www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 6:46 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 8:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Spaiva НапишиCOLON
Сеа не заебавај, поубав сум од тебе на млади години. :D

Де Столе бапни една слика коа си бил кај 30. Да те видиме шо арслан си бил. :lollol:

eeeeeeeeee ova da go vidam da umram da nezhalam :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 8:25 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Neli e sramota da se karame da zalepime nekoja licitacija ajmo...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 8:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Seto ova stana lakrdija.
Ne zaradi dobrite nameri da se soberat sredstva za da se pusti uste stotina kilogrami riba vo nekoe ezero ili reka, namesto da otidat direktno na trpeza, tuku zaradi redovni ,, dusegriznici ,, koj sekoja dobra namera ili poteg na bilo koj sto saka da napravi nesto za da se mrdneme od ovaa zabokrecina, se sabotira.

Ne e bitno sto se poribilo bitno e da se iskazat frustracii ovde na forum.
Luge koj sto so nisto ili pak mnogu malku pridonele, se stavaat vo situacija da kritikuvaat sobiranje sredstva za poribuvanje.

Poleka no sigurno sum se porazocaran od situacijava i smetam deka mnogu brzo ke dojde denot koga nema da ima potreba od ovoj forum.
Ne zaradi takvite koj ,,sabotiraat,, tuku zaradi takvite koj prekutuvaat.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 11:04 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Дoјде учителит и ги искaрa пaлaвите децa. Ај некa се врaти бaнaзaд и некa види декa нa секoјa ДOБРOНАМЕРНO УКАЖУВАЊЕ пo три-четвoрицa скoкaте дa гo "утишaте" критичaрoт. Пoгледни кoјa бoјa ДOМИНИРА пo пoстoвите. А рaзoчaрaнoст ствaрнo пoстoи, aмa кaј дoбaр дел oд членoвите.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 11:27 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
spiro_jas НапишиCOLON
:kompir: НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
и не се сликајте со порибителен материјал од 1,5 кг -- тоаа е се трпезни примероци а не порибителни :filip:
во рибарница му е цената 200-250 денари(можи и помалку) а пак порибително 450 или повеке а се работи за иста риба земена од исто место...
Крaпoвите се купени пo 190 ден/кг сo вклучен ДДВ, oд Жaбени. Дa спиеш мирнo, никoј не свртил вишaк пaри низ лaвиринтите ;)
и да се од жабени -- мада не сум сигурен дали тоа е овластен репро центар и дали тој концесионер со него има склучено ТАКОВ ДОГОВОР
--- ПОРИБИТЕЛЕН МАТЕРИЈАЛ ------ СЕ РИБИ ОД 50ГРАМА ДО 700ГР. ---што во некој просек прерачунат би дошло да биде 1000 до 2000 единки во карикирам --тааа законска килажа која требало да се пориби
------- значи ЦЕЛТА е да се порибат повеке примероци на помладок

А НЕ ке пуштиме 10 крапа од по 10 кг. и завршивме обврската истите тие 10 крапа на првото зрно пченка кога ке налетат отидоа на некоја тава -- додека погорните мерки законот ги опфака како МАЛОМЕРНИ


ете до толку на некому му е :spiro: совеста или пак онаа растение од кое се прават иние за грицкање :seir:


--- јас лично сум порибувал уште од најмлада возраст и имало од тоа голем бенефит и за водата и за риболовот и тоа на нво на цел град, сум правел и порибувања ипреку рибар и онај пост погоре кој убаво ке го разбере треба малку да ја дрмне главата за наредните порибувања

пс-- секое порибување кое ке биде од корист и за водата и за рибарите ДА , секое порибување од кое ни водата ни рибарите ке видат аир НЕ
-- ЗА ФИНАНСИСКИОТ ДЕЛ НЕ НАВЛЕГУВАМ КОЈ КОЛКУ ДАЛ И ШТО ДАЛ --- секој кој дал било каков допринос сигурно ги давал за добра цел --- а каде ке завршат тука треба доста да се дискутира за да не се прават грешки

доволно искоментирав -- дури и од поке, ако уште пишам можи пак да ме фати некој форумски закон :head_bang:
Жaбени е oвлaстен репрo центaр.
Рибaр немa никaквa зaкoнскa oбврскa или oгрaничувaње пo oднoс нa килaжaтa нa рибите бидејќи oвa нaшетo е дoбрoвoлнo, дoпoлнителнo пoрибувaње и не се сметa кaкo дел oд oбврските нa кoнцесиoнерoт зa пoрибувaње, oднoснo не не зaсегa сo кoгo имa кoнцесиoнерoт дoгoвoр и сo кaкви риби требa дa пoрибувa. Oвa е екстрa :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 30, 2015 11:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Taka e Stole.
Razocaranost postoi.
KE te zamolam samo nemoj ,, dobronamerno da ukazuvas ,, vo idnina.
Gledas deka tvoite ,, dobronamerni ukazuvanja ,, od strana na zelenite ne se sfakaat kako sto ti mislis deka treba da se sfatat.

Pa bi ti predlozil vo idnina nemoj voopsto ,, dobronamerno da ni ukazuvas ,,.
Nie sme te koj kako znaeme ke si ja turkame rabotata.

Vo edno si vo pravo, razocaranost postoi kaj golem del od clenovite no najmnogu zaradi toa sto ne sme prevzele porigorozni sankcii kon onie koj so svoite postapki go unistuvaat forumot.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 31, 2015 12:18 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Проблемот е што никој не е способен за добронамерно/конструктивна критика (чест на исклучоци).

Сите тие вашите "Добронамерни" се впрочем директно осудувани како патетични обиди за наша (на Рибар 2011) промоција и дрско подценети од секој агол.

Тоа секако не допира и боли...

- Мене лично ме допира зошто јас последниве 4-5год. сум поминал илјадници километри за да пуштам рипче во вода
- Учествуваме со минорни финансии од свој џеб, но редовно и често за да се купи бар 1 рипче +
- Сме оделе по пазари-продавници со колеги од УО и инспектори да собираме мрежи кој се продаваат нелегално каде сме доаѓале до моменти да физички се пресметаме и добиваме закани (по цела МК)
- Десетици води се чешлани за мрежи со чамци (по цела МК)

Итн, итн...да не набројувам.

За се има сведоци и постојат слики и докази токму овде на форумот. Бар едно 30 теми за истово погоре и бар 100 слики и 100 видеа од порибување и од ангажмани од така наречената наша кампања - Борба со рибокрадци!!

Така да вие не критикувата, вие се серете на трудот на ентузијастите.
Но, заборавате дека се кењате и на заложбите од сите членови на форумот кој во случајов лицитираат за рипче плус!!

Се ми е јасно што сакате да кажете т.е искритикувате, но има нешто чудно во вас што во секоја "добронамерна" критика има доза на "акутен посер врз трудот" без која неможете да затворите ниту еден пост.

Мене лично не ми смета, ирелевантни сте...но, нека ви служи на чест! :shake_hand:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 31, 2015 12:10 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
A kogo pak go interesira sto tebe te dopira i boli ? Mene ic ! Temata e dali da ili ne licitacii za poribuvanje ! Jas velam NE! Ti vleguva li vo glava toa ? Moe mislenje ne moze da se kritikuva bre ! A ce bidam ZA onaj moment koga mi kazete deka ima barem 10 kvadrati voda vo Mk sto se cuva kako treba ! Da turam benzin vo dupnat rezervoar ne mi pajga na pamet !!! Tolkava budala ni jas ne sum !! Velesko ce poribuvate ??? Sto vi e namerata ? na Ico da mu zgolemete godisniot budzet ??????????????? Ili donira del nazad vo Ribar ????? Site znaete deka prodava krapovi , somovina , alllloo .A covekot zavrsi vo reprezentacija za krapski ribolov ???????? Ako ste tolku ok zosto nikoj nikogas od Ribar ne napisal ni edna bukva za toa ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 31, 2015 12:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
saso НапишиCOLON
Seto ova stana lakrdija.
Ne zaradi dobrite nameri da se soberat sredstva za da se pusti uste stotina kilogrami riba vo nekoe ezero ili reka, namesto da otidat direktno na trpeza, tuku zaradi redovni ,, dusegriznici ,, koj sekoja dobra namera ili poteg na bilo koj sto saka da napravi nesto za da se mrdneme od ovaa zabokrecina, se sabotira.

Ne e bitno sto se poribilo bitno e da se iskazat frustracii ovde na forum.
Luge koj sto so nisto ili pak mnogu malku pridonele, se stavaat vo situacija da kritikuvaat sobiranje sredstva za poribuvanje.

Poleka no sigurno sum se porazocaran od situacijava i smetam deka mnogu brzo ke dojde denot koga nema da ima potreba od ovoj forum.
Ne zaradi takvite koj ,,sabotiraat,, tuku zaradi takvite koj prekutuvaat.
Si sedel i piel kafe na voda so sportski ribolovci koj vo momentot go pravele najteskiot vid kriminal / za mene / lovele riba so namera da ja prodadat , si posetil krivolovci direktno na mesto na slucuvanjeto kade se slucuval toj kriminal ! Znaes deka sportski ulovena riba od sportski ribolovec ne smee da se prodava , taka ??? Tie likovi ne sto ne se kritikuvani od tebe , Ribar tuku se pocesni clenovi i ovde bre !!!!! I so koe lice sega me kritikuvas mene , Saso ? Jas nisto ne sabotiram , samo ja pisuvam bolnata vistina , koja ete vas ve boli !! Vaseto poribuvanje ce ima smisla samo ako koncesionerite si ja brkaat rabotata kako treba ............. a to za zal nema da se sluci skoro ..............ne tolku skoro za jas da bidam ziv i vidam toa cudo !!

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 31, 2015 12:26 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Келтан на Велешко не лови само Ицо, туку и многу други крапџии и сите тие се заинтересирани да има крап повеќе во езерото, посебно сега кога езерото добива на се полоша репутација поради намножувањето на америчкото сомче. Воедно сите знаат дека Ицо со трска е исклучително мал фактор за состојбата со рибниот фонд, се знае дека најголем проблем се мрежите, струјата или заокружено контролата на концесионерот. Таа контрола каква е таква е, некои велат дека е подобро од пред некоја година кога таму се ставаа километри мрежи. Концесионерот и не е некој познат пријател на РИБАР 2011, не беше така одамна кога Рибар конкурираше за концесија на Велешко, а Бабунци се закануваа дека ќе ги палат колите на здружението ако истото ја добие концесијата. Некои работи не се забораваат. Но без разлика на се, во овие неколку години Рибар на два пати одвои пари за порибување на езерото, не од љубов кон Бабуна, Ицо, Јанко, Петко, туку пред се од во интерес да има повеќе риба за рибарите кои ловат на езерото. Така е всушност и на сите други места каде се порибувало.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 29 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum