www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jул 15, 2020 3:40 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 10:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
Колбас....
Едно од омиленото јадење на нас рибарите.... Брз за спремање, вкусен, а воедно и одговара со секоја напивка :mrgreen: (нормално за освежување)
Седејки дома вака петочки одлучив да го споделам со вас мојот домашен рецепт за високо калоричен мрсен така наречен.... зимски колбас a la $DARE$
Несекојдневен, необичен и погоден строго за печење во тава....
А подготовката на состојките започнува вака....
Потребни ни се неколку СВИНСКИ ЦРЕВА (по можност од младо прасе) добро провртени и исчистени во внатрешноста. (таа обврска во случајов ја имаше мајка ми и многу сум и благодарен,) бидејки одзема доста време....
Така супер исчистени и средени изгледаат вака некако :)
[ img ]
Пред да почнеме со спремање на месото на оган ставаме тавче со ситно сецкан ПРАЗ на тивко да се пржи...
[ img ]
А ние продолжуваме со....
ЧАДЕНА СЛАНИНА ситно сецкана
[ img ]
ПАФЛАК.... го сецкаме на коцки....
[ img ]
ЈУНЕШКО МЕСО... исто така на коцки....
[ img ]
Месо од ДИВА СВИЊА претходно малку обарено во солена вода и исцепкано :ok_ok:
[ img ]
Целото месо го мешаме заедно
[ img ]
Го додаваме во пропржениот праз...
[ img ]
Додаваме ВЕГЕТА....
[ img ]
БИБЕР
[ img ]
Околу 150гр ОРИЗ за да ја впие маснотијата што ке ја пушти месото....
[ img ]
МЕЛЕН ЦРВЕН ПИПЕР
[ img ]
СУВА ПИПЕРКА (по можност малку лутка) и целата смеса ја промешуваме и заедно ја пропржуваме
[ img ]
Кога месото е спржено со останатите состојки преоѓаме на полнење на колбасите.
Во случајов тоа го направивме малку попримитивно со пресечено шише....
Полниме во цревата и формираме колбаси...
[ img ]
[ img ]
[ img ]
Ги редиме во тава, ги полеваме со БЕЛО ВИНО и ЗЕЈТИН и ги печеме на тивко во рерна повремено превртувајки ги.... :crazy: :crazy: :crazy:
[ img ]
[ img ]

Финалниот испечен производ изгледа вака
[ img ]
[ img ]

Пробајте, залијте секој по своја желба и .......... НЕКА ВИ Е НАЗДРАВЈЕ :thumbs_up: :thumbs_up: :thumbs_up:

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 10:49 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON 819
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Да бе сега од кога се најадов макарони :lol: :lol:
Даре се гледа дека си голем гурманџија брат, секоја чест :NotWorthy: :lepi:

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 10:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
Си ја утнал професијата...месар бе месар требало да бидеш...

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 11:02 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
mnjam,mnjam dare ti si car,e ova e kolbas home made.bravo pa vikaj za skara jas pienje nosam

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 11:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
:twisted: :twisted: :twisted:
Pa pet pati ti doagam ovaa nedela na gosti i me utepa so promes kupecki kolbasi,a sega puneti domasni aaaaaaa...
Eve prilozuvam dokaz:

[ img ]

[ img ]

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 11:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
kompir99 НапишиCOLON
:twisted: :twisted: :twisted:
Pa pet pati ti doagam ovaa nedela na gosti i me utepa so promes kupecki kolbasi,a sega puneti domasni aaaaaaa...
Eve prilozuvam dokaz:

[ img ]

[ img ]
Ај ај барем јајцата беа домашни.... А и онака се жалиш дека имаш киселина од празот :lollol:
И читај убаво...... ЗИМСКИ КОЛБАС.....алооооо :hit_head: :hit_head: :hit_head:

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Последна промена од 1 на $DARE$, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 11:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
[ img ]
:thumbs_up: :D
... убо Столе ти викат, Месар бе, Месар требало да бидиш :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 11:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON 553
ЛокацијаCOLON Skopje
:bravo: Dare, kralot na kolbasite :ok_ok:

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 11:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON 1136
ЛокацијаCOLON Скопје
:NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy:

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Вкусен ЗИМСКИ КОЛБАС a la $DARE$
ТемаИспратеноCOLON Пет Maј 31, 2013 11:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 418
Samo selo Prsovce za tebe Dare na patot za Vratnica :filip: :filip: :eatdrink: :eatdrink: :filip: :filip: :eatdrink: :eatdrink:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum