www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Јан 27, 2021 1:39 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 24, 2012 1:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
:D Грав со Грунци/плашици јадев баш летово Љубаништа, и за да ги замамет и децата викаат ајде печени Кикирики :lol: Само шо овдека имаше појќе рибно него Грав :mrgreen: Се вари гравот, па се зачинува и од кога ќе е готов се става во Тепсија, па се ставаат одозгора грунците/плашиците и се печи под Сач уште 10 до 15 минути додека се испечат ;)
[ img ]
... кај ме потсети сега, пуста носталгија :(

А Комат со Плашици немам пробано ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 24, 2012 1:26 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON 553
ЛокацијаCOLON Skopje
Dobro izgleda tavata

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 24, 2012 1:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
Море море што рецепти испаднаа од Охриѓаниве, ние место да учиме од нив, ние си го мериме :D

Башка, види колку гурмани има на форумов ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 24, 2012 1:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5851
ЛокацијаCOLON bitola
Bobi_Brada НапишиCOLON
В Н И М А Н И Е

Конзервирање на риба во тегла е многу опасна работа.
Мој пријател со потекло од Дојран, кај сестраму во Белград има однесено таква тегла со риби и
имаат завршено на ВМА со многу силно труење. Буквално му има избегано на гробарот од лопата.
После неколку дневна кома, случајно еден стар воен доктор, кога има разбрано што јаделе успеал
да го спаси. Во теглата се формирал БOТУЛИН, еден многу силен боен отров. Зато ВНИМАВАЈТЕ.
- еве нешто кој го интересира повеке нека прочита http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0% ... 0%BA%D1%81
инаку се работи за еден од нај јаките отрови

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 24, 2012 2:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Oкт 19, 2011 8:09 pm
МислењаCOLON 324
Lepi НапишиCOLON
... baze, дан изгледаа вака
[ img ]

Доколку изгледале вака, тоа се Сардини, свежи ставени во бела Киселина со зачини 2 до 3 дена, потоа се виткаат заедно со кисели краставички, пиперка и кромид и се ставаат повторно во блага бела Киселина. Значи не се динстани како охридската Плашица, ама се прекрасни за Лапни голтни ракија :D ;)


Da da izgleda toa e toa sto sum go probal.
Samo togas ne razbirav nisto od ribni specijaliteti,osven onie na 2 noze

_________________
ТАПА СИ Е ТАПА!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 24, 2012 10:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
baze НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
... baze, дан изгледаа вака
[ img ]

Доколку изгледале вака, тоа се Сардини, свежи ставени во бела Киселина со зачини 2 до 3 дена, потоа се виткаат заедно со кисели краставички, пиперка и кромид и се ставаат повторно во блага бела Киселина. Значи не се динстани како охридската Плашица, ама се прекрасни за Лапни голтни ракија :D ;)


Da da izgleda toa e toa sto sum go probal.
Samo togas ne razbirav nisto od ribni specijaliteti,osven onie na 2 noze
И тие на две нозе ти привршија...глеј си тамо жената....сеа секако си пресное*ец....:D

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 25, 2012 11:12 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON 1321
ЛокацијаCOLON Råån
Postojat mnogu recepti za "odlezana harihga", kao primerot na Lepi. Najvkusen spored mene e "haringa vo senf sos".
Ako e dobro spremena onda e prsti da izlizes. Ova sekogas se naoga na bozicna trpeza vo skandinavskite zemji.
[ img ]

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 16, 2013 10:34 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
Lepi НапишиCOLON
... за во Тегла не знам колку долго можат да се чуваат ... иначе рецептот е многу едноставен:

Во Тенџере (по можност широко-плитко а не високо-длабоко заради подеднаквото динстање) се ставаат претходно посолените Плашици. Потоа се тура Масло толку колку да ги покрие плашиците, околу 1 см над нив. На 3кг Плашици се става еден кафен Филџан Винска Киселина. Во мојот Рецепт ставам Бибер, Вегета, Ловоров Лист и суви ситнио исецкани лути пиперчиња, И, јас го прам овај рецепт со Грунци, повкусни ми се ;)


Се динста на 1/3 од силата на ринглата т.е. да се внимава да не е на сила туку полека да си крчка. За Плашици околу 2,5 сати а за Грунци околу 3 сати. После тоа се оставаат да оладат, а најдобро е следното утро со чаша ракија да се замезет :D
... па бујрумте на охридски „Сардини“(Грунци/Моранци/Дујаци) :D

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Плашици во тегла.
ТемаИспратеноCOLON Пон Сеп 16, 2013 11:32 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON 716
Lepi НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
... за во Тегла не знам колку долго можат да се чуваат ... иначе рецептот е многу едноставен:

Во Тенџере (по можност широко-плитко а не високо-длабоко заради подеднаквото динстање) се ставаат претходно посолените Плашици. Потоа се тура Масло толку колку да ги покрие плашиците, околу 1 см над нив. На 3кг Плашици се става еден кафен Филџан Винска Киселина. Во мојот Рецепт ставам Бибер, Вегета, Ловоров Лист и суви ситнио исецкани лути пиперчиња, И, јас го прам овај рецепт со Грунци, повкусни ми се ;)


Се динста на 1/3 од силата на ринглата т.е. да се внимава да не е на сила туку полека да си крчка. За Плашици околу 2,5 сати а за Грунци околу 3 сати. После тоа се оставаат да оладат, а најдобро е следното утро со чаша ракија да се замезет :D
... па бујрумте на охридски „Сардини“(Грунци/Моранци/Дујаци) :D

[ img ]

Abe Lepi kaj ja izvadi slikava i toa gruncite mi se pripi mi se place.Za mene ubedljibo naj dobro meze za z'ta

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum