www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 6:10 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS11»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 13, 2011 8:31 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... стварно нерви чоек да изгубит со овие рибокрадциве, како све нивно да е и само тие имет право рибата да ја ловет :evil:

Ама овај Клечкароски е прва Лига заменик Командир :D Еднаш кога бил ноќна смена ги викнал сите кои биле дежурни полицајци вечерта и ги собрал сите всоба и им рекол: Вајѓајте ги мобилните и сите да ги остајте овдека и кога ќе си ојте дома ќе си ги земите :lol: После то влегвење со 2 глисери везеро и Пештани напрајл пустош, сите со кајчината ги фатил на лице место :mrgreen: АМА, мадерфакер овај системов наш :!: На суд сите обвинети си беа ослободени и повторно си се на „работна акција“ на езеро :evil:

А за „Црн Дрим“ од Лабуништа имам само пофални зборој, стварно цело глобочичко Езеро го донесоја како шо требит да е, и стварно се ангажираат сите одговорни до максимум ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 13, 2011 8:39 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
Лепи,зборев јас со еден момак што редовно фрла мрежи в енѕеро и се вади као нема работа единствена егзистенција му е тоа , а дома жена деца не е лесно,морал некако да се снаога!!! :o :o


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 13, 2011 9:27 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985

... сигурно и Придонеси плајќат


[ img ]

... а замисли тој и од нашето си земат а нам сакат да ни го продајт

[ img ]

... никаквата е бе Деан, имат стварно некој Фамилии кои живеат на самиот брег од езерото и традиционално неговата фамилија ловела риби за да опстанит. Меѓутоа имат закони кој не секој ги поштоват а и ако ги поштоват не ќе мојт да опстанит. Но истите тие, кога живеевме во СФРЈ и сите имавме работа, го крадеа езерото, се богатеа и ја уништија охридската Пастрмка. Ама сега демек немат работа и ај удри со рибокрадство, и така казните не се големи за нив, до 300€ а за нас рекреативните риболовци ако немаме дозвола или напрајме некој прекршок од 300€ до 1.500€ :twisted:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 13, 2011 8:23 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Malku sum isprovociran od sostojbata so ribokradstvoto kaj nas posebno so OHRIDSKOTO EZERO.Jas sum sekoj den vo Ohrid sluzbeno tamu mi e rabotata i mnogu dobro ja poznavam situacijata.Site vo gradot gi znaat koi se ribokradcite i nikoj nisto ne prezema, gi znam i jas i bi mozel i da gi imenuvam no ne gledam nikakva korist od toa.Za vreme na slavi vrie kako vo kotel se nudi riba na site strani belvica,klen,krap pa duri i pastrmka.Za plasica da ne spomnuvam 100den kilo bateto mi veli kako poeftino plakam dozvola crvi 50den da ti ja dam za dzabe a zabrana e na site vodi.Vo vrska so pestanci i mnogu slicni na niv sto spomna LEPI ne e ova na TATKA NIVATA PA TI DA SI JA ORAS KOGA SAKAS nemale druga egzistencija :evil: :twisted: .Pa koj e budala da raboti so tie ceni na ribite,kuka na cetiri sprata pa edna za sinot pa edna za kerkata pa edna za vnucite stvarno gola egzistencija :lol: :lol: a pestani e vo prva zona samo za komunalii eden kup pari :?: :?: Malku i za pastrmkata velat dzabe nasite poribuvale koga od albanska strana se lovela.Da se lovi i ja ima po site restorani duri i pokraj pat ja prodavaat vo akvariumi ziva,samo zaboravame edno albancite vo vremeto na enver odza ne smeea da se doblizat do vodata a ne da lovat a kaj nas 50god se zneese NA TATKA NIVATA se vrti trkaloto sega CACKO NI E KRIV pozdrav i ako gresam ispravete me


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 09, 2011 11:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Сеа коа се враќав од по риба на Козјак прошлиов викенд, некаде пред Здуње(коа идеш од улив накај брана) од лева страна видовме струк дугачок околу 300-400 метра! Го подигнавме и беше камен тежок. Беше нареден на пијавици, и врзан со зелени шишиња од кисела вода на секои 20-30метри!А екипата седеше под боровите и само што застанавме до него рипнаа да видат што ке му праиме.Маестралот им беше погоре замаскиран. Штета што не го сликав не ми се вадеше апаратот пошто истураше многу! Маме им е*ам начекаа ден без контрола и одма удрија на криволов! Тоа езеро ако продолжат да го чуваат како до сега ке опстане риболовот тамо, ако го остаат на милост и немилост......партал ке го направат мрежариве! Еден до сеа сигурно јадеше ќутек :twisted: (имаше кафана на последна 4ка у населба 11 Октомври-Кисела Вода познат мрежар) и тоа ко тупан на бајрам :lol: ......ваљда на другиве ке им дојде памет !!! :!: :!: :!:

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 10, 2011 10:42 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
А зошто не пријави кај некој од Јасен?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 10, 2011 12:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Филип НапишиCOLON
А зошто не пријави кај некој од Јасен?
Само што стигнавме на брана колегата му кажа на чуварот, ама тој беше толку пијан што од чамец ке паднеше а не да иде на тоа невреме до Здуње да го вади струкот! Се извади со муабетот дека ветерот ги разувал шишињата и дека тоа сигурно не бил струк зошто брзп пред тоа напраиле обиколка :oops: :x

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 10, 2011 5:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
koga kazav jas deka lani cuvarite ni nudea klen po 150 denari,nekoi clenovi zastanaa vo odbrana na cuvarite, i kaza deka ti bile izbrkani a ovie novite bile posteni do koska,kozjak e takvo ezero sto nema potreba da idat cuvar po ezeroto dovolno e samo po eden cuvar da ceka kaj jasen ,kaj branata i na vlivot na treska i ke go pokrivaat 100% od terenot,slicna rabota se slucuva i na lipkovo kade lani alfite prodavaa muda namesto bubrezi i go setaa celoto ezro,a do ezeroto ima samo eden pat pokraj branata, a na branata policiski pukt,ako nekoj saka moze da go kontrolira so 100%pokrienost

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 10, 2011 11:42 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON109
ЛокацијаCOLONSkopje
Дали можеби би било добро да поканиме на членство во форумот некого од управата на Јасен за да имаме поефикасна борба против рибокрадците и несовесните чувари.

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 11, 2011 6:41 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
fisherman.m. НапишиCOLON
Дали можеби би било добро да поканиме на членство во форумот некого од управата на Јасен за да имаме поефикасна борба против рибокрадците и несовесните чувари.
Идејата е одлична и несамо од Јасен,туку и од други друштва концесионери...ние може да им бидеме логистика на терен,доколку навистина сакаат да си го чуваат ревирот,сега засега :twisted:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS11»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum