www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 11, 2020 1:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 04, 2013 7:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
kako moze da ja nemame ovaa tema dosega :lol:

davajte recepti ?

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 04, 2013 8:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Zemes lazica i ides na nekoe ezero i ete ribina corba :D :D Mala shala...a i mene bash me interesira takov recept

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 04, 2013 8:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
Кој бил во ЈНА можеби пробал. :D

[ img ]

а ова се потребните состојки за еден човек.

[ img ]

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 04, 2013 9:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
Аки, се прави исклучиво од : Крап, сом, штука, смуѓ. Се друго има многу коски и е невозможно да го исчистиш, а за да се стопат коските ќе треба да ја вариш 10 часа (тоа е за на терен).

Најчесто главата се користи и се вари во експрес лонец за да се „распадне“ побрзо, но можеш и месото од рибата да го ставиш да зоврие. Откако ќе зоврие, вадиш цело месо и требиш, коски и месо, сецкаш месото и го враќаш назад во водата, ако ти мириса премногу - разреди со обична вода.
Потоа си ставаш зачини по желба и зеленчук, морков, кромид, праз - компир (за густина), буквец, ловоров лист итн. Некои ставаат и домати .. ама како што ти реков, се по желба.

Ако купуваш крап од рибарница, нека ти ги исчисти само крлушките, затоа што ако има икра ќе ја фрли а таа е многу убава да се стави во самата чорба ;)

Се надевам бев јасен, ако треба детално ќе искуцам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 04, 2013 9:06 pm 
Отсутен
Wannabe Модератор

РегистриранCOLON Саб Ное 12, 2011 4:15 pm
МислењаCOLON 327
ЛокацијаCOLON Skopje
Една од подобрите во Македонија е дефинитивно во Фук Так - Дојран :!:

_________________
Независен кандидат за модератор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 04, 2013 9:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
Fiksna НапишиCOLON
Една од подобрите во Македонија е дефинитивно во Фук Так - Дојран :!:
Тоа е затоа што ја варат 12 часа, затоа :) Како вистински апатинац.



Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 04, 2013 9:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON 1581
Fiksna НапишиCOLON
Една од подобрите во Македонија е дефинитивно во Фук Так - Дојран :!:
iskreno posleden pat koga srkavme corba u fuk-tak bese od oslic ne od krap ,som i slicno taka da toa ne e ona pravoto

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Саб Aпр 13, 2013 11:05 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLON Пет Ное 02, 2012 4:05 am
МислењаCOLON 2
na teren koa se pravi corba nikako lazica da ne se koristi se raspaga ribata znaci se vrti lonecot celo vreme levo desno i ribata ostanuva cela posle si gi vadis koskite i corbata e zakon
:secret:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Саб Aпр 13, 2013 5:34 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
Еве една рецепта од мене

Прво зимаш едно вакво
[ img ]

Сецкаш вакво
[ img ]

Ставаш да се фари вака
[ img ]

Пробаш за сол и ставаш запршка
[ img ]

И на крај вака
[ img ]

За повеќе детали бујрум на Вардар.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: RIBNA CHORBA
ТемаИспратеноCOLON Нед Aпр 14, 2013 2:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON 1322
ЛокацијаCOLON Прилеп
Маестро , секој коменрат е излишен !

:NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy: :ok_ok: :ok_ok: :lepi:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum