www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 6:53 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS9»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 1:50 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maј 14, 2012 4:06 pm
МислењаCOLON243
ЛокацијаCOLONМаврово
У бре гаден народ!

_________________
If i'm not fishing, i'm thinking about it!

www.ribar.com.mk


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 1:55 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
spiro_jas НапишиCOLON
:kompir: НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
и не се сликајте со порибителен материјал од 1,5 кг -- тоаа е се трпезни примероци а не порибителни :filip:
во рибарница му е цената 200-250 денари(можи и помалку) а пак порибително 450 или повеке а се работи за иста риба земена од исто место...
Крaпoвите се купени пo 190 ден/кг сo вклучен ДДВ, oд Жaбени. Дa спиеш мирнo, никoј не свртил вишaк пaри низ лaвиринтите ;)
и да се од жабени -- мада не сум сигурен дали тоа е овластен репро центар и дали тој концесионер со него има склучено ТАКОВ ДОГОВОР
--- ПОРИБИТЕЛЕН МАТЕРИЈАЛ ------ СЕ РИБИ ОД 50ГРАМА ДО 700ГР. ---што во некој просек прерачунат би дошло да биде 1000 до 2000 единки во карикирам --тааа законска килажа која требало да се пориби
------- значи ЦЕЛТА е да се порибат повеке примероци на помладок

А НЕ ке пуштиме 10 крапа од по 10 кг. и завршивме обврската истите тие 10 крапа на првото зрно пченка кога ке налетат отидоа на некоја тава -- додека погорните мерки законот ги опфака како МАЛОМЕРНИ


ете до толку на некому му е :spiro: совеста или пак онаа растение од кое се прават иние за грицкање :seir:
Злате знаеш дека куп пати сме порибувале мали крапчиња и при такво порибување има негативни појави, а тоа е процентот кој ќе угине во самото порибување, процент кој ќе биде изеден од грабливки и секако процент кој ќе биде изваден на трска. Тој што нема во глава не бира дали крапчето има 100 грама или кило, све иде во чуварка, така што малите не се имуни од зимање, без разлика дали се маломерни или не, тоа е све до заштитата на ревирот, а тоа не е обврска на РИБАР 2011.

Уште една од придобивките од порибувањето со поголеми крапови е што истите се спремни за мрест уште следната пролет, за разлика од малите кои ќе им треба неколку години, ако преживеат. Дополнително, некои концесионери преферираат и порибување со поголеми крапови и тоа неможе да им се забрани си имаат нивни причини, на крајот на краиштата тоа е и одлука на раководството на РИБАР 2011 дали ќе оди со мали или поголеми парчиња. Овој пат се одеше со поголеми од разни причини и незнам што толку измудрува ти со твојон пост.
П.С Не беа по 10, туку по 50 крапа во секое од двете езера


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 3:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Keltan НапишиCOLON
A Keltan niz zivotot sam poribil povejce os site vasi poribuvanja do sega zaedno !
Е како пориби бре? Да не имаш мрестилиште негде напраено по врпско џенем, а институт да не знае? :D

Ако ми пишеш дека со тоа што си враќал - автоматски си порибил, те ставам сместа во кош со сите корморанчиња.

Ако е така и дедо Трајан има повеќе од тебе порибено, во живото ич не е ојден на риби (шо би рекол Спиро). :lollol:

Еј, а замисли Ебро колку го порибија сеа овие шо беа на светско. :lollol:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 3:37 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
sramota e be lugje da se komentira volku negativno za neshto tolku ubavo c c c c :crazy:
:thumbdown: Imas pravo Aki zalno e ova so komentarive.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 4:37 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ТафТабиТ НапишиCOLON
знам Келтан ... читав за тебе у политикин забавник :lepi:
Cim e taka jasno mi e so kogo imam rabota ...ama vreme e da porasnes i ostavis stripovite .Ajde ce ti pojasnam kako treba za tebe / kako na dete sto se uste cita stripcinja/ Vaseto poribuvanje e kako turanje gorivo vo dupnat rezervoar !! I ako i sega ne razbra zosto ne davam ni eden denar ...............jas stvarno ne mozam da ti pomognam , osim da te sovetuvam da batalis crtanite stripovi i da citas nesto popametno .........primer nindja stripovi :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 4:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spaiva НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
A Keltan niz zivotot sam poribil povejce os site vasi poribuvanja do sega zaedno !
Е како пориби бре? Да не имаш мрестилиште негде напраено по врпско џенем, а институт да не знае? :D

Ако ми пишеш дека со тоа што си враќал - автоматски си порибил, те ставам сместа во кош со сите корморанчиња.

Ако е така и дедо Трајан има повеќе од тебе порибено, во живото ич не е ојден на риби (шо би рекол Спиро). :lollol:

Еј, а замисли Ебро колку го порибија сеа овие шо беа на светско. :lollol:
Da sum vratil nazad povejce riba od toa sto ti cel zivot si videl na sliki ..............Sum daval 10 kg somce samo da pustat nazad edna vrejca polna so ligavcinja od kilo ... Sum iskinal strukovi mrezi kolku ti na slika ne si videl ! Sum se skaral so 90% ribari kaj mene za toa zemanje malomerni ribi i kolicini koj ne se dozvoleni .Sum preobratil bar desetina krivolovci vo ribolovci ....STO ti si napravil osim sto calamis ovdeka so prazni muabeti ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 4:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Немoжaм дa ве свaтaм :kompir:

Штo е прoблемoт вo тoa штo се збирaaт пaри и се пoрибувa?Штo имa лoшo вo тoa?Кaде јa гледaте грешкaтa
?
?????????????????Не сте ми јaсни или јa немoжaм дa свaтaм?

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 4:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
limun75 НапишиCOLON
Немoжaм дa ве свaтaм :kompir:

Штo е прoблемoт вo тoa штo се збирaaт пaри и се пoрибувa?Штo имa лoшo вo тoa?Кaде јa гледaте грешкaтa
?
?????????????????Не сте ми јaсни или јa немoжaм дa свaтaм?
Pred nekoja godina mi zvoni sin mi na mobilen i mi vika / po glasot go osejcam deka skoro place/ Tato , ovdeka torbi polnat ribarive so mali krapcinja ... site se vo rekceto vlezeni i na crvce gi tamanat a rekceto e 20 cm dlaboka voda .Pisuvam za Prilepsko ezero ....krapcinjata bea skoro pusteni ................. Isto napravija so pastrmicinjata ..................Jasno li ti e sega zosto sum protiv ?? Samo budala tura gorivo a ima dupka kako prst vo rezervoarot ..aj da kape po nekoja kapka ce razberam ............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 5:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Амa еве рaчунaј дa речеме немaлo кoнцесијa тoгaш,слaбa рибoчувaрскa службa....И пoд тие услoви,oд пуштени стo риби,еве 70 дa успеaт дa oпстaнaт,пoрибувaњетo би се сметaлo зa успешнo.Меѓутoa сегa скoрo сегде имa кoнцесиoнери,чувaри...oд тие стo риби,деведесет ке успеaт дa oпстaнaт и пoрaснaт.Пaк ке биди успешнo тoa пoрибувaње.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 5:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
limun75 НапишиCOLON
Амa еве рaчунaј дa речеме немaлo кoнцесијa тoгaш,слaбa рибoчувaрскa службa....И пoд тие услoви,oд пуштени стo риби,еве 70 дa успеaт дa oпстaнaт,пoрибувaњетo би се сметaлo зa успешнo.Меѓутoa сегa скoрo сегде имa кoнцесиoнери,чувaри...oд тие стo риби,деведесет ке успеaт дa oпстaнaт и пoрaснaт.Пaк ке биди успешнo тoa пoрибувaње.
IMALO koncesija lumun75 , imalo !! Samo gi boli takvoto koncesionerite ..............samo plati dozvola da dojdat do pari i kraj .......tolku gi interesira !Kakvi devedeset da opstanat ?? Site do edno se nistat ...

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 39 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum