www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 4:01 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 29, 2012 11:50 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Nekolko Soveti za Krapskiot Ribolov..

1. Probajte prvo da go locirate krapot pred da gi frlite stapovite vo voda.Gledajte dali ima nekoi posebni vodi kade krapot se dvizi.

2.Mozete da koristite Riben Mix vo leto i esen, probajte 50/50 so miksovi od pticja hrana vo zima i prolet.

3.Mozete da dodadete pogolema kolicina sol fo vasite mamci i spod prihrana.Krapot ednostavno ja obozava solenata hrana, taka da mozete da dodadete 1 lazica sol na 5kg mesan spod mix.

4.Probajte da dodadete chili vo nekoi od vasite miksovi.Krapot izgleda deka go saka udarot na tie luti raboti, otprilika 2 lazici na 5kg spod mix.

5.Ako standardnite raboti kako sto se boilite ne rabotat, probajte da koristite crvi.Mozete i niv da gi stavite vo nekoja pomala PVA kesa i da gi frlite vo dalecina.Mozete isto taka i 50% od PVA da napolnite so obicen mix za da se stvori nekoja atrakcija vo forma na oblak.

6.Koga vodata e ladna ( zimno vreme ) probajte da gi frlate vasite stapovi vo pogolema dalecina i precizno gi prevrluvajte na 2-3 mesta od vreme na vreme.Ladnata voda go usporuva dvizenjeto na krapot pa imate pomali sansi krapot da plivaj nakaj vasite mamci.Vo leto mozete da napravite hraniliste i da go cekate krapot da dojde da se hrani.

7.Koristete razlicni golemini na boili i peleti vo Spod Mix.Ovaa pomaga krapot da se zbuni, isto taka vi dava prednost da koristite povekje varijanti na vasite jadici.

8.Dodajte golem izvor na Vitamin C vo vasite boili,peleti.Jas najvekje koristam sok od portokal koga go pravam mojot spod mix.Isto taka mozete da gi ostavite vasite mamci da stojat vo samiot sok kako bi dobile povekje seker i pogolema aroma.

9.Mozete da probate da koristite i kockasti ( pernicinja ) boili, bidejki dosta od krapovite se fateni na okrugli boili pa sami krap e isplasen od takvite raboti.

10.Probajte da smelete edna vitaminska tableta vo vasiot mix.

11.Ako lovite na nekoja nova, probajte da koristite svetli mamci so golema privlecnost ( povekje attractor).Promete ako znaete deka ima krap tuka i naskoro ke imate akcija.

12.Ako sakate da go stopirate krapot da ne ripa koga go otkacuvate, probajte da mu stavite nekoja crna vlazna krpa preku ocite.

13.Nemojte da gi prepolnuvate raketite, moze da dojde do isturanje na neposakuvanoto mesto.

14.Malite seminja vo Spod Mixot mozat da go zadrzat krapot na hranilisteto podolgo vreme.Mnogu od malite seminja zavrsuvaat pomekju kamenjata na dnoto pa krapot so zadovolstvo gi bara.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 29, 2012 1:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Kako Da Ja Najdete Pastrmkata


Dobro ni e poznato deka e mnogu tesko da ja najdeme recnata pastrmka.

Se desava da lovime vo 2 ili 3 dupki no bez nikakov znak deka tamu ima riba a sigurni sme deka ribata e tamu, posebno koga imame informacija i gi gledame i znaeme rezultatite na drugite ribolovci.

Mnogu vazen faktor e deka ribite si naogjat posebni dupki koi na niv im odgovaraat i povekje im se atraktivni od drugite mesta,zavisno od goleminata na ribite i nivnata populacija pomalite/poslabite ribi ke bidat primorani da gi napustat mestata vo nekoi po neatraktivni lokacii.Kako i da e populacijata ne e mnogu golema pa taka da nekoja dupka (bazen) moze da drzi samo 3-4 pogolemi ribi, a dupkite od strana mozat da bidat sosema prazni i vo nekoj slucaj da imaat samo nekolku positni ribi.

Atraktivnite dupki sigurno do sega se vekje poluprazni, no ribarite mozat da gledaat, znaci da dobijat dobra idea dali ima prisustvo na ribi vo toj bazen ili nema.Povekjeto ribari koi odat na samite tie mesta imaat povekje prednost od drugite bidejki se podobro zapoznaeni so samata voda.

Vo toplata sezona, pastrmkata e vo dlabokite vodi kade sto se odmara.Tie se dvizat samo koga se vo potraga po hrana i kislorod vo pomalite bazeni, no koga sakaat da odmaraat tie se vrakjaat nazat vo dlaboka I ladna voda.

Vo nekoj slucaj, vo zavisnost od populacijata na hranata i na ribite imate dosta dostapni pozicii koi ke gi ispolnat vasite pobaruvanja: osnovni pozicii se zemeni od najgolemite i najsnaznite pastrmki, ostanatite bazeni mozat da bidat ogromni i da imaat tolku ubav tek sto ribata mora da gi kontorlira koga se hrani.

Vizuelno da ja najdete pastrmkata e najprost nacin na zabelezuvanje ako tie se prisutni vo samite bazeni,no najdobri bazeni sekogas ke bidat zatvoreni za ribolovcite da mozat da gi gledaat ribite dodeka odmaraat, bidejki tie se i najdlaboki.Visnati granki,drva se naj iskoristenite , ako rekata ima takvi dlaboki mesta bidete sigurni deka pastrmkata ke gi iskoristi.Najcesto tie baraat idealna voda sto e podlaboka od 2.5mt do 4mt.Ovakvite mesta obicno imaat perfektno dno za odruzuvanje na ribite I sekogas imaat ogromen prostor za ribi vo niv.Sto uste, sredna kolicina na hrana im pagja na ribite vo bazenite kako bonus na stanarite.

Dlabokite bazeni se prednost na nekoi od ribarite kako : Sporata voda znaci deka tamu sigurno e izgradeno pesocno dno,I nekolkute mazni kamenja sto se naogjaat tamu bi mozele da zalepat nekoja musica na niv.Isto taka dlabocinata e problem zatoa trevata nemoze da opstane vo samata dupka.

Koga gi barate dlabokite bazeni, pazete na nekoi golemi mesta so voda so mazni povrsini.Ako vodata e kristalno cista ke mozete da go zabelezite I najdlabokiot del, inaku mozete i da odite do nego ako e bezbedno.Probajte da ja iskoristite dolzinata i sirinata; nekogas toa moze da ve dovede do ideja kolku e dlaboko samoto mesto.

Bazeni kako ovie se vekje zazemeni od poiskusnite spinerdzii no do pred skoro vreme; I so mala brzina na rekata, da ja doneses tvojata musica do dnoto e skoro nevozmozno.Segasnite denovi, so sovremeni potonuvacki lideri nema nikakov problem, no moze da se kaze deka i toa ne e taka lesno kako sto se zboruva.

Jas preferiram brzo potonliv najlon i lovam po tekot na rekata, nekogas koristam i teska pukacka glava 400-grain.No i so tezok najlon , klucot da dobies udar i cekanjeto dva pati podolgo se dodeka mislis deka musicata ne e na dnoto.I vo najdlabokite bazeni nekogas pastrmkata ednostavno ne e zainteresirana za hranenje, I vo nekoi slucai ne go ni zabelezuva ribolovecot koj e na 10 metri od nea.

Dokolku ne ste ja zabelezale dupkata vo bazenot, so vasite cizmi i odela ke mozete da predpostavite koja e odprilika dimenzijata i da imate otprilika znaenje kakva e pozicijata.Stojte najblisku kolku sto mislite deka e bezbedno I frlajte po tecenieto na rekata.Ako primetite deka ima pastrmka vo bazenot a ribata ne e aktivna, povlecete se nekoi 3-4mt nazat i probajte pak.Koga ke frlite, zapomnete deka treba da pocekate malku pred da pocnete da motate.

Najdobrite musici spored mene se Woolly Bugger varijacii.Jas ja sakam I Thin Mint Tungsten, no tuka se i ima dosta drugi musici koi isto taka ke se pokazat dosta dobro.

Mnogu musicari imaat golem uspeh koga ke ja vlecat Booby musicata niz dlabocina,tivki bazeni, I karakteristikite se perfektni za samata musica.Suvata Booby na kratok lider ne povekje od 300mm podolg, zakacena na brzo-potonuvacki konec, ke gi privlece ribite koga e vlecena popoleka .

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 30, 2012 12:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Jadici Sto Odgovaraat Za Posebni Ribi.


Jadici za Krap

Postoi golem broj i uste pogolem izbor na jadici na koi moze da se lovi krapot.No postojat i onie jadici koi se podobri od ostanatite.Jas gi koristam slednite tipovi na jadici, MARUTO 9354 i Hayabusa Mutsu.Specificnosta na ovie jadici im e toa sto nivnite vrvovi se poblago savieni od obicnite.Broj 6 na jadicite znaat da gi iznenadat i izraduvaat povekjeto ribari.Koga sme kaj jadicite od tipot METOD, dobro se imaat pokazano i Gamakatsu G-Metod Feeder Round ( 2 do 10), Gamakatsu 3510F ( od 1 do 6 ) isto i Owner KAI-ZU.Ovie jadici mozete da gi napolnite skroz do samiot vrv na glavata.Da ne gi zaboravime i MUSTAD jadicite sto glasea za najdobrite KRAPSKI jadici.Mozebi nekoj nema da se slozi so mene no Mustad jadicite broj 6 znae mnogu ubavo da se pokaze,koj ima volja moze i da gi isproba.A od ovie novite jadici Gamakatsku 2210B ( 2 do 10 ) 2260B ( 2 do 8 ) i 2020S ( 2,4,6).

Jadici za Mrena

Voglavno jas gi koristam jadicite MARUTO 9411, i se imaat pokazano dosta dobro.Najcesto gi imam koristeno broevite 6 i 8 i se imaat pokazano kako dosta efikasni.Znae da bide dosta interesno sto koga gi koristam ovie jadici vo crvena boja znae da ima povekje udari nego koga koristam siva jadica.

Jadici za Karas i Bela Riba

Ovaa e dosta masovna i ozbilna kategorija na ribolov, koja opfakja dosta golem izbor na jadici.Znaci ne e mozno da gi nabrojam site jadici sto gi imam koristeno i zatoa nesakam da zboram na pamet, no mozam da imenuvam samo nekolku sto se imaa pokazano dosta efikasno.Gamakatsku 1310B,1010R,1050N, Hayabusa DSR132,KAJ156, Kamasan B611, Mustad 10655NPBLN, 90339BLN.Broevite na koristenite jadici se 8-10-12.Mnogu pati lugjeto gi primetuvaat znakovite sto se obelezani na samoto pakovanje, no toa ne mora da znaci deka tie jadici se nameneti samo za takov ribolov.Znaci jadicite za match ribolov mozat da se koristat vo feeder tehnika i obratno.

Jadici Za Mamci Sto Se Nizat

Mozebi navedeniot naslov znae da prelaze, no jadicite koi sega ke gi nabrojam na niv moze mnogu ubavo da se nanizat mamcite.Ovie jadici mozat da se procitaat i niz milijoni tekstovi kade se koristat za boili.Vo zavisnost od goleminata na samata jadica, za pomali peleti, za zrno mumuruz, pa i za pogolemi mamci, dosta dobro se imaat pokazano DRENAN SPECIMEN ( od 2 do 8 ).Od proizvodite na Drenan gi koristam i Carbon Specimen ( 4-6 ) i Boile Hook ( 2-4-6-8 ).Tuka se i Kamasan B775 ( 4-6-8 ) , Hayabusa K1 (4-6 ) koi na krapdziite ne treba da im gi predstavuvame bidejki dobro im se poznati.No nabrojuvanjeto na efikasnite krapski jadici ne zavrsuva tuka, da ne gi zaboravime KKARP 8210 ( 4-6 ) Gamakatsu G-Carp A1 Teflon ( 4-6-8 ) i A1 Camouflage ( 4-6 ).

Moja Omilena

E bas taka.Imam i omilena jadica i garantiram za nea. Taa jadica e Gamakatsu 1810B ( 6-8-10 ) ovaa jadica mozeme da ja stavime vo Method, so toa sto nejzinoto telo e mnogu tenko.Ovaa jadica mozeme da ja koristime vo sekoj vid na ribolov.Bidejki jadicata e napravena tolku tenko ne ja preporacuvam za tezok Feeder Ribolov ( povekje ke odgovara 3510F).

Koja E Pravata Jadica

Znaci sami vie ke si odlucite koja e za vas pravata i najdobrata jadica so tek na vreme i idenje na ribolov.Sekogas vo priborot imajte povekje vidovi na jadici 9-10 i od site tie 10 komada da imate minimum po 3 dimenzii, kako vo razni situacii bi se soocile so samiot ribolov i teren.Ako na vodata imame povekje pomeranje , promaseni udari, nemojte da trosite 10 minuti i da cekate.Smenete ja jadicata i prodolzete da lovite kako bi go iskoristile vasiot riboloven den.

Jas se nadevam deka site onie koi ke go procitaat ovoj tekst deka dobro ke im pozluzi pri izbor na Jadici

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 31, 2012 9:37 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Kako Da Postignete Pogolema Dalecina ( Krapski Ribolov )


Sovet 1..

Sekogas treba da obrnete vnimanie na opremata sto ja koristite, jas koristam Daiwa Infinity Magnum Taper 3,25lb koj e iskombiniran so Daiwa Black Basia QDX.Ovaa e dosta dobar saranski stap,lesen, i mnogu mokjen, plus vo kombinacija so polesna masinka koja e navedena mozete da dostignete 100mt ili povekje bez problem.

Sovet 2 ..

Sledna isto taka bidna rabota e najlonot, jas go koristam Andrenaline od 5kg no ponekogas i 7kg.Ovoj najlon e posebni dizajniran da vi ovozmozi da frlite vo dalecina,mnogu e mazen i lesno se vitka, i dosta otporen.Koga go koristam Andrenalin najlonot od 5kg dodavam i lider sto doprinesuva vo dolzinata na frlanjeto.

Sovet 3..

Isto taka mnogu vazen detal e sekogas lider cvorot da vi bide na dnoto na spulnata, kako ne bi doslo do zamrsuvanje i kinienje.

Sovet 4 ....

Ako sakate da dodadete uste nekoj metar vo vaseto frlanje dobri bi bilo da go naprskate vasiot najlon so voda kako ne bi stvoril trienje niz okcata , isto taka mozete i okcata da gi namokrite.

Sovet 5.....

Vreme e da zborime okolu sistemot za lovenje.Jas go koristam helihopter sistem i se ima pokazano dosta dobar.Odlicno se ponasa pri sekoe frlanje , retko moze da se zamrsi i moze da se korisi i lovi skoro na sekoja podloga.Uste edna prednost na ovoj sistem e sto mozete da go podesite pomekju vrzantata i olovoto.

Sovet 6 ...

Na sekoe zafrluvanje skoro sekogas gi koristam ovie dva riga.Prv e N-trap Combi Rig vo kombinacija so boila na dno, a vtoriot e Choddy vo kombinacija so pop-up.Goleminata na boiline nikogas ne preogja 15mm.Ovoj sistem isto taka doprinesuva za pogolemi zafrluvanja.

Sovet 7....

Ovoj e eden od najgolemite problemi skoro na sekoj riboloven vikend, kako da se prihrani na 100 ili povekje metri.Postoi resenie i za ovaa, a toa e koristenje na Spod Mix.Kako i sto spomnav predhodno mnogu e vazno kakva oprema imate, jas za spod koristam Daiwa Infinity Spod stap vo kombinacija so Daiwa Spod masinka.Na ovaa kombinacija isto dodavam plivacki najlon od 9 do 12 kg.

Sovet 8...

Jas preporacuvam da se koristi shock leader, dobro se ima pokazano Armakord 15kg.Na toj nacin najlonot ke ja transferira negovata jacina kon spodot i nema da se osteti, sto bi mozelo da se desi ako koristite najlonski shock leader.Skoro sekogas ja koristam raketata Skywinder.Moze da se napolni so nekoja tecnos sto ke mu dade plus tezina na vasiot spod.

Se Nadevam Deka Vi Pomognav So Navedenite Soveti

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 31, 2012 12:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
Даниел ..секоја чест за напишаното има многу што да се научи од овие текстови поготово почетноците во оваа наше ХОБИ.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 31, 2012 12:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Epten vreden decko :D
Eden moj predlog bi bilo ako moze novite tekstovi da se stavat vo nova tema specialno za niv otvoreno za sekoj nov clen koga ke dojde da vidi forumot kolku mnogu informacii nudi :lepi:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 31, 2012 1:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Moe e da napisam i obrazlozam, kade ke se stavaat tekstovite ima " OVLASKjENO LICE" :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 31, 2012 2:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Daniel sekoja cest za prevodot i toa sto si se angaziral .

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 04, 2013 11:15 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Posledniot tekst za zafrlanje ti e od danny ili Korda ama nekoi raboti ne se tocni.Sepak bravo za naporot shto si go vlozil.

Magnum taperot go imav sega e kaj Predrag i ide daleku iznad 100 metri i so poslabi mashinki so basia ide mnogu.Vodata namokruvanje e poveke za pletenica nego za konec.Ako ja butash mashinkata na sekoe frlanje vo voda brzo ke ja sredish.SO sistem inline i saftybolt ide preku 100 metri bez mrsenje problem najgolem e tehnikata na zafrluvanjeto.Za nasive vodi 15lb podobro nemoj mnogu ke ti go kinat.Min.25 lb osven ako nefakash voblercinja od ovie shto gi pustaat do 2 kg za mene toa ne e KRAP

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Повик за автори на текстови
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 04, 2013 11:35 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Daniel НапишиCOLON
Kako Da Ja Najdete Pastrmkata


Dobro ni e poznato deka e mnogu tesko da ja najdeme recnata pastrmka.

Se desava da lovime vo 2 ili 3 dupki no bez nikakov znak deka tamu ima riba a sigurni sme deka ribata e tamu, posebno koga imame informacija i gi gledame i znaeme rezultatite na drugite ribolovci.

Mnogu vazen faktor e deka ribite si naogjat posebni dupki koi na niv im odgovaraat i povekje im se atraktivni od drugite mesta,zavisno od goleminata na ribite i nivnata populacija pomalite/poslabite ribi ke bidat primorani da gi napustat mestata vo nekoi po neatraktivni lokacii.Kako i da e populacijata ne e mnogu golema pa taka da nekoja dupka (bazen) moze da drzi samo 3-4 pogolemi ribi, a dupkite od strana mozat da bidat sosema prazni i vo nekoj slucaj da imaat samo nekolku positni ribi.

Atraktivnite dupki sigurno do sega se vekje poluprazni, no ribarite mozat da gledaat, znaci da dobijat dobra idea dali ima prisustvo na ribi vo toj bazen ili nema.Povekjeto ribari koi odat na samite tie mesta imaat povekje prednost od drugite bidejki se podobro zapoznaeni so samata voda.

Vo toplata sezona, pastrmkata e vo dlabokite vodi kade sto se odmara.Tie se dvizat samo koga se vo potraga po hrana i kislorod vo pomalite bazeni, no koga sakaat da odmaraat tie se vrakjaat nazat vo dlaboka I ladna voda.

Vo nekoj slucaj, vo zavisnost od populacijata na hranata i na ribite imate dosta dostapni pozicii koi ke gi ispolnat vasite pobaruvanja: osnovni pozicii se zemeni od najgolemite i najsnaznite pastrmki, ostanatite bazeni mozat da bidat ogromni i da imaat tolku ubav tek sto ribata mora da gi kontorlira koga se hrani.

Vizuelno da ja najdete pastrmkata e najprost nacin na zabelezuvanje ako tie se prisutni vo samite bazeni,no najdobri bazeni sekogas ke bidat zatvoreni za ribolovcite da mozat da gi gledaat ribite dodeka odmaraat, bidejki tie se i najdlaboki.Visnati granki,drva se naj iskoristenite , ako rekata ima takvi dlaboki mesta bidete sigurni deka pastrmkata ke gi iskoristi.Najcesto tie baraat idealna voda sto e podlaboka od 2.5mt do 4mt.Ovakvite mesta obicno imaat perfektno dno za odruzuvanje na ribite I sekogas imaat ogromen prostor za ribi vo niv.Sto uste, sredna kolicina na hrana im pagja na ribite vo bazenite kako bonus na stanarite.

Dlabokite bazeni se prednost na nekoi od ribarite kako : Sporata voda znaci deka tamu sigurno e izgradeno pesocno dno,I nekolkute mazni kamenja sto se naogjaat tamu bi mozele da zalepat nekoja musica na niv.Isto taka dlabocinata e problem zatoa trevata nemoze da opstane vo samata dupka.

Koga gi barate dlabokite bazeni, pazete na nekoi golemi mesta so voda so mazni povrsini.Ako vodata e kristalno cista ke mozete da go zabelezite I najdlabokiot del, inaku mozete i da odite do nego ako e bezbedno.Probajte da ja iskoristite dolzinata i sirinata; nekogas toa moze da ve dovede do ideja kolku e dlaboko samoto mesto.

Bazeni kako ovie se vekje zazemeni od poiskusnite spinerdzii no do pred skoro vreme; I so mala brzina na rekata, da ja doneses tvojata musica do dnoto e skoro nevozmozno.Segasnite denovi, so sovremeni potonuvacki lideri nema nikakov problem, no moze da se kaze deka i toa ne e taka lesno kako sto se zboruva.

Jas preferiram brzo potonliv najlon i lovam po tekot na rekata, nekogas koristam i teska pukacka glava 400-grain.No i so tezok najlon , klucot da dobies udar i cekanjeto dva pati podolgo se dodeka mislis deka musicata ne e na dnoto.I vo najdlabokite bazeni nekogas pastrmkata ednostavno ne e zainteresirana za hranenje, I vo nekoi slucai ne go ni zabelezuva ribolovecot koj e na 10 metri od nea.

Dokolku ne ste ja zabelezale dupkata vo bazenot, so vasite cizmi i odela ke mozete da predpostavite koja e odprilika dimenzijata i da imate otprilika znaenje kakva e pozicijata.Stojte najblisku kolku sto mislite deka e bezbedno I frlajte po tecenieto na rekata.Ako primetite deka ima pastrmka vo bazenot a ribata ne e aktivna, povlecete se nekoi 3-4mt nazat i probajte pak.Koga ke frlite, zapomnete deka treba da pocekate malku pred da pocnete da motate.

Najdobrite musici spored mene se Woolly Bugger varijacii.Jas ja sakam I Thin Mint Tungsten, no tuka se i ima dosta drugi musici koi isto taka ke se pokazat dosta dobro.

Mnogu musicari imaat golem uspeh koga ke ja vlecat Booby musicata niz dlabocina,tivki bazeni, I karakteristikite se perfektni za samata musica.Suvata Booby na kratok lider ne povekje od 300mm podolg, zakacena na brzo-potonuvacki konec, ke gi privlece ribite koga e vlecena popoleka .


stvarno poucno :bravo: :bravo: :bravo:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum