www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:14 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 01, 2014 8:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
vasil НапишиCOLON
Гоце со најголемо задоволство ѓи читам твоите постови, просто ми го разубавуваш денот.
Штета што толку ретко пишуваш :NotWorthy:
ПС. ретко ама конструктивно :lepi:
... истото и јас го мислам :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 02, 2014 7:01 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Благодарам колеги,не е поентата да пишуваш многу текст,колку да се рече дека учествуваш на форумов,кога треба и кога не треба,напиши си нешто ради реда,без да се прочита предходното.За жал,што повеќе се освестуваш,тоа повеќе приметуваш некој работи,кои порано не си ги приметувал,тоа е добар знак дека се работи за твое освестување.Би им препорачал на сите колеги кога одат на риболов,во слободното време малку подлабоко да размислат за природата,преку неа сме во директен контакт со севишниот,кој стрпливо не посматра како се однесуваме со неговата творба како целина заедно со нас.Од него не можеме да избегаме или да се скриеме бидејќи секогаш е длабоко во нашите срца.Значи не е целта што повеќе риба да се уништи,туку да ја осознаеме природата како дел од нас самите.Поздрав,се појавуваат многу прашања на кои немам одговор,но со себе промена се надевам дека одговорите ќе ги пронајдам благодарение на севишниот.Промената мораме да ја започнеме кај себеси,за да можеме да ја промениме нашата околина,т.е другите кои се дел од нас.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 02, 2014 12:45 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
Gonny НапишиCOLON
Tvrdko I НапишиCOLON
Gonny НапишиCOLON
Se e tocno kazano za sostojbata na Treska 3, samo ne mi e jasno shto bi se smenilo ako tecenieto se smeni, i kade bi pominuvalo, mozebi gjorce ili karpos ili pak dracevo!? Pa glavnite unistuvaci na ribniot fond se tokmu ludjeto od strana sto doadjaat i bas tie gi pikaat vo torba tie po 10 cm. Mestanite mnogu se krivi za ekoloskata katastrofa sto i se slucuva inace ribniot fond e unisten od kolegi od grad sto doadjaat. Mestanite gi gledam so nikakva oprema ke zakaci cel den 2-3 pastrmcinja i so niv neznae sto da pravi :!: :!: Se dodeka od ministerstvoto ne sakaat ovaa sostojba da ja sredat, veruvajte i nema da se smeni..
Posle nekolku denovi se vkluchiv na forumov i bash prvo na ovaa tema ama prvo na Gonny da mu odgovoram iako nema prashanje direktno.
Najgolemi unishtuvachi se tochno meshtanite od Glumovo(mrezhi),Shishevo(mrezhi),D.Matka(mrezhi).Tochno e deka ima i poedinci so ribolovna oprema od istve navedeni mesta + od Gjorche Petrov a tuka e i Gerovski so drushtvoto mu(neznam kade bi go uvrstil:vikendash ili meshtan).citat:Mestanite gi gledam so nikakva oprema ke zakaci cel den 2-3 pastrmcinja i so niv neznae sto da pravi :!.Dobro si napishal ama toa e sekoj den(365 denovi x 2 pastrmchinja od 10 sm=730 na broj po eden meshtan a gi ima najmalce 50 lica meshtani).Pa vidi ja matematikata + dodaj gi licata od Gjorche Petrov + nekoj pominuvach????.
Promenata na tekot na r.Treska vo revir TRESKA 3 zaradi golemite finansiski iziskuvanja-jasno e deka nemozhe da se promeni(toa e utopija,zatoa i so ironija go napishav vo mojot post,ako ne ste razbrale). :saso:
Jas ziveam na samo 100 metri od treska, a zamisli ti od (nekade vo grad verovatno zivees) ja znaes sostojbata mnogu podobro od mene, i taka neka ostane, nemam namera da se ubedam :!:
Goni,ti zhiveesh pokraj samata reka Treska,toa e tochno ama ne sakash da si celosno iskren za i okolu sostojbata na revir Treska 3.Jas zhiveam vo nas.Kozle ama toa ne znachi deka ne ja gledam i znam sostojbata za revirot.Do odzemanje na koncesijata,sekoj den(od 04,15 h-08,00h i posle 15.30) bev na Treska 3(osven petok,sabota,nedela(RADIKA) i zabrana za mrest-togash sum samo "shetach").Toa shto ti zhiveesh pokraj r.Treska treba da znachi deka imash pogolem uvid i gi poznavash lugeto-meshtanite koj sekoj den lovat x 1-2(?????)pastrmchinja i mrezharite, a dali im sugerirash da ne gi zemaat malomernite-neznam. :saso:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum