www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 31, 2020 12:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 11:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
Филип НапишиCOLON
Знаеш колку плаќаат ловџии за дозвола, за членарина? Епа и ова е нешто слично, само многу поефтино

Ама барем се рамноправни на терен од тие средства ,кај нас се форсираат само такмичарите ,еве демантирај Филип. За федерација не постоиме ние рекреативците ќор денар не се троши да ни се подобрат условите а од нас е буџетот во федерација па макар и влегувале други пари по разни основи....каде сме ние ?

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 11:39 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON 652
Pa i takmicarite plakaat 400den legitimacija 400den sportska legitimacija 180den lekarsko 150den mislam osiguruvanje 6000den kotizacija za 3 kola vo liga boili prihrana oprema siten pribor ako se preracuna gjaol i pol,12dena denguba plus benzin do ezero,a znaes sto dobivame od MRF nisto nitu 1.5litar voda.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Сеп 19, 2017 11:41 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
tapa НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Знаеш колку плаќаат ловџии за дозвола, за членарина? Епа и ова е нешто слично, само многу поефтино
Ама барем се рамноправни на терен од тие средства ,кај нас се форсираат само такмичарите ,еве демантирај Филип. За федерација не постоиме ние рекреативците ќор денар не се троши да ни се подобрат условите а од нас е буџетот во федерација па макар и влегувале други пари по разни основи....каде сме ние ?


Делумно демантирам.

Види, натпреварувачите си плаќаат спортски, котизација и се останато и со тие трошоци горе долу се покриваат трошоците за организација т.е. судии, делегат итн. Домашните натпреварувања не трошат пари од рекреативците. Рецимо годинава од мушичарскиот куп каде што котизација беше 1500 (со планирани 3-ца судии), имавме 2 судии и дури МРФ беше во ќар. Затоа догодина пониска котизација, колку да се покријат трошоците. На тој начин се планираат котизациите секогаш.

За меѓународните натпревари, се оди на неколку во годината. Светско крапско чини од 9-13 илјади евра, во зависност каде се оди. Пливкарите на светско трошат 5-6000 евра. Балканското во мушичарење јаде 500-600 евра. Балканското во крап, на кое не оди никој веќе две години, трошеше само 250 евра. од МЗШВ се добиваа средства за меѓународни натпревари од 10.000 евра, а од АМС 5.000 евра годишно. Годинава од АМС се добиени над 7.000 евра. Горе долу тие средства ги покриваат светски во крап и пливка, евентуално се додава 1-2-3000 од касата, ако се погодат двете да се далеку со повисоки трошоци.

Главен приход на МРФ е од легитимациите. Во просек годишно има 12-13000 издадени легитимации/маркици (толку луѓето вадат), тоа се околу 80.000 еур, од кои 30% одат во буџет и за МРФ остануваат 50-55.000 евра приходи на годишно ниво. Од тие пари 10% се резервирани за државната риболовна контрола, а другите одат на расходи кои ги има во завршната сметка на МРФ, може да се види за неколку години наназад во извештаите за работа на МРФ кои се објавуваат на веб страната, пошо веќе ме мрзи да образложувам.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 20, 2017 9:53 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
tapa НапишиCOLON
aleks НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
Друже , мешаш баби и жаби .
Концесионерите се должни да ги обезбедуваат ревирите , да имаат рибочувари и да порибуваат .
За тоа продаваат дозволи и за тоа земале концесија . Нема допирна точка со такмичари и пари за легитимации.
Ти си му платил на концесионерот дневна , неделна или годишна дозвола и за тие пари очекуваш ревирот да биде порибен , да има чуварска служба и контрола која ке внимава да нема рибокрадци мрежари и останати месари .
U pravo e covekot I nemoj da GI branis nie 20000 clenovi mrf ni Zima po 300 den a niedno obrazlozebie nema zosto se trosat tie pari,znaci ima drustva Vo koj se co polet I nemat pari za start,ima drustva koj se poradi nedostig na clenovi ostaveni na ribokradcite,niedna sudska razvrska ne e potmognata so nieden praven zastapnik I najcesto ribokradcite dobivaat predupreduvacka ili osloboditelna presuda sto stimulira Novi ribokradci,kollu kontroli se izvrseni kako storabotat ribolovnite drustva

Точно така може меѓудругото да се ангажира и тим правници кои ќе ги трпаат бандитите во затвор,да најдат начин да се контролираат концесионерите и т н.Не се битни само такмичењата за рекреативните риболовци ,нас не мачат еден куп несредени работи по водиве ...никој не мрда со прст.....председателот ни е такмичар,не сум го видел на слободна вода можеби мисли дека се е ок.
Во секој случај добар предлог, може да се размисли МРФ да ангажира бар еден или двајца адвокати кои ќе помогнат и ќе ги застапуваат друштвата/концесионерите пред се во ситуации кога е фатен некој долгогодишен криминалец и рибокрадец кој долго прави штета. При вакви случаи е исклучително важно да судската постапка се тера до крај со добра адвокатска посветеност, издржана жалба до повисока судска инстанца на евентуална првостепена судска пресуда со лесна казна и да се извади најголема можна казна за сторителот. Само така добро ќе се расчуе што го снашло долгогодишниот мрежар, струјаџија, харпунаш или динамитџија и бар малку ќе се замислат сите слични....и обратно ослободителна пресуда, условна пресуда или некоја смешна парична казна и немање на жалба после тоа е мотив повеќе за рибокрадците да си продолжат со дејноста и демотив повеќе за концесионерите и луѓето кои ги гонат.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 20, 2017 10:47 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
Филип НапишиCOLON
tapa НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Знаеш колку плаќаат ловџии за дозвола, за членарина? Епа и ова е нешто слично, само многу поефтино
Ама барем се рамноправни на терен од тие средства ,кај нас се форсираат само такмичарите ,еве демантирај Филип. За федерација не постоиме ние рекреативците ќор денар не се троши да ни се подобрат условите а од нас е буџетот во федерација па макар и влегувале други пари по разни основи....каде сме ние ?


Делумно демантирам.

Види, натпреварувачите си плаќаат спортски, котизација и се останато и со тие трошоци горе долу се покриваат трошоците за организација т.е. судии, делегат итн. Домашните натпреварувања не трошат пари од рекреативците. Рецимо годинава од мушичарскиот куп каде што котизација беше 1500 (со планирани 3-ца судии), имавме 2 судии и дури МРФ беше во ќар. Затоа догодина пониска котизација, колку да се покријат трошоците. На тој начин се планираат котизациите секогаш.

За меѓународните натпревари, се оди на неколку во годината. Светско крапско чини од 9-13 илјади евра, во зависност каде се оди. Пливкарите на светско трошат 5-6000 евра. Балканското во мушичарење јаде 500-600 евра. Балканското во крап, на кое не оди никој веќе две години, трошеше само 250 евра. од МЗШВ се добиваа средства за меѓународни натпревари од 10.000 евра, а од АМС 5.000 евра годишно. Годинава од АМС се добиени над 7.000 евра. Горе долу тие средства ги покриваат светски во крап и пливка, евентуално се додава 1-2-3000 од касата, ако се погодат двете да се далеку со повисоки трошоци.

Главен приход на МРФ е од легитимациите. Во просек годишно има 12-13000 издадени легитимации/маркици (толку луѓето вадат), тоа се околу 80.000 еур, од кои 30% одат во буџет и за МРФ остануваат 50-55.000 евра приходи на годишно ниво. Од тие пари 10% се резервирани за државната риболовна контрола, а другите одат на расходи кои ги има во завршната сметка на МРФ, може да се види за неколку години наназад во извештаите за работа на МРФ кои се објавуваат на веб страната, пошо веќе ме мрзи да образложувам.

10 % оди...а која е таа контрола? некој инспекторат (нели земаат они резиска плата за тоа )?и како е мозно да се издвојуваат само толку малку пари ,а останатите ги тросат на резиски троскови двајца луге ?такмицената тргни ги на страна нели се покриваат од МЗШВ и АМС...овие како кај нас у синдикат расходоваат на хартија потросена за обавестуване 1.000 еу

А водите и концесионерите без контрола што треба да е примарна цел на МРФ (да се труди ,да притиска по министерства,ако не знаат како нека платат некого )... ама не е битно најмногу во работата се гледаат такмичената и шетането со такмичарите на чело со председателот во поново време,ете толку...еднаш не дојде некој да ја показев барем дозвола некому цела година,(иначе нон стоп сум на вода)све запустеа никому не му е гајле.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 20, 2017 1:00 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
tapa НапишиCOLON
Многу битна информација за 20.000 риболовци..каде се тросат насите пари?
ако може некој да помогне со информација? Еве ние 20.000 не сме такмичари , не такмичиме ама затоа ловиме на незаштитени терени,збеснати концесионери и неконтролирани рибокрадци.
Колку пари од бугетот одат на такмичене...ова посебно ме револтира . Дали некој можеби размислува со тие пари да се плати рибарска полиција за доброто на сите,не на 20 - 30 луѓе на кои постојано несто не им чини ...има и други 99%риболовци во ова државче.

сега значи првиов муабет паѓа у вода :"- :"- :"-

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 20, 2017 2:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
ТафТабиТ НапишиCOLON
tapa НапишиCOLON
Многу битна информација за 20.000 риболовци..каде се тросат насите пари?
ако може некој да помогне со информација? Еве ние 20.000 не сме такмичари , не такмичиме ама затоа ловиме на незаштитени терени,збеснати концесионери и неконтролирани рибокрадци.
Колку пари од бугетот одат на такмичене...ова посебно ме револтира . Дали некој можеби размислува со тие пари да се плати рибарска полиција за доброто на сите,не на 20 - 30 луѓе на кои постојано несто не им чини ...има и други 99%риболовци во ова државче.

сега значи првиов муабет паѓа у вода :"- :"- :"-

Не е точно...не сакам да расправам за тоа во тек на такмичење за да не бидам погрешно сватен,иначе стојам на тоа дека многу внимание е насочено кон такмичарите меѓу кое и финансиско.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 20, 2017 2:19 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
А какво внимание би можело да биде насочено кон рекреативците, дај некој предлог па да го разглобиме.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 20, 2017 2:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
Па како прво спомни не на некој состанок дека постоиме и прашај ги колегите таму како би можеле дел од средствата што ги даваме да се вратат во вода а да не е такмичарска.Ако нема некоја идеја па може да потпрашате.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Сеп 20, 2017 2:48 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Спомнати сте(сме) многу пати. Еве, дај идеја, те прашувам конкретно

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum