www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 3:01 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 4:25 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Da idete da gledate Discovery ... emisija Mythbuster pred mnogu godini ja imaa istata rasprava najdete ja tocnata epizoda izgledajte i uzivajte :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 4:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
Таа риба носи гени од диви риби, од кои се вади икрата и се добива подмладок во мрестилиштето. Може да им е прва година, може и трета, бидејќи се формира матично јато. Е сега, рибите кога ќе се пуштат се питоми едно месец-два, баш ги гледав летово на Радика порибените како не бегаат бидејќи биле научени на луѓе (особено поголемите единки). Кон крајот на летото истите веќе беа здивени и иако беа уште во јато, бегаа како луди на прво приближување. Сега веќе не се ни јато, туку се целосно здивени, како нивните родители. Ај да го разберам делот со гените, ок е, ама зошто во почеток беа навикнати на луѓе и не бегаа, ако памтат само 3 секунди, а гените им велат дека треба да бегаат? :)


Super , ajde sega odi fati gi nazad i stavi gi vo ribnik..................da vidime kako ce se ponasaat ? Vidi ,od rajdzanje plivaat vo bazen i edino sto znaele e toj bazen , taka ? Jas ne znam koj zbor da go upotrebam , naviknale li na senka od lujge , svatile dek ne e opasnost li ili nemale drug izbor ............ kade da se skrie koga vide senka ? Ama toa ne e znak na inteligencija nikako . Jas bi rekol prilagoduvanje na uslovite :D
Imav eden drugar od selo Belica , imase mal ribnik vo dvor ....so KRUPNI divi pastrmki-potocari , gi hranese so zivi krkuski fateni vo treska...Se ponasaa isto KAKO ribnickite , sto izbor imaat drug ??? Osim da se maskiraat kolku mozat vo senka i na dno bazen ??

PS . Jas im frliv polakilasica kalifornika i kilnicka potocra bese najbrza i ja suredi :D

Hm , pogresno tumacime memorija/inteligencija ........ Instinkt bi rekol jas .Inace pokraj seta pamet sto ja imam , koga prv pat vlegov vo Budimpesta se zaginav kako igla vo plast seno ...........tek popladneto ja opraviv rabotata :lol: Ne sum vlegol vo nea povejce godini ,samo vrvam pokraj nea , ama utre da trgnam i ce te iznasetam kade sakas niz Budimpesta ...E toa se vika memorija i ucenje :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 4:45 pm 
Присутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Super , ajde sega odi fati gi nazad i stavi gi vo ribnik..................da vidime kako ce se ponasaat ? Vidi ,od rajdzanje plivaat vo bazen i edino sto znaele e toj bazen , taka ? Jas ne znam koj zbor da go upotrebam , naviknale li na senka od lujge , svatile dek ne e opasnost li ili nemale drug izbor ............ kade da se skrie koga vide senka ? Ama toa ne e znak na inteligencija nikako . Jas bi rekol prilagoduvanje na uslovite :D
Ако имаа меморија од 3 секунди, ќе заборавеа дека не треба да се плашат од луѓе и веднаш ќе бегаа како диви :nono:

Слабо нешто со теорииве твои >)

Илчо, еве ја:


_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лаф Муабет 1/1
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 5:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
Таа риба носи гени од диви риби, од кои се вади икрата и се добива подмладок во мрестилиштето. Може да им е прва година, може и трета, бидејќи се формира матично јато. Е сега, рибите кога ќе се пуштат се питоми едно месец-два, баш ги гледав летово на Радика порибените како не бегаат бидејќи биле научени на луѓе (особено поголемите единки). Кон крајот на летото истите веќе беа здивени и иако беа уште во јато, бегаа како луди на прво приближување. Сега веќе не се ни јато, туку се целосно здивени, како нивните родители. Ај да го разберам делот со гените, ок е, ама зошто во почеток беа навикнати на луѓе и не бегаа, ако памтат само 3 секунди, а гените им велат дека треба да бегаат? :)
A kolku vreme pominale vo ribnikot si se prasal li ? Citaj medju redovi ponekogas ...Budimpesta ne ja spomenav dzabe ......istoto i so ribata se slucuva . U stvari , odi fati potocara i dresiraj ja ......................ostavi zlatni ripki koj generaciii zivat vo tegla .....ova nema kraj :D
Lani , nevreme , udar i krap od 15-tina kila vo kep .Kinam podvezot so jadiceto da go izvadam ..slap-plas zamina nazad .Spremam trskata za da ja frlam povtorno............udar na drugata trska ............... :shock: krap 15-tina kila i cik-pogodi :D istiot ?? Pameten na tato dojde da mi vrati jadiceto ....znae deka tesko gi nabavuvam , pa ..idi begaj .I uste pliva odi fati go .....ocigledno e glup i bez memorija .....kako kaj nas lujgeto valjda , ne sekoj go videl Tito :D Kolku vakvi primeri so som sakas , kade na kopuk koj ne znae jadice da vrze mu kine i 20 metra podolu drug go fajca istiot :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 5:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Krap,som slabo po pcinjava ali klenovi i bojnici imam vadeno so jadici vo grklan :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 6:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
Lani , nevreme , udar i krap od 15-tina kila vo kep .Kinam podvezot so jadiceto da go izvadam ..slap-plas zamina nazad .Spremam trskata za da ja frlam povtorno............udar na drugata trska ............... :shock: krap 15-tina kila i cik-pogodi :D istiot ? NEMOGUCE


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 6:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Tema u ...steta sto pomina zimata :D A sto pravime so krapovite niz Hrvatska, Srbija ,Anglija .....berta , sandra ,mandra .... iminja dobija kutrite , stanaa glumci od slikanje .....kako li gi fajcaat po deset pati sekoja godina ? Ili im zakrzlavel mozokot od hemijata so koja gi trujat :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 6:23 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
pepicarp01 НапишиCOLON
Lani , nevreme , udar i krap od 15-tina kila vo kep .Kinam podvezot so jadiceto da go izvadam ..slap-plas zamina nazad .Spremam trskata za da ja frlam povtorno............udar na drugata trska ............... :shock: krap 15-tina kila i cik-pogodi :D istiot ? NEMOGUCE
Jas nikogas ne lazam , Pepi , :shake_hand:
Moguce i zatoa seuste pliva :D ocigledno bil so samoubolacki nameri :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 17, 2016 9:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Hm , Filip so brojkite znae kako pominuva koga se sumnja vo mene :D Sakate i vie so Pepi istoto da ve snajde ? Znaejci ve kakvi ste , nikogas ne bi napisal nesto licno na ovaj forum AKO nemam podkrepa so fakti :D I , kako ce bide , 100 oce nas ce ispeete li javno pred soborna crkva so Pepi ako vi dokazam ...so video se razbira :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 18, 2016 9:19 am 
Присутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Па редно време е да пробаш, јас барем изнесов факти, студии, видеа.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 21 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum