www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 24, 2020 7:20 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 6:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
Многу битна информација за 20.000 риболовци..каде се тросат насите пари?
ако може некој да помогне со информација? Еве ние 20.000 не сме такмичари , не такмичиме ама затоа ловиме на незаштитени терени,збеснати концесионери и неконтролирани рибокрадци.
Колку пари од бугетот одат на такмичене...ова посебно ме револтира . Дали некој можеби размислува со тие пари да се плати рибарска полиција за доброто на сите,не на 20 - 30 луѓе на кои постојано несто не им чини ...има и други 99%риболовци во ова државче.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 6:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Друже , мешаш баби и жаби .
Концесионерите се должни да ги обезбедуваат ревирите , да имаат рибочувари и да порибуваат .
За тоа продаваат дозволи и за тоа земале концесија . Нема допирна точка со такмичари и пари за легитимации.
Ти си му платил на концесионерот дневна , неделна или годишна дозвола и за тие пари очекуваш ревирот да биде порибен , да има чуварска служба и контрола која ке внимава да нема рибокрадци мрежари и останати месари .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 9:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON 160
ТафТабиТ НапишиCOLON
Друже , мешаш баби и жаби .
Концесионерите се должни да ги обезбедуваат ревирите , да имаат рибочувари и да порибуваат .
За тоа продаваат дозволи и за тоа земале концесија . Нема допирна точка со такмичари и пари за легитимации.
Ти си му платил на концесионерот дневна , неделна или годишна дозвола и за тие пари очекуваш ревирот да биде порибен , да има чуварска служба и контрола која ке внимава да нема рибокрадци мрежари и останати месари .
U pravo e covekot I nemoj da GI branis nie 20000 clenovi mrf ni Zima po 300 den a niedno obrazlozebie nema zosto se trosat tie pari,znaci ima drustva Vo koj se co polet I nemat pari za start,ima drustva koj se poradi nedostig na clenovi ostaveni na ribokradcite,niedna sudska razvrska ne e potmognata so nieden praven zastapnik I najcesto ribokradcite dobivaat predupreduvacka ili osloboditelna presuda sto stimulira Novi ribokradci,kollu kontroli se izvrseni kako storabotat ribolovnite drustva


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 9:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
А кого бранам ??? Праите муабет за нешто што нема врска .
Сте се фатиле за тие 400 денари ко пијан за стап , мислиш банкрот си отишол за пишљиви 400 денари.
Па зашто ги плаќаш тие пари ??? Те тера некој со сила да вадиш легитимација ???
Оди си пецај си и бркај си работа . Не вади легитимација . Плаќај си дозволи на лице место .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 10:14 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Прво - не се 300 ден, туку 400.
Второ - 30% одат директно во МЗШВ, односно 120 ден. Значи МРФ има 280ден.

Знаете ли колку на оваа тема имаме (Рибар 2011) дискутирано и колку на оваа тема е правено дописи и иницијативи да сите средства остануваат во МРФ, како истата би ги распределила кон концесионерите за порибување и за заштита...

Е сеа, дека има буџет да се направи нешто - има, но колку и како и за што - соберете се група рекреативни риболовци и како иницијатива директ во МРФ по одговори! Нема друго...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 10:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
ТафТабиТ НапишиCOLON
А кого бранам ??? Праите муабет за нешто што нема врска .
Сте се фатиле за тие 400 денари ко пијан за стап , мислиш банкрот си отишол за пишљиви 400 денари.
Па зашто ги плаќаш тие пари ??? Те тера некој со сила да вадиш легитимација ???
Оди си пецај си и бркај си работа . Не вади легитимација . Плаќај си дозволи на лице место .
Tafta не е можно да ловиш без легитимација....баш и затоа прашувам кој е мојот бенефит од парите што влегуваат во МРФ ?

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 11:03 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Во случајов - плаќаш за да бидеш регистриран рекреативен риболовец во МРФ и во МЗШВ!
Впрочем тоа е предуслов да извадиш дневна, месечна, годишна карта за риболов.

Доколку платиш уште 400ден. ќе имаш спортска легитимација со која можеш да учествуваш на спортски натпревари!

Инаку можеш да ловиш без легитимација само на приватни води.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 11:03 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
Vazduhot sto go disis na kozjak :)
Drugo ne gledam :)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 11:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
aleks НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
Друже , мешаш баби и жаби .
Концесионерите се должни да ги обезбедуваат ревирите , да имаат рибочувари и да порибуваат .
За тоа продаваат дозволи и за тоа земале концесија . Нема допирна точка со такмичари и пари за легитимации.
Ти си му платил на концесионерот дневна , неделна или годишна дозвола и за тие пари очекуваш ревирот да биде порибен , да има чуварска служба и контрола која ке внимава да нема рибокрадци мрежари и останати месари .
U pravo e covekot I nemoj da GI branis nie 20000 clenovi mrf ni Zima po 300 den a niedno obrazlozebie nema zosto se trosat tie pari,znaci ima drustva Vo koj se co polet I nemat pari za start,ima drustva koj se poradi nedostig na clenovi ostaveni na ribokradcite,niedna sudska razvrska ne e potmognata so nieden praven zastapnik I najcesto ribokradcite dobivaat predupreduvacka ili osloboditelna presuda sto stimulira Novi ribokradci,kollu kontroli se izvrseni kako storabotat ribolovnite drustva

Точно така може меѓудругото да се ангажира и тим правници кои ќе ги трпаат бандитите во затвор,да најдат начин да се контролираат концесионерите и т н.Не се битни само такмичењата за рекреативните риболовци ,нас не мачат еден куп несредени работи по водиве ...никој не мрда со прст.....председателот ни е такмичар,не сум го видел на слободна вода можеби мисли дека се е ок.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 11:13 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Знаеш колку плаќаат ловџии за дозвола, за членарина? Епа и ова е нешто слично, само многу поефтино

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum