www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 01, 2020 12:54 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 24, 2014 10:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON 2299
ЛокацијаCOLON На секоја локација,ха ха ха
Полноќна ..МАВРОВСКА..тава приготвена од гурманот Даце -живели .
Изминатиот викенд бевме на риболов на Мавровско езеро , ја поставивме опремата за риболов и не ни остана ништо друго него да ги очекуваме ударите на некоја риба .
Најчесто тогаш сме во нашата кујна зошто имаме слободно време , денес нема да биде ..скара..туку тава од бифтек што ке ви ја приготви ДАЦЕ.

Потребни состојки за овој наш рецепт се ..

1 на ,Главица кромид.
2 пиперки- пикантно лути-
200 гр чадена сланина
2 ва патлиџана
400 гр ,бифтек
сол по потреба
вегета
кари
масло за јадење
200 дл,бело вино
и Љубов за припремање точно пред полноќ. ;)

Припрема --во тава или во нашиов случај шерпа се пропржува ситно исецканиот кропмид ,потоа ги додаваме и сецканите пиперкии сето тоа добро го пржиме додека да добие румена боја.

[ img ]

[ img ]

потоа се додава сецканата чадена сланинакоја исто треба да се пропржи

[ img ]

кога ке се добие убава румена боја се додава и сецканиот БИФТЕК кој предходно го сечеме на мали коцкиго налеваме со една чаша вода и го оставаме добро да прокрчка ,потоа се става сечениот патлиџан и се додава виното.
Сето тоа добро се промешува ,кога ке испари виното се додаваат зачините и малку зејтин за да сето тоа добро се испржи.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

И сето тоа се сервира топло ;) со додаток на ..СИРЕНЦЕ..КАШКАВАЛ..лута пиперка и ЛАДЕН БУНАР.

Добар апетит.

[ img ]

Пробајте многу е ..ВКУСНО..а сето тоа е затоа што е припремено со љубов и во природа точно на ПОЛНОЌ.

БИСТРА ТАВА :lepi:

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 24, 2014 11:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON 553
ЛокацијаCOLON Skopje
Ocena : 5 Alacki. Mh mh mh ...... :lepi:

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 24, 2014 11:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Ne e fer ... tamn zavrsiv so jadenje sega pak moram :~~ :lepi:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 25, 2014 1:15 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Ное 26, 2012 12:57 am
МислењаCOLON 138
ЛокацијаCOLON Богданци
:NotWorthy: :NotWorthy: :~~ :~~


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 25, 2014 1:21 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Aпр 01, 2012 2:24 pm
МислењаCOLON 745
I jas sakam da odam vo mavrovo so vas. :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~
Bravo za DACE. :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :cray: :cray: :cray: :cray: :cray: :cray: :cray:
:cray: :cray: PLACAM OD LJUTATA PIPERKA.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 25, 2014 1:44 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
Штом е приготвено со ЉУБОВ
  • и на ПОЛНОЌ
    • може ли да биде лошо
      • :~~ :~~ :~~


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 25, 2014 10:20 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON 185
..уфффф

колку литра вино носи оваа тава ?! :)

секоја чест

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 25, 2014 10:33 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Okииииииии :thumbs_up: :ok_ok: :~~ :~~ :~~ :~~ :~~

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 25, 2014 11:15 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
мераклиски нема што :ok_ok:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Полноќна ..МАВРОВСКА ТАВА..
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 25, 2014 12:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON 837
ЛокацијаCOLON Tetovo
Koj ako nee Oki...
Raj za dusata

_________________
Just Fish it


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum