www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Oкт 30, 2020 3:38 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 3 4 5 6 7 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 8:39 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Филип НапишиCOLON
saso НапишиCOLON
Taka go pocnuvame redosledot bidejki imate na kogo da se obratite.
Inaku redosledot e obraten.
Se pocnuva od zdruzenieto i koncesionerot.
Ako toj ne funkcionira ne moze da funkcionira ni federacijata.
Федерацијата е составена од здруженијата. Ако здруженијата на функционираат, ни федерацијата не може да функционира. Ако здруженијата немаат членови, федерација ќе нема членови, ќе нема легитимации, ќе нема приходи, ќе нема натпревари.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 9:25 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON 605
Филип НапишиCOLON
Трасул, секое хоби кошта. Риболовот е хоби и спорт, не е начин за преживување. Бил пред 100, 200, 500 години. Сега веќе јок
Прво поентата ми беше за полесен пристап т.е полесен начин да излезе човек на вода,а второ муабетов со преживување,тони риба и слично нема благе везе со тоа што тој што нема легитимација неможе да лови,,затоа што сите што тепаат тони риба,маломерна риба и риба во мрест имаат легитимации.

За доброто на риболовот без легитимации и дневни на лице место :)

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 9:26 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON 583
ЛокацијаCOLON Скопје
limun75 НапишиCOLON
sasoj НапишиCOLON
tapa НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Знаеш колку плаќаат ловџии за дозвола, за членарина? Епа и ова е нешто слично, само многу поефтино

Ама барем се рамноправни на терен од тие средства ,кај нас се форсираат само такмичарите ,еве демантирај Филип. За федерација не постоиме ние рекреативците ќор денар не се троши да ни се подобрат условите а од нас е буџетот во федерација па макар и влегувале други пари по разни основи....каде сме ние ?


Aman be Tapa za 400 denari godisno ili za dve kila klen (a samiot velis cesto si na voda) tolku galama ?

Pa neka odat be drugar...i musicari i krapcii i plivkari....site neka odat barem drzavata ke se prestavuva na ovie sobiri,rezultatite kakvi takvi ne znacat mnogu..
Pa kade e "vazno e da se ucestvuva" ? Ako nisto drugo merak e pokraj site znaminja da se vee i naseto zname,a koga ima rezultati merakot e pogolem....
ne razbiram...namesto da se gordeeme i so merak da gi davame tie 400 denari....


P.S. 400 denari se 2 piva vo kafana
Туризам не ни треба,резултати се битни... за така туристичко и бојничарот од Вардар може да го пуштат
Turizam vo nasite sportovi e 99,9 i 102 %....
Dali toa znaci deka ne treba kako drzava da ucestvuvame vo nitu eden sport ?
Vo fudbal iako znaeme deka nikogas nema da bideme "Svetski"...sepak odime na kvalifikacii i ??? Ne e toa turizam ???

Vo skoro site sportovi ne ni stigame do fazata...Svetsko

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 9:30 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
:

Федерација ниту носи закони, ниту поставува услови. Се е тоа во надлежност на МЗШВ и Собрание на РМ


Точно така ,и све се сведува на организирање натпревари и шетање. Обично кога ќе ти земат пари треба да очекуваш да ти испорачаат некаква услуга,освен ако не се дадени во добротворни цели.Јас не играм во Барса никој не ми зема пари а можам да ја следам.
Овие легитимации постојат 5-6 години и до сега можеа да направат едно тело кое ќе досаѓа по министерство за повеќе ажурност во врска со нашиве води и притисок по концесионери да си ја извршуваат обврската ,притисок за казнената политика и процесуирање на казните за рибокрадци.
Вакви активности и иницијативи нема од МРФ....рекреативните риболовци постојат само за полнење на сметката.Викате двајца се вработени можеби не можат да постигнат ама нека платат некого ,богами за двајца располагаат со позамашна сума.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 9:35 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON 583
ЛокацијаCOLON Скопје
Trasul НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Трасул, секое хоби кошта. Риболовот е хоби и спорт, не е начин за преживување. Бил пред 100, 200, 500 години. Сега веќе јок
Прво поентата ми беше за полесен пристап т.е полесен начин да излезе човек на вода,а второ муабетов со преживување,тони риба и слично нема благе везе со тоа што тој што нема легитимација неможе да лови,,затоа што сите што тепаат тони риба,маломерна риба и риба во мрест имаат легитимации.

За доброто на риболовот без легитимации и дневни на лице место :)
Se slozuvam so Trasul i potpolno go razbiram....
Kako ke "im ja napikame" chivijata na novite ribolovci,kako ke pravime novi "kadri" vo ribolovot ?
Treba da doprat trska,da izvadat riba za prvpat.... nemoze odma legitimacija
Treba da ima nekoj model za izdavanje dozvola bez legitimacija..neka se doplaka da kazeme plus 50 denari za Mrf i resen problem..

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 9:42 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON 605
Тоа ми е поентата Сашој,што полесен пристап до вода :lepi:
Постои ли друга земја каде што има легитимации?

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 9:45 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Многу.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 9:51 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Интересни дебати, јас би се вклучил со апел да нема делби на рекреативци и натпреварувачи затоа што и едните и другите во дадена ситуација се во една или друга улога, нема потреба од делби. Проблемите се за сите исти.

Рибниот фонд го го кастрат како криминалците така и непоштените рибари (ловење во мрест, зимање на прекумерен улов, земање на мали единки). Здруженијата/концесионерите се такви какви што се, добар дел од нив ги водат непособни луѓе и тоа е тоа, другите кои ги водат некои понормални се соочуваат со ненормални факти на терен борба со рибокрадци, тепачки, судови, нефункционални институции, нефункционална полиција, локални шерифи, фаќање врски, рибари кои не сакаат да платат дозволи и не е баш лесно да се функционира во ваква калакурница.

Комплексни се проблемите, сепак треба да се нудат и БАРААТ решенија пред се од институциите. Тука јас ја гледам улогата на МРФ, да се закачи како болва и од институциите да бара решенија, подобрувања, менувања на закони и сл, притоа да се користи настојчивост, притисок, па и протести, кога може секој да протестира за се и сешто може и МРФ да ги повика здруженија на некаков протест, ама за да дојдеш до протест коректно е прво да бараш решение на некој проблем, да понудиш решение, па ако евентуално државата не ти прифаќа да протестираш.

Инаку темата е приход и расход, мислам дека добра е идејата да се издвојат одредени средства за еден адвокат кој ќе помага дополнително во гонењето на криминалците, пред се за потешките и долгогодишни штетници на одредени води и пред се во случаи каде здруженијата/концесионерите имаат добри докази и извесно е дека судската постапка ќе заврши негативно за рибокрадецот (тој ги сносува и вкупните трошоци на крај). Ако МРФ има ангажирано екстра адвокат за оваа намена во извесна смисла ќе се намали можноста за притисок врз локалното здружение/концесионер кој го фатиле криминалецот. Ова го зборувам од причина што криминалците во доста случаи се некои манги, или луѓе кои не им сече многу, или имаат добар “грб“ и знаат да се закануваат по концесионерот, по чуварот и сл, а токму од концесионерот и чуварот зависат доказите и постапката на суд. Ако притисокот е успешен често концесионерот нема да гони, или нема да ја истера битката до крај и исходот е ослободителна, или условна, или смешна казничка за криминалецот. Доколку пак има екстра адвокат кој се вклучува во гонењето на вакви криминалци, тогаш тој сваќа дека не си има работа само со локалниот чувар или концесионерот каде полесно е да се заканува, туку дека цела Македонска Риболовна Федерација и нејзин адвокат стојат во неговото гонење. Во таква битка уверен сум дека многумина ќе си ја добијат заслужената казна.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 10:24 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON 716
Сите сте во право на свој начин,НО.....
Вакви дебатирања на форум,фб или било која социјална мрежа нема да вродат со плод се додека НИЕ риболовците кој наводно не има 20000 (респектабилна бројка )вакви или такви не ислеземе со единствен став и не чукнеме и се обратиме на права врата,па ако мора и излегување на УЛИЦА, како некаква "SPORTSKO RIBARSKA REVOLUCIJA.
Се додека си се препукаваме позади тастатурите ништо не правиме.
Ако се има воља и единство од наша страна големи се шансите и да успееме да смениме нешто, во спротивно џабе млатиме празна слама,Ние се препукаваме,а концесионери ли,рибократци ли и останата багра си ја бркаат својата работа и тоа доста успешно.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 21, 2017 10:26 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Trasul НапишиCOLON
Да се укинат легитимациите е најдобро нешто што може да се направи за рекреативниот риболов,не поради 400 денари него поради тоа што обичниот човек неможе да си дозволи да лови кога сака.
400 den ne se problem za nieden ribar(ako se problem toj netreba da se zanimava so toa) Problem e kade odat i kako se trosat.Znam edno deka drustvata tonat nadole otkako se vovede legitimacija,fakticki taka se uskrati pravoto edno drustvo da naplaca clenarina........koga se vovede legitimacija zamislata bese poinakva del od parite da se vratat kon drustvata kade nivni clenovi uplatile....

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 3 4 5 6 7 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum