www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 11, 2020 1:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Полнет крап
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 08, 2013 8:28 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Купувате или сте си уловили едно крапче некаде околу 2,5-3кг , откога убаво ќе го исчистите и измиете подсушете го со салфетки од внатрешната страна.

[ img ]

Се намачкува со зејтин од надвор и внатре, се посолува од секаде и се става во предходно приготвена тава.
Оделно запржувате 4-5 глави кромид со 3-4 скилидки лук,магданос, се додава половина тегла патлиџан , црн бибер , веѓета и сол по вкус и една чаша ориз.
Откога ќе го ставите оризот додавате една чаша вода , се вари додека оризот да омекне и со половината од така подготвената смеса го полниме крапот, додека втората половина од смесата ја ставаме околу рибата !
Наполнетатариба се затвара со чачкалици и кога се сте приготвиле пред да ја ставите рибата да се пече додавате околу една чаша вода .
Печете на загреана рерна на 200степени околу 40 минути.
По желба во смесата може да се додадат и печурки .

[ img ]

За пиење Вие си знаете
Добар апетит


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полнет крап
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 08, 2013 8:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Taman mi otvori apetit i me vikaat sega na slava ama ima samo srpska riba oslic....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полнет крап
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 08, 2013 8:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON 1221
ЛокацијаCOLON Скопје- Кисела Вода
krste1978 НапишиCOLON
Taman mi otvori apetit i me vikaat sega na slava ama ima samo srpska riba oslic....
Па Крки ти си крапџија, однеси им крапче некое.... Или и ти премина во C&R ... :mrgreen:

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полнет крап
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 08, 2013 8:41 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Dare jas ako fatam imam dvajva doma sto prvin oni ke go degustiraat ...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полнет крап
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 08, 2013 8:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Krste , od kade pak srbite oslic :D nemaat povejce more i tie :D
@ Vasil , malo e bre 2-3 kg krapce ..samo za meze e :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полнет крап
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 08, 2013 8:52 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON 831
ЛокацијаCOLON skopje
izgleda vkusno :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полнет крап
ТемаИспратеноCOLON Нед Дек 08, 2013 9:00 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Toa mi ostana od eden zagar neviden , me prasuva sto gumi zema jas mu velam goodrich ama po naski gudric i mi veli srpski a jas mu odgovoriv isto kako sto oslicot e srpska riba demek zavrsuvale na ic.......I od togas mi e ostanato toa....
A taa kilaza na krap mi e najubava....Izvinite za temava sto ojde malce vo druga nasoka ama za ubavo...
Dare vo druga tema ama eve eden od kozjakis da vidis kako go demnat...Vasil izvini uste ednas...Jance prefrli vo laf...
[ img ]
A eve go vo lepeza...
[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum