www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Феб 21, 2020 10:16 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 09, 2013 2:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... па пошто имав неколку парчиња од порано, се решив сабајлево да си чадам охридски Кленко :D Пошто мојот метод е не подолго чадење од 80 минути за оваа големина на риби, све се одви брзо и ефикасно :mrgreen:

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Со ова ојт најубо Пивце, па макар и Скопско :mrgreen: ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 09, 2013 2:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Taman jas imam na skara losos i grav ama ova mi dojde kako 5+...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Нед Ное 10, 2013 12:42 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON 2299
ЛокацијаCOLON На секоја локација,ха ха ха
Бато ..КЛЕНОТ ..е убав ама ..ПАПУЧИТЕ ..ти се поубави 8-) 8-) 8-)

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Нед Ное 10, 2013 1:09 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
pravi kuvarski...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Нед Ное 10, 2013 5:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
okiribar НапишиCOLON
Бато ..КЛЕНОТ ..е убав ама ..ПАПУЧИТЕ ..ти се поубави 8-) 8-) 8-)
:lol: :lol: :lol: супер приметено :thumbs_up: :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Нед Ное 10, 2013 1:59 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
Лепи убаво, ама со слики ништо не правиме.

Кога веке ни правиш лиги кажи како ја приготвуваш.
Колку сол за солење и колку трае солењето. Какви
дрва и температура. . . .

Ова е сепак РИБОЛОВНА КУЈНА :secret:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Нед Ное 10, 2013 2:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... од прилика спомнав како јас ја спремам рибата кај темата Чадена риба :) viewtopic.php?p=163996#p163996

За чадење најдобро кажуваат дека била пилевина од Бука, па после одтанати врсти на дрво меѓу кои и дабовото. Јас ја чадев со пилевина од Даб ;) Ги посолив исто како и риба шо се солит за пржење и една вечер ги остајв да примет. Пред чадење е најдобро доколку имат влажност рибата со хартија да се избришит, без страв од тоа дека ќе му се одземит солта ;)
Ги чадев 70 минути и 10 минути ги остајв затворени со остатокот од топлината и чадот. После тоа се оставаат да се оладат неколку саати и кожата се препорачуват да не се конзумират и од кога ќе се оладит рибата многу лесно се вајѓат. Вкусот е незаменлив, и внимавајте на една работа: не заборавајте го пивото :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Нед Ное 10, 2013 2:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
... една важна работа кога се користит главата од Клен :!: Познатото „петличе“ позади забите на горниот дел, обавезно да го тргате, пошто тоа горчит и има непријатен мисрис, посебно кога се прави Чорба ;)

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Пет Ное 22, 2013 11:26 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON 850
ЛокацијаCOLON bitola
Posle redovnoto gledanje na sliki i podgoltnuvanje denes konecno SE OMRSIV :D so caden klen ALA LEPI :D
Vkusot e nezamenliv a majstorot.........KARAPANDZA mozit voda da ti nosit :NotWorthy: :NotWorthy:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаден КЛЕНКО :)
ТемаИспратеноCOLON Саб Ное 23, 2013 1:05 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
А да ви текнеше во едно целофанче да завиткавте малку од чаденото- колку за машко :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum