www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 11, 2020 6:16 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ОМЛЕТ a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Нед Феб 26, 2012 12:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
Откако заради нашата болест, и риболовен излет ке се напнете и натоварите како магаре, и од активностите и нервозите при риболовот немате време да изедете ништо повеќе од калоричен рибарски сендвич сместен во пола леб, нормално следи надополнување на желудочната празнина пред почеток на Велигденските пости со еден омлет a la $DARE$ ......

Потребни состојки......
1. 150гр пресувана солена сланина
2. 50гр овчо сирење
3. 4 јајца (3 леви и едно десно) :D
4. Неколку печурки
5. 1на кисела краставичка сечена на тркалца
6. Оригано
7. Маслинки
8. Пиперка со павлака

Додека сланината, краставичката и печурките се пропржуваат на тавче за палачинки, во еден подлабок сад ги матиме јајцата со сирењето и ориганото. Кога се пропржени печурките, сланината и краставичката прелеваме со јајцата и оставаме да се запече па преклопуваме на пола и сервираме со пресечена пиперка со павлака и неколку маслинки. Изгледа отприлика вака.......... :D

[ img ]

Еве малку од поблиску само заради визуелен ефект.....За вкус ке морате или да ми се најавите на гости или да пробате дома :D

[ img ]
[ img ]

И нормално на крај надомест на изгубениот шекер заради доживеаните адреналински шокови :D (да бидеме јасни................од слаткара е ) :D

[ img ]

Поздрав :)

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОМЛЕТ a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Нед Феб 26, 2012 12:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Вто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON 1683
koga ke ideme na Som i krap tavata gong i resoto se tvoi ti ke ni gotvis :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОМЛЕТ a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Нед Феб 26, 2012 12:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
kircask НапишиCOLON
koga ke ideme na Som i krap tavata gong i resoto se tvoi ti ke ni gotvis :D
Нема проблем, а уствари кога било поинаку.......... ??? :D :D :D
ПС: за решото ти ке донесеш една кофа струја !!! :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОМЛЕТ a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Нед Феб 26, 2012 4:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
$DARE$ kucne carolije.... :DКолега лимитирај ги постовиве со храна,бидејки место по тројца во чамец,ке треба по двајца да тераме.... :lol: :lol:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОМЛЕТ a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Нед Феб 26, 2012 5:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Na eho ne doagaj zdrav si.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОМЛЕТ a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 04, 2012 5:42 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 04, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON 88
Вече ми свършиха постите,и мога да си ям всичко ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОМЛЕТ a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 04, 2012 5:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
ninastefanina НапишиCOLON
Вече ми свършиха постите,и мога да си ям всичко ;)
Блазесити,ние сме на самиот почеток.

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОМЛЕТ a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 04, 2012 6:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
darche shto e ova za tebe plomba u zub :lol: :lol: :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum