:30 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Оваа идејава на Баџо ми се бендисува, ајде кој е за пробно една скопска екипа да направиме, мислам дека не треба да чекаме самрак, на каскадата на Вардар во Влае ми кажаа дека имало од оние што швркаат на трокуки, а и како да видов пред некој ден поручек ама некако блиц ми беше со кола поминав на мостот и не видов дали фаќа или шврка, ама 100% има, зошто и на форумов некој пишуваше, не треба посебна акција за него, тој во сред ден си швркал.

Воедно се пријавувам и во велешка екипа, само нека каже некој кој е тој со мрежите од над 1000 метра, дури сум во состојба да не чекам полиција, туку пред куќа да го чекам, затоа што ми е многу мука за тоа езеро, сум поминувал денови и денови без риба да мрдне, баш на местото каде што си постилале браќата толкави мрежи, мамичето мамино


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 09, 2011 10:33 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Poliz НапишиCOLON
Баџо ,веројатно знаеш дека за да интервенира полицијата на ваква пријава,треба да дојдат по јавување од инспекторот за земјоделие во даден град.Со извинување до инспекторатот од нашиот град,но таму има луѓе на кои да ги прашаш дали сабјарката живее во море или езеро-пола саат ќе те гледаат како теле у шарена врата и ќе ти одговарат у езеро.Е такви неписмени треба да се борат со криволовот.Сто пати имаме пријавено и се е џабе.Има мрежари од сите слоеви дури и од полицијата.Плус во струмичките риболовни друштва има мрежари.алооо какви друштва се тие кои даваат за мочани 100 денари членски книшки на познати мрежари....
Полиз, не е секаде така, ја кај мене на Вардар, кај што сум растен имало куп примери каде на наше јавување доаѓа полиција и ги фаќа апашите


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 09, 2011 11:24 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Ное 08, 2010 1:54 pm
МислењаCOLON98
ЛокацијаCOLONSkopje
Deneska vo sred bel den na kaskadata kaj vlae pod restoranot "Kaskada" eden so mrezicka (bugarski gaci ) si vlecese riba........


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 09, 2011 11:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Борис,не знам како е кај Вас у Скопје,ама у Струмица и Дојран е жално.5 мрежари растурат у Струмица не само на мрест него нон стоп и никој ништо не им може.Дојран е уште пожална приказна-Потегот кај Николиќ врие од командоси низ трските,вооружени како Робин Худ и компанија.Ножеви,копја,стрели,харпуни,стапови.....Оти никој не презема ништо.Па сега да влезам ќе фатам 20-30 души.Како може у секоја кафана да ти нудат Дојрански крап,кога Дојран е под забрана 3-4 години??Таму знаете ли дека ако рибата неколку години се измрести на раат од овие дивјаци,ке стане езерото светска туристичка риболовна атракција во икс пати појака од Сарулешти?
Ама не бива друже,кога тапоглавци раководат и решаваат вакви прашања.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 09, 2011 11:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
BADZO ubo napisa koj e patot po koj treba da odi rabotata
192
ili na nekogo od ribolovnoto drustvo
vo koe clenuvas

a sto ke bide ponatamu ?
drugiot pat pak istoto
taka da eden den ke trgne masinata

e sega edna lastojca prolet ne nosi ama bitnoe da se pocni so toa da
lugjeto go PRIJAVVUVAAT krivolovot

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 6:32 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
... Воедно се пријавувам и во велешка екипа ...

... само ако се пријавиш во некоја охридска екипа, тогаш дојди си со Автобус, за да мојш да си се вратиш у Скопје :mrgreen: Иначе „браќава“ может без кола да те остает :lol:

2008, Бевме со кајче на Кленко и пред темнење си се враќаме на обала. Од обала се крева друго Кајче и почвит да фрлат мрежи. Јас се јавувам вПолиција и им ја кажувам ситуацијата. А оптички од крајбрежната полициска станица може све да се види шо и како, а тие ме прашуваат кој е на телефон :x Пашо е битно кој е бре Говедо непелцовано(нервозен сум и бев ама не му реков вака, за жал) :twisted: И јас со другарот го креваме кајчето, го редиме приборот во колата и пред да тргниме, веќе ноќе беше, полека дојде кола до нас, дали Опел Рекорд или Форд Таунус беше не знам, и ми вика: „Ако уште еднаш се јавиш. колава на трупчиња ќе ја најш“. И, ајде сега, шо прајме :evil:

Јас ги кривам сите влади на РМ од 1991 па до сега што не успееја да една од најпрофитабилните економско/прехрамбени гранки во светот, Рибата, да ја развијат, сочуваат и да стане Гордост на МК, пошто сме држава со многу Салмонидни води, кој ретко кој може да се пофали со тоа ... Џабе не потекнува мушичкарењето од МК ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 9:24 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Poliz НапишиCOLON
Баџо ,веројатно знаеш дека за да интервенира полицијата на ваква пријава,треба да дојдат по јавување од инспекторот за земјоделие во даден град.Со извинување до инспекторатот од нашиот град,но таму има луѓе на кои да ги прашаш дали сабјарката живее во море или езеро-пола саат ќе те гледаат како теле у шарена врата и ќе ти одговарат у езеро.Е такви неписмени треба да се борат со криволовот.Сто пати имаме пријавено и се е џабе.Има мрежари од сите слоеви дури и од полицијата.Плус во струмичките риболовни друштва има мрежари.алооо какви друштва се тие кои даваат за мочани 100 денари членски книшки на познати мрежари....
Инспекторот ке го информирате,- побарате само ако се фатат-затекнат рибокрадци, за тој да ја поднеси пријавата (кривична) бидејки риболовните друштва тоа законски не го смеат! Доколку тој несака, или одбегнува да го стори тоа следен чекор ви е јавниот обвинител кој ке ги стави во еден пакет и инспекторот и крадците и заедно ке добијат кривична.Верувајте дека ке имате успех.Не е се лесно и нема да тече како по лој, ама со малце трчање и ангажман-како што реков ДОСТА Е САМО ЕДЕН ДА БИДЕ ФАТЕН минималната казна-парична му е од 5000 евра па нагоре...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 2:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Lepi НапишиCOLON
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
... Воедно се пријавувам и во велешка екипа ...

... само ако се пријавиш во некоја охридска екипа, тогаш дојди си со Автобус, за да мојш да си се вратиш у Скопје :mrgreen: Иначе „браќава“ может без кола да те остает :lol:

2008, Бевме со кајче на Кленко и пред темнење си се враќаме на обала. Од обала се крева друго Кајче и почвит да фрлат мрежи. Јас се јавувам вПолиција и им ја кажувам ситуацијата. А оптички од крајбрежната полициска станица може све да се види шо и како, а тие ме прашуваат кој е на телефон :x Пашо е битно кој е бре Говедо непелцовано(нервозен сум и бев ама не му реков вака, за жал) :twisted: И јас со другарот го креваме кајчето, го редиме приборот во колата и пред да тргниме, веќе ноќе беше, полека дојде кола до нас, дали Опел Рекорд или Форд Таунус беше не знам, и ми вика: „Ако уште еднаш се јавиш. колава на трупчиња ќе ја најш“. И, ајде сега, шо прајме :evil:

Јас ги кривам сите влади на РМ од 1991 па до сега што не успееја да една од најпрофитабилните економско/прехрамбени гранки во светот, Рибата, да ја развијат, сочуваат и да стане Гордост на МК, пошто сме држава со многу Салмонидни води, кој ретко кој може да се пофали со тоа ... Џабе не потекнува мушичкарењето од МК ;)
Вакви случки како твојата сигурно ги поделиле и други рибари во кои спаѓам и јас.Еве што направив јас:
По мојата пријава во едно село во близина на Битола-поточно Новаци(полициска станица) истотака никој од полицајците не дојде, дури сигурно им се јавија на мрежарите за да си ги соберат за да немаат проблеми.Бев сам на река и го направив следното: Наредниот ден се најавив кај началникот на подрачната единица во Битола и му ја раскажав случката, на што тој не веруваше дека полицијата недошла на мојот повик.Јасно му кажав-НАРЕДЕН ПОВИК ДОКОЛКУ НЕ ДОЈДЕ ПОЛИЦИЈА КЕ ГИ ПОВИКАМ СИТЕ МЕДИУМИ, ТЕЛЕВИЗИИ И сл.
Е после да видиш како доаѓаат за 5 минути, и тоа не една 2-3 коли ....
Само со памет, без кавги без расправии бидејки и ним не им е лесно ако му зависи работно место за некој да фати 5-10 килограми на риба. :!:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 2:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Abe kakov javen obvinitel da odime kaj pretcedatelot da prijavime :lol: :lol: alooo vie se zaebavate ili ste ozbilni Badjo ti ozbilen si ili vicovi kzuvas,ako pocnes da gi prijavuvas organiziranite mrezari po policija i inspekcija samo ke si napravis licni problemi ili na nekoj ne mu se svidja ili nerazbira deka ti e toa se ujdurma,vo SRS Pcinja kumanovo od troica cuvari dvaica se so debelo dosie na mrezari celo kumanovo gi znae deka se ribokratci nevideni cel grad zima riba od niv imaat vikendica do rekata pcinja kaj suplji kamen i od tamu cel noc igraat mrezi i leto i zima imaat i speciakni konbinizoni za zima,i sto ako toa jas se go znam koga nema na kogo da prijavam sekoj den gi gledam so alfite kako setaat zaedno

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 10, 2011 4:23 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Баџо НапишиCOLON
Инспекторот ке го информирате,- побарате само ако се фатат-затекнат рибокрадци, за тој да ја поднеси пријавата (кривична) бидејки риболовните друштва тоа законски не го смеат! Доколку тој несака, или одбегнува да го стори тоа следен чекор ви е јавниот обвинител кој ке ги стави во еден пакет и инспекторот и крадците и заедно ке добијат кривична.Верувајте дека ке имате успех.Не е се лесно и нема да тече како по лој, ама со малце трчање и ангажман-како што реков ДОСТА Е САМО ЕДЕН ДА БИДЕ ФАТЕН минималната казна-парична му е од 5000 евра па нагоре...
Ха ! Ме потсети на нашиот инспектор по земјоделие. Пред 2 години некаде крајот на мај беше и сакав да одам на крап на Велешково езеро ама беше и тогаш некако несредено, има забрана - нема забрана не се знаеше и си викам ќе го прашам инспекторот по земјоделие за најсигурно. И човеков ми вика забранет е риболовот на езеро, крапови по 70-80 кг :shock: се мрестеле во шаварите, му викам сигурно ли се крапови оти светски рекорд на крап е 40 -тина кила, овие кај нас да не мутирале од топилницата :lol: , не ми вика 100% крапови се и му се јави на уште еден стручњак од риболовното и тој му потврди :shock: . Јас пак му објаснувам дека нема шанси да се крапови толку големи, може да е некоја друга риба и инспекторов мртов озбилен ми вика е шо риба е тоа, скобал ли е? :lol: И веќе кренав раце, ме уби :lol: .
Е такви луѓе треба да информираме за проблеми во нашава бранша и да очекуваме да реагираат соодветно. Тешко, многу тешко остварливо е ова што Баџо го предлага.
Дечкиве кај нас фатиле мрежа од 1500 метри. Браво. А колку пати е таа мрежа поставена и извадена во истото езеро пред да ја фатат?! Колку мрежаџии има што они ги знаат и си го работат езерото зиме-лете?
Зошто најмалку 3 (три) години се нема порибено во ниедна риболовна вода во Велешкиот ревир со едно ќоро рипче?!
Зошто никој од надлежните органи не реагира на загадувањето на секој чекор по Вардар и по другите води од фармите, од приватните фабрики, од дивите сепарациите?!
И на крајот зошто досега не се доделени концесиите и на кого тоа најмногу му оди во прилог?!
Има многу нешта гнили во нашава држава.
Риболовот во забрана со трска и една јадица е најмалиот проблем според мене.

Поздрав


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS11»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum