www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jул 12, 2020 2:35 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 1:50 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 03, 2012 3:04 am
МислењаCOLON 129
ЛокацијаCOLON Kumanovo
Недела ден за добар ручек :D
Отидов до ТУШ марект си купив едно крапче од 1кг и 218 грама :lollol: и ај да го спремам за ручек :D
Крапчето таму ми го исчистија мое беше само да го наполнам и да го испечам.

потребни состојки :
1. Свеж Крап
2. Морков 200г
3. 2 Компира
4. Магданс
5. сол,бибер,вегета
6. Маргарин
7. Вино или Пиво (по избор)
8. Малку сланина
Крапот убаво го премачкуваме со маслиново масло, посолуваме и го оставаме да отстои 1 до 2 часа
[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]

На оган во загреана тава додаваме масло за јадење потоа ставаме од морковите и компири и додаваме магданос
[ img ]

Потоа го полниме Крапот со приготвениот зеленчук
[ img ]
[ img ]

Откако ке го наполниме крапот покрај него додаваме од преостанатиот зеленчук
и додаваме 300мл вино или пиво.
[ img ]
[ img ]
Опшот го изедов пред да го ставам во рерна :lollol: :lollol: :lollol:
[ img ]

Откако го изедов опашот :D :D :D го завиткав во фолија за готвење и го ставив во загреана рерна
да се пече од прилика 45 минути на 250 степени :filip:
[ img ]

По 45 минути го извадив Крапот ја извадив и фолијата и го оставив уште 10 минути да се пече
и го добив следново :o
[ img ]
Во чинија ставаме едно парче од рибата малку пасиран компир,ајвар салата од цвекло и зелка
посолуваме со буковец :P
[ img ]
Зачинуваме со еден ТУБОРГ :yahoo: :yahoo: :thumbs_up:
[ img ]

Пријатен апетит :lollol: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Бистро!!! :ico:

_________________
Големата риба во мала вода не живее


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 2:16 am 
Отсутен
Молчалив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Aвг 08, 2012 12:25 pm
МислењаCOLON 7
EEEEE takoj takoj a ne ja picu ke edu cel dn zubi me zabolesva heheheheh extra extraaa

_________________
Здраво мала, сега ти си во кадар, во радар на секоја журка на Балкан од ДУНАВ до ВАРДАР...
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 2:27 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLON Вто Ное 20, 2012 5:44 pm
МислењаCOLON 1
Добро направено још да се проба :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 4:02 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
eeeeeej napravi ligi mi se dopagja receptot kje se proba :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 4:05 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
[ img ] ... лиги во 3:04 am , :lepi: и :bravo: за Рецепт авантурата ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 4:11 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
margarinot ne spomna za shto go koristish? :mrgreen:
ako ne e tajna...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 12:21 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 03, 2012 3:04 am
МислењаCOLON 129
ЛокацијаCOLON Kumanovo
Мими не сам знаја дека пицу едеш цел дн иначе ке те викаше хехе :lol:
Аки со маргаринот ко премачкуваш крапот од внатре а по желба може и од надвор :D

_________________
Големата риба во мала вода не живее


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 12:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
znaev deka neshto ne kaza si vikam od kade taa boja na krapot :lol: :lol: :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 1:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 03, 2012 3:04 am
МислењаCOLON 129
ЛокацијаCOLON Kumanovo
хехе па сум забравил да пишам горе :D :D :D

_________________
Големата риба во мала вода не живее


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крап на мој начин (2013)
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 1:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON 2075
ЛокацијаCOLON Kumanovo
Ne lzi kries ga recept, kako :ico: si bidnaja ss R1 :D :D :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum