www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 6:08 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS18»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 12, 2011 4:33 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ПРЕФРЛЕНО ОД ТЕМА МРФ

ico baits
lepi koga posleden pat ste vlegle so radovan i ribocuvarite da zavlecete kuka vo oe i da izvadite nekoja mreza,,,vasa e konsesija vas revir i koj treba da go cuva ...s.apostol petar ili vladata i mrf,.. ;) ;) ;) ;)


jas da sum na vlast na takvi drustva sto izminative godini imale reviri, a sto so prst nemaat mrdnato okolu zastita na toj revir, nema da im dadam da se iskapat vo taa voda pa kamu li ribata da ja cuvaat... :!: :!: :!:
--------------------------------------------------------------------------------

lepi
Е сега Ицо тебе да ти објаснам :D Нам не ни е дозволено да влегвиме со Кајче да ловиме со трска како шо е нормално насекаде, а камоли да влезиме да вајѓаме Мрежи :twisted: На Глобочица Инспекторот им рекол на досегашните концесионери на чело со пожртвуваниот Тасим, како ви смејте да ги собирате мрежите :?: :lol: :lol: :lol: И Тасим му рекол, абе јас ќе ги збирам па ти казни ме :D еееееееееееееј Ицо Ицо :cry: Мојот случај го знајш можда: Јас бев на риби со кајче иако забрането, езерската полиција некогаш т.е. честопати ни прогледува низ прсти, и кога излегував од езерото видов едно кајче кај шо фрлат Мрежи. Јас се јавив вполиција и им кажав шо видов. Кога ојдов кај колата, дојде еден Форд Таунус или Опел Рекорд, ноќе вејќе беше и не знам точно шо кола беше, се приближи до мојата кола и ми рече еден глас „ако уште еднаш се јавиш вполиција ќе ја најш колава на трупчиња„ Е море Ицо, овдека барем ти знајш не требит да ти објаснам како е табиетот ;)

Ајде сега поздрав од мене и утре сите на риби ама и репортажи да имат, со или без риби, ама репортажи да имат :lol:

------------------------
ico baits
pa ako e taka sto ke vie konsesija vas na sv apostol petar,.. za da soberete nekoe clenarince i da kazuvate prikazni vo brodon, daj molimte za sto konkurirate ..zastita na revirot i poribuvanje vo slednite 5 godini.toa sto ne vi dozvoluvaat so kajce i toa se prikazni,..lovite site.. znaes ti loveveme zaedno na tocka sekoja vecer i letovo ja lovev kostozglobna 14 den.

1 mreza ne ste izvadile od ezero i sega ke prodavame muda za bubrezi, pa kolkavo clenstvo ste vo ohrid site imate kajcinja 2 akcii da napravite vo godinata 200 km mrezi ke naberite..ova e moe licno mislenje ne samo za vas nego za 80% drustvata vo mk koj upravuvaat so nasite vodi.. i dosega samo unistuvaat:? :? :? :? i sega koj e kriv? :?: :?: :?: :?: :?:

-----------------------------

limun75
Јас се јавив вполиција и им кажав шо видов. Кога ојдов кај колата, дојде еден Форд Таунус или Опел Рекорд, ноќе вејќе беше и не знам точно шо кола беше, се приближи до мојата кола и ми рече еден глас „ако уште еднаш се јавиш вполиција ќе ја најш колава на трупчиња„


Kolega Lepi,ne se pravam Tarzan preku chat i se nerviram koga citam vakvi statii....Ama bas za takvi imam MUDA I TO GOLEMA.
Poveli vikni na akcija vie i vaseto drustvo,stoime na raspolaganje....barem jas,da ne zboram vo mnozina.
Svati go ova vo pozitivna misla,ne te napagjam tebe licno...Si postapil ko sto treba,megjutoa treba istrajnost...

-----------------------------

lepi

... ааах тој Цацко :lol:

Ицо, нам ни требит Концесија како и на сите други затоа што така е законски предвидено и така е редот. За збирање на мрежите си е задолжена Езерска Полиција, и ние немамо законско Право тао да го прајме. Не се работит во овај Случај ни за продавање на муда за бубрези ниту Тарзан чоек да се прајт, ниту големи да се мудата :mrgreen: туку требит да се воведит еднаш за секогаш ред и конечно ние рекреативните риболовци да го добиеме тоа шо не следвит, а Е. Полиција да си ја врши својата работа, која конечно последниве 2 месеци функционират и се надевам дека така ќе продолжит. Лимун, не се решвит овај Проблем со една или 3 Акции, требит трајно да се одкоренит рибокрадството и тоа на начин кој нема да не доведе да имаме конфликтни Ситуации помеѓу нас и рибокрадците. Сликовито би го објаснал вака: Дали некој Возач би нападнал друг Возач само затоа што минал на црвено Светло? И од тоа штета лично да ми нанесе, немам право физички да се пресметам туку има Орган кој понатаму ќе делуват :D

Во О.Е. се фрлет сигурно во една Вечер по 100км Мрежи ако не и појќе само од наша страна, за албанците да не прајме муабет :evil: Жалосно е за езерово и немој да мислите дека нам ни е сеедно дека рибокрадците пустошет, но законот е пред се, и надлежните ќе си ја бркет работата па макар Јана Мајка да им е :D

Почна нешо да се менуват и не е се исто како шо некогаш било :mrgreen:

П.С. Ицо, ај сега стави некоја Слика од летото шо си ловел Коснозглобна, да видиме некој убав Кленко ;)

-------------------------------

ico baits

na ista relacija sme jas i ti so razgovorov ama pa ne mi odgovori na prasanjeto :?: :?: :?:

koga vaseto drustvo ima vlezeno vo ezero i napraveno kontrola..i kako toa nemate pravo.... jas veruvam deka vie ako izvadite mrezi od ezero ezerskana policija ke vi rece bravo,, a vo ostanatoto sto ke vi e vas konsesija,ili ste samo dobri przaci na riba, koga ke vi dojdat na gosti skopijanicava ic ne ve razbiram..

i sega cacko e kriv taka izleguva :D :D :D :D

a sliki so klen nemam i ne planiram da se slikam, ke mi se smeat kolegite od drustvoto,,, imam klen od minatata nedela bistrica. sliki ima kaj //kircask.....ako saka da pusti da vidis kilasi :D :D :D :D :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 12, 2011 10:02 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
Abe poleka poleka se budat ;)

http://www.time.mk/read/c2ebc97446/c216 ... index.html

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 12, 2011 10:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Браво за акцијата, дај боже да има многу повеќе во иднина, ама овој дел од соопштението ми е малку чуден -

‘‘Според Соопштението на МВР во мрежите кои биле пронајдени околу 21 часот, имало улов од 4 парчиња клен и 3 парчиња белвица. ‘‘

Зошто воопшто го пишуваат ваквиот улов не ми е јасно?! Жива смешка! Ако навистина имало само 7 парчиња риба во 33 мрежи, што не ми се верува, нека кажат само за мрежите немора и за рибите.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 9:07 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Вардарски, мене тоа вака ми изгледа:

Се јавува полицаецот или инспекторот кај другар му - рибокрадецот и му вика, брат, голем притисок има од горе, а и јавноста бара мерки, дај во 20:30 стави дел од старите мрежи што ти беа за фрлање, да ги извадиме кај 21:00, да се пофалиме, да олабави притисокот ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 13, 2011 9:17 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
vo ribolovnite drustva stalno ima mrezi sto gi vrakaat od sudovite, i stalno se tamu..ima edna pogoleme pricina koja nemozat da se unistat..

za zal edna akcija bese zaprena pred pocetok na palenje mrezi,,, se pobunija ekolozite..zagaduvanje na okolina. ;) ;) ;)

trebalo u nekoja pecka da gi topat i pa bea vrateni u drustvoto..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 12, 2012 12:50 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
Kasapive nasi Ohridski so trokuki majkata im plakaa na pisite i krapcinjata na kanalov Studencista i toa pred ocite na taa "ribocuvarska sluzba" od Hidrobioloski zavod.Do kade e rabotava so koncesiite posto rabotava ne ide na arno??? :evil: :evil: .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 26, 2012 8:24 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
http://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=5&id=39337
Katastrofa!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 26, 2012 8:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Најпаметно е од година да се преградува влезот во каналот за да не влага плашката таму и да не подлежи на вакви катастрофи.... :evil:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 26, 2012 9:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
ne e se tolku strasno kako sto sakaat da ni pretstavat nekoi televizii so bombasticni najavi.
rabotata me odnese vo ohrid vo poslednite 12god od 7 dena vo nedelata 6 sum vo ohrid.
sekoja prilika ja koristam da pominam na mesta kade sto se lovi riba pa vo ovoj zimski period redovno pominuvam na kanalot.proslata nedela sekoj den bev tamu najmalku po pola sat i gledav sto se slucuva na kanalot.
celata riba e koncentrirana vo gorniot del na kanalot od stariot brod na sileks pa do biljanini izvori.
se lovi plaska na lepce
se lovi pisa na sekerac golemina od 150-300gr(se javuva i na crn crv samo ako e pobrza od grunecot)
pisata se lovi i na musici so vaser kugla
se lovi klen isto na sekerac od 150-500gr
i na cudenje na site prisutni se ulovi i karas 1200gr
e sega deka ima plasici umreni vo vodata ima deka nekoj gi sobira i gi prodava i toa e tocno
ne e se tolku crno spored mene e SIVO
site se zagrizija za pomorot na plasicata a nikoj ne se zagrizi deka na sred bel den pred ocite na policijata i vojskata se frlaat kandzi se frlaat mrezi se frlaat sertminja se crpi ribata so kepcinja.
za seto ova pogore da go napisam me revoltira izjavata
ЦитатCOLON
Според него доколку не може да се обезбеди дотур на свежа вода во каналот, потребно е Хидробиолошкиот завод да ја ангажира својата риболовна служба да ја излови рибата со влак и да ја врати во езерото, а мртвата плашица да се извади од водата и да се закопа затоа што претставува потенцијален извор на зараза.
Otkako ke ja izlovite ribata SIGURNO KE BIDE VRATENA VO EZEROTO :evil:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 26, 2012 10:17 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
Bruki se ova i za policija i za hidrobioloski pa i za toa drustvoto sv.Apostol Petar.Iskreno kazano od moja gledna tocka ako moze nekoe drugo poseriozno drustvo da go zeme pod koncesija ezerovo ke ima spas za ribata.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS18»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum