www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 01, 2020 12:49 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 10:22 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON 144
Ме интересира дали некој имал искуство во чадење на риба? 8-)
Во план сум да експериментирам малце.. ако имат некој било какво искуство нека споделит :)

Најголема дилема ми е, дали одкако ќе заврши процесот, рибата да се стави 1 мин во топла вода, вака се прави со месото, за да излезат залепениот чад и пепел (доста штетни се) или не. Дали би се распаднала рибата или би добила полош вкус после водата...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 11:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... кај мене си на права адреса :mrgreen: :thumbs_up: ево нешто од последното чадење шо го праев :D Ај да се видиме утре, кажи термин да пиеме кафе ;)

[ img ]

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 11:14 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Прво се става исчистената риба пресол околу 3-5 саати ден да одседи..
Во пресолот може да се додаде и бело вино, кафеав шекер, и зачини..
1 чаша вода + 1 лажица сол..
Најубаво е водата да е флаширана од некој извор.. да не содржи хлор..

Филетирана риба најлесно и најубаво се чади..
Добро е да се додадат и овошни дрва кој даваат посебна нота на чадот..

Рибите кој имаат маснотија повеќе ке абсорбираат повеќе арома..

Се почнува со по ниска температура на чадење и потоа се покачува температурата..

Се остава еден ден да се олади рибата и потоа се сервира.. со ова испаруваат моноксидите и некој од токсините..

Доколку сакаш може потоа да ја испереш во ладна вода.. но не предолго време..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 11:57 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... сликава ја искомбинирав од едно ВХС видео ... Фатифме повејќе Јагули, и се договоривме да ги чадиме :D

Најдобри за чадење се риби што содржат повејќе маснотии


[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Сре Oкт 30, 2013 11:59 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON 144
Na kafe ke kazis detali :) vaka vkusno deluvat.. jas so krap ke probam, da vidam so ke izlezit :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 05, 2013 5:05 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 25, 2011 12:15 am
МислењаCOLON 48
ЛокацијаCOLON Скопје-Лисиче
Едно прашање . Денеска чадев и уште се чади риба (прв пат) пред да половина час извадив едно парче беше топ :crazy: е сега ме интересира тоа што читам окулу штетноста на чадот или нема гајле пошто и месо чадам на исти принцип па до сега сум немал и немам проблем (Ваљда). :eusa_pray:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 05, 2013 6:44 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... најважното од се е да ја чадиш рибата само со чад и да немат директна топлина од огнот, т.е. со мал оган да се загрева плехот на кој се наоѓа пилевината. Температурата не смее да е повисока од 110°ц а минималната да е 70°ц. Чадот не смее да излегува брзо, да нема директен отвор, т.е. да е многу минимален, и со негово компримирање се создава потребна температура а во исто време и потребната густина од чад. Риба од 1кг големина треба да се чадит околу 80минути.

Од кога ќе се исчадит рибата, се остава да оладит барем 2 до 3 сати, пошто кога ќе се извади е сеуште мека и кожата не се дели од месото.

Ево едно видео како тоа од прилика изгледат ;)Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 05, 2013 7:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
joco НапишиCOLON
... е сега ме интересира тоа што читам окулу штетноста на чадот или нема гајле пошто и месо чадам на исти принцип па до сега сум немал и немам проблем (Ваљда). :eusa_pray:
... секако дека чадот е штетен, но и овдека важит правилото „штетноста зависит од количината“ :D Секако дека овај начин на спремање на рибата е помалку штетен него риба спремена со конзерванси и конзервираната ... овај начин на спремање на рибата е доста применет на западот, исто како и чадење на месо е применето кај нас ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 05, 2013 7:53 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 25, 2011 12:15 am
МислењаCOLON 48
ЛокацијаCOLON Скопје-Лисиче
Лепи фала ти многу за советите и постапката на чадење.Криво ми е што вчера не се распрашав зошто сум ја утнал цела постапка. Јас ја чадев во дупло буре меѓусебно без никаква препрека на горниот тел обесена рибата а се ложи на страна и низ така наречен тунел се носи чадот без никаква пилевина или некојси филтер. :howitz:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLON Вто Ное 05, 2013 8:02 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 25, 2011 12:15 am
МислењаCOLON 48
ЛокацијаCOLON Скопје-Лисиче
Риба од 1кг големина треба да се чадит околу 80минути.

И со ова ептен ме збуни ова моиве парчиња се во просек 300-500 гр. а ја цел ден ја маткам и викам да не треба уште :hit_head:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum