www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:35 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 1:24 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Gonny НапишиCOLON
Pa glavnite unistuvaci na ribniot fond se tokmu ludjeto od strana sto doadjaat i bas tie gi pikaat vo torba tie po 10 cm. Mestanite mnogu se krivi za ekoloskata katastrofa sto i se slucuva inace ribniot fond e unisten od kolegi od grad sto doadjaat.
Ова е 100% точно :~~

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 1:30 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa ja sto pisuvam 3 god,, abe u dvor ne mozete da si sredite, za drugi vodi gajle berete :D

ova skopjanive ste naucna fantastika :lol: :lol:

sto se odnesuva do mali pastramcnje sramota e da se zimaat , za ova potpolno se slagam, no sto se odnesuva do pastramka na veleskive reki ,dominantna e californiska i toa krupna poradi begstvo od ribnici i dosta namnozena :D :D e sega kade e recnava mozni li e da ja snema..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 2:41 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON652
Aki nemoj te molam ovie da gi narekuvas ribolovci a tek pak kolegi

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 2:55 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
И Аки лови во забрана на Треска 3

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 3:35 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
ico baits НапишиCOLON
pa ja sto pisuvam 3 god,, abe u dvor ne mozete da si sredite, za drugi vodi gajle berete :D

ova skopjanive ste naucna fantastika :lol: :lol:

sto se odnesuva do mali pastramcnje sramota e da se zimaat , za ova potpolno se slagam, no sto se odnesuva do pastramka na veleskive reki ,dominantna e californiska i toa krupna poradi begstvo od ribnici i dosta namnozena :D :D e sega kade e recnava mozni li e da ja snema..
Koga ke se namnozi kaliforniskata sama od sebe togas da mi pises.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 6:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
ico baits НапишиCOLON
pa ja sto pisuvam 3 god,, abe u dvor ne mozete da si sredite, za drugi vodi gajle berete :D

ova skopjanive ste naucna fantastika :lol: :lol:
Sto pivo piese Ico ? :ok_ok: A najtragicno e toa sto poveketo reki na koj sum lovel niz Evropa, nemozat da i bidat leva pritoka na Treska. Toa ti e kao ona ezerono so krapovi vo Romanija da nema koncesioner i nikoj da ne se ni javi na tender.
Da ziveev vo Skopje i ja ke mu se priklucev na Aki posto koja e drugata opcija, Pcinja ?

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 7:41 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
dobro e , eden go razbral mojot post, :D

znaci ovaa kaliforniskava ne se razmnozuva po riroden paT ILI LOSO SVATIV//

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 7:47 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Dobro si sfatil.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РИБОКРАДЦИ на Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 8:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Za da se zeme edna voda pod koncesija istata treba da ne go preoptovaruva budzetot na Zdruzenieto ( premnogu ) i da e na nekoj nacin samoodrzliva. Takvi vodi vo Makedonija imame i dokolku so niv Zdruzenijata koncesioneri rabotat domakinski siguren sum deka tie ke bidat mnogu poatraktivni za nas ribolovcite nego sto se denes.
Za zal skopska Treska ne e edna od niv.
I veruvajte deka dokolku inspekciskite sluzbi si ja vrsat rabotata poozbilno i za nedostatocite sto se evidentirani kaj najgolemiot broj koncesioneri postapuvaat spored Zakonot, denes ke mozevme da gi izbroime na prstite od edna raka vodite koj seuste ke bea pod koncesija.
Pricinite za toa gi ima poveke, pocnuvajki od usitnuvanjeto na revirite pa se do namalenata finansiska mok na ribolovcite.

Treska.
Dali ste svesni deka onoj koj ke ja zeme skopska Treska pod ovie uslovi vednas moze da si potpise bankrot.
Skopska Treska e mnogu specificna reka. Megutoa ajde za niv ke zboruvame samo malku.
Dozvolen ribolov samo za vikendi i praznici.
Pogolem del od rekata e nevozmozno da se kontrolira.
Specificni mentaliteti od luge koj seuate mislat deka rekata im e dadena nim pa ne reckaat nikakov Zakon. Nemojte da me svatite pogresno tuka ne mislam samo na Albancite koj ziveat i cii sto dvorovi se na samata reka tuku i na makedoncite koj redovno lovat i ne pocituvaat nikakvi minimalni merki i zabrani. Pa duri i clenovi na ovoj nas forum koj od edna strana imaat zelba da ja vidat Treska so zdrav koncesioner a od druga strana sekojdnevno gi polnat svoite mobilni telefoni so sliki na pastrmki uloveni na istata taa reka.

Ajde da go razgledame samo finansiskiot del.
Zaradi gorenapisanto i zaradi mojata licna zelba da ovoj ,, biser ,, od reka si dobie svoj koncesioner koj maksimalno ke se grizi za nea ( no zaradi specifikite malku ke moze da napravi ) nekolku pati ja setavme rekata, razgovarav so mestanite i so ribolovcite koj gi zateknuvavme, se vozevme i so kajcinjata po Matka ( i taa nema koncesioner ), razgovaravme so deckite koj gi vozat tie kajcinja, bev i vo nivnata kukarka kade imase i mrezi, razgovaravme i so Zdruzenieto Vardar koe prethodno ja imase koncesijata za da doznaeme kolku godisni i dnevni karti se prodadeni lani i svativme deka Treska pod segasnite uslovi na koncesioniranje e nevozmozno da se kontrolira i na istata da se organizira finansiski isplatliv rekreativen ribolov.
Lani Zdruzenieto Vardar nema izdadeno samo nekolku godisni dozvoli za Treska ( ima izdadeno godisni dozvoli kade megu drugite reviri e i Treska ) no samo za Treska samo nekolku. Dnevni okolu 120-130.
Samo eden podatok za Treska e predvideno dvajca cuvari. Za reka od nepolni 5 km. ( ne sum siguren )
Za tie dvajca cuvari treba da se izdvojat 600 Eur mesecno ( po 200 za plati i 100 za zdravstveno, penzisko ..... ) pomnozeno so 12 meseci se 7.200 Eur. Dali e dovolno ?
Treba da im se obezbedat licenci, treba da im se obezbedat prevozni sredstva, benzin, telefoni, fotoaparati, cizmi, obleka ......
Treba da se platat ispituvanja na vodata, treba da se poribi, treba, treba ......
Matematikata odese do minimalni 12.000 Eur.

Lesna e ovaa matematka da se pravi za Dojran, Kozjak, Mladost, Vardar, ....... kade ima kup ribari koj plakaat godisni i dnevni i kade so domakinsko rabotenje i so cuvanje na mrestot, ribniot fond bi mozel drasticno da se zgolemi a so toa i zainteresiranosta na ribolovcite, no toa za zal ne e slucaj i so ovaa reka.

Za zal nie ne sme vo sostojba vo momentov da izdvoime tolku finansiski sredstva i povtorno da ne mozeme ( zaradi specifikite ) da ja zacuvame ovaa reka.

Za kraj ova e moj licen post kako odgovor na prethodnite postovi i postaveni prasanja.

A bidejki e temata ,, Ribokradci na reka Treska,, i bidejki ovaa reka nema koncesioner i ribolovot tamo e zabranet bi gi zamolil site koj ke vidat ribolovci da gi prijavat na ALO INSPEKCIJA na tel. br. 0800 11000 kade anonimno mozat da prijavat krivolov. Jas sum ubeden deka dokolku ima poveke vakvi javuvanja ke ima i zacesteni kontroli na ovoj del od Treska.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 22, 2014 11:24 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Tvrdko I НапишиCOLON
Akiribar,toa shto go pishuvash vo svojot post e sostojba so godini nanazat,izgleda nema mazh shto kje zastane i da ja zapre ili promeni sostojbata na TRESKA 3.No prirodata e zhilava a i pastrmkata pa ne se dava(za srekja).Izgleda edinstveno reshenie e da se promeni techenieto na reka Treska vo delot na revir TRESKA 3,ochigledno svesta na krivolovcite ne mozhe da se promeni,nekomu pobrzo gz mu se polni otkolku glava.Sum baral asistencija i od policija,intervenirale edinica alfi(pred 2 godini) no tolku e,dodeka Ministerstvoto za zemjodelstvo ne zastane mashki i da se bori za TRESKA 3 so ribokradcite(ako sakaat). :saso:
Tvrtko, techenieto na reka Treska ne moze da se promeni, a moze i treba da se promeni:
1. ribolovna osnova za treska 3
2. zakon za koncesionerstvo na ribolovni vodi
3. pod-svesta kaj lugjeto deka so zakon se ke se resi
ova tretovo e nevozmozno, ama aj kolku da ja isperam sovesta na zakonodavcite :)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum