www.ribar.com.mk
http://www.ribar.com.mk/forum/

приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?
http://www.ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=63&t=6844
Страна 67

АвторCOLON  Trasul [ Чет Сеп 21, 2017 11:40 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Истото го велам и јас,400 денари не се проблем,проблем е начинот на кој се даваат.
Нека се земаат 400 денари на друг начин,на начин каде што секој во секој момент може да ги даде.

АвторCOLON  Spaiva [ Чет Сеп 21, 2017 11:43 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

caparius НапишиCOLON
Сите сте во право на свој начин,НО.....
Вакви дебатирања на форум,фб или било која социјална мрежа нема да вродат со плод се додека НИЕ риболовците кој наводно не има 20000 (респектабилна бројка )вакви или такви не ислеземе со единствен став и не чукнеме и се обратиме на права врата,па ако мора и излегување на УЛИЦА, како некаква "SPORTSKO RIBARSKA REVOLUCIJA.
Се додека си се препукаваме позади тастатурите ништо не правиме.
Ако се има воља и единство од наша страна големи се шансите и да успееме да смениме нешто, во спротивно џабе млатиме празна слама,Ние се препукаваме,а концесионери ли,рибократци ли и останата багра си ја бркаат својата работа и тоа доста успешно.
Еве едно трезвено размислување. :shake_hand:

АвторCOLON  sasoj [ Чет Сеп 21, 2017 12:05 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

caparius НапишиCOLON
Сите сте во право на свој начин,НО.....
Вакви дебатирања на форум,фб или било која социјална мрежа нема да вродат со плод се додека НИЕ риболовците кој наводно не има 20000 (респектабилна бројка )вакви или такви не ислеземе со единствен став и не чукнеме и се обратиме на права врата,па ако мора и излегување на УЛИЦА, како некаква "SPORTSKO RIBARSKA REVOLUCIJA.
Се додека си се препукаваме позади тастатурите ништо не правиме.
Ако се има воља и единство од наша страна големи се шансите и да успееме да смениме нешто, во спротивно џабе млатиме празна слама,Ние се препукаваме,а концесионери ли,рибократци ли и останата багра си ја бркаат својата работа и тоа доста успешно.
A kurtoni i boja ke nosime ?...ili ke mavame so spombovi,kobri,chatali i vobleri :hit_head:

АвторCOLON  caparius [ Чет Сеп 21, 2017 12:14 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

sasoj НапишиCOLON
caparius НапишиCOLON
Сите сте во право на свој начин,НО.....
Вакви дебатирања на форум,фб или било која социјална мрежа нема да вродат со плод се додека НИЕ риболовците кој наводно не има 20000 (респектабилна бројка )вакви или такви не ислеземе со единствен став и не чукнеме и се обратиме на права врата,па ако мора и излегување на УЛИЦА, како некаква "SPORTSKO RIBARSKA REVOLUCIJA.
Се додека си се препукаваме позади тастатурите ништо не правиме.
Ако се има воља и единство од наша страна големи се шансите и да успееме да смениме нешто, во спротивно џабе млатиме празна слама,Ние се препукаваме,а концесионери ли,рибократци ли и останата багра си ја бркаат својата работа и тоа доста успешно.
A kurtoni i boja ke nosime ?...ili ke mavame so spombovi,kobri,chatali i vobleri :hit_head:
Imas pravo vaka pred komjuter se ke resime i vodi i riba i takmicene i na kraj ke se ispoubieme. :head_bang: :head_bang:

АвторCOLON  Tvrdko [ Чет Сеп 21, 2017 12:53 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

tapa НапишиCOLON
sasoj НапишиCOLON
tapa НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Знаеш колку плаќаат ловџии за дозвола, за членарина? Епа и ова е нешто слично, само многу поефтино

Ама барем се рамноправни на терен од тие средства ,кај нас се форсираат само такмичарите ,еве демантирај Филип. За федерација не постоиме ние рекреативците ќор денар не се троши да ни се подобрат условите а од нас е буџетот во федерација па макар и влегувале други пари по разни основи....каде сме ние ?


Aman be Tapa za 400 denari godisno ili za dve kila klen (a samiot velis cesto si na voda) tolku galama ?

Pa neka odat be drugar...i musicari i krapcii i plivkari....site neka odat barem drzavata ke se prestavuva na ovie sobiri,rezultatite kakvi takvi ne znacat mnogu..
Pa kade e "vazno e da se ucestvuva" ? Ako nisto drugo merak e pokraj site znaminja da se vee i naseto zname,a koga ima rezultati merakot e pogolem....
ne razbiram...namesto da se gordeeme i so merak da gi davame tie 400 denari....


P.S. 400 denari se 2 piva vo kafana

Па добро сега немој да ме претставуваш како ситничар,јас зборам за принципи не дека немам 200 ден во џеб.

Ок бришете тема барем ми олесна малце со тоа што си кажав.
Ne,bez brishenje,sosema si vo pravo.I jas se prikluchivam vo diskusijata i te podrzhuvam,samo davajte konkretni idei so shto da se potpomogne rekreativniot ribolov. :saso:

АвторCOLON  Tvrdko [ Чет Сеп 21, 2017 1:02 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Boris НапишиCOLON
Интересни дебати, јас би се вклучил со апел да нема делби на рекреативци и натпреварувачи затоа што и едните и другите во дадена ситуација се во една или друга улога, нема потреба од делби. Проблемите се за сите исти.

Рибниот фонд го го кастрат како криминалците така и непоштените рибари (ловење во мрест, зимање на прекумерен улов, земање на мали единки). Здруженијата/концесионерите се такви какви што се, добар дел од нив ги водат непособни луѓе и тоа е тоа, другите кои ги водат некои понормални се соочуваат со ненормални факти на терен борба со рибокрадци, тепачки, судови, нефункционални институции, нефункционална полиција, локални шерифи, фаќање врски, рибари кои не сакаат да платат дозволи и не е баш лесно да се функционира во ваква калакурница.

Комплексни се проблемите, сепак треба да се нудат и БАРААТ решенија пред се од институциите. Тука јас ја гледам улогата на МРФ, да се закачи како болва и од институциите да бара решенија, подобрувања, менувања на закони и сл, притоа да се користи настојчивост, притисок, па и протести, кога може секој да протестира за се и сешто може и МРФ да ги повика здруженија на некаков протест, ама за да дојдеш до протест коректно е прво да бараш решение на некој проблем, да понудиш решение, па ако евентуално државата не ти прифаќа да протестираш.
Najdobro i ova da se bara da vleze vo izveshtajot na PRIBE. :eatdrink: :head_bang:
:saso: :saso:

Инаку темата е приход и расход, мислам дека добра е идејата да се издвојат одредени средства за еден адвокат кој ќе помага дополнително во гонењето на криминалците, пред се за потешките и долгогодишни штетници на одредени води и пред се во случаи каде здруженијата/концесионерите имаат добри докази и извесно е дека судската постапка ќе заврши негативно за рибокрадецот (тој ги сносува и вкупните трошоци на крај). Ако МРФ има ангажирано екстра адвокат за оваа намена во извесна смисла ќе се намали можноста за притисок врз локалното здружение/концесионер кој го фатиле криминалецот. Ова го зборувам од причина што криминалците во доста случаи се некои манги, или луѓе кои не им сече многу, или имаат добар “грб“ и знаат да се закануваат по концесионерот, по чуварот и сл, а токму од концесионерот и чуварот зависат доказите и постапката на суд. Ако притисокот е успешен често концесионерот нема да гони, или нема да ја истера битката до крај и исходот е ослободителна, или условна, или смешна казничка за криминалецот. Доколку пак има екстра адвокат кој се вклучува во гонењето на вакви криминалци, тогаш тој сваќа дека не си има работа само со локалниот чувар или концесионерот каде полесно е да се заканува, туку дека цела Македонска Риболовна Федерација и нејзин адвокат стојат во неговото гонење. Во таква битка уверен сум дека многумина ќе си ја добијат заслужената казна.

АвторCOLON  Zoki rib.prikazni [ Чет Сеп 21, 2017 1:09 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Dozvola na sekoja benzinska pumpa,prodavnica,ducan sto e vo blizina na voda.......dnevna ....
Za da soberes poveke pari ..so dnevna preku banka nisto ne se postignuva...vo vkupnata suma.
Poniska cena na dozvola/dnevna,godisna,mesecna,,,/ x broj na rekreativci se mnogu poveke pari nego 200 ili 300 ili 400 preku banka...za istite rekreativci...za eden ili dva dena...
Togas ke ima sredstva za site ,za kupovi,takmicenja itn...

Odgovor na ova ke bide..koncesioneri sakaat da da bide minimalnata dozvola tolku ili volku..ili ne mozat da se usoglasat megju sebe itnn...
Drzavata e taa koja regulira visina na dzovolata e ne koncesioner ...bidejki on samo koristi ezero,reka,voda,loviste, a ne e sopstvenik pa ne moze da odreduva ni visina na dozvolata..moze da predlaga visina na dozvola dnevna,godisna itn...no ne i da propisuva pravila..bidejki istite koncesoneri i izlovuvaat riba i koga treba i koga ne treba i kolku koj saka..
Drzavata treba da go kaze posledniot zbor,ne samo po ova prasanje..instituciite,ministerstvo,komisii itn....

АвторCOLON  Филип [ Чет Сеп 21, 2017 2:00 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
Drzavata e taa koja regulira visina na dzovolata e ne koncesioner ...bidejki on samo koristi ezero,reka,voda,loviste, a ne e sopstvenik pa ne moze da odreduva ni visina na dozvolata..moze da predlaga visina na dozvola dnevna,godisna itn...no ne i da propisuva pravila..bidejki istite koncesoneri i izlovuvaat riba i koga treba i koga ne treba i kolku koj saka..
Drzavata treba da go kaze posledniot zbor,ne samo po ova prasanje..instituciite,ministerstvo,komisii itn....
Не си во право. Државата наметнува обврски кои концесионерот мора да ги исполни, а за тоа се потребни финансии. Затоа концесионерите побараната цена на дозволи ја правдаат со пресметка на трошоци, колку годишни, колу дневни, по толку пари, толку се буџетот, толку за плати, толку за порибување итн. Не може државата да наметне 100 ден дневна и 1000 годишна, а да бара 2 рибочувари и 200-300 кг пастрмка на некој ревир кај што се продаваат 150-200 годишн дозволи.

АвторCOLON  tapa [ Чет Сеп 21, 2017 3:42 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Точно се е регулирано...е сега ние како крајни корисници каде да се обратиме за забелешки на услугата од концесионерите?(знаете има жалби поплаки на услугите во секоја болница,јавен сообраќај ,кафеана ,маркет и тн)се разбира кај телото што ме застапува низ институции а тоа според мене е МРФ.Е сега ќе речете ама нема надлежности ? Па нема затоа што и не се бори да ги добие...еееејјј 80.000 еу собираат од нас,кого представуваат ?такмичарите? Не е доволно !Само еден ревир плаќам колку Србите што плаќаат за цела Србија и гледам како ништат и концесионерите и лоповите,каде да се обратам?кој ме застапува?и зошто им плаќам,јас кажав не сум такмичар и мене ме интересираат овие води.
Еве како мое матично друштво со двајца представници во федерација сакам да им се пренесе таму дека 99% од рибарите имаат проблем со обврските на концесионееите и рибокрадците па нека бараат ќаре,а не зинале да шетаат со такмичарите по бел свет.

АвторCOLON  Филип [ Чет Сеп 21, 2017 3:51 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Забелешки на услуги на концесионери се доставуваат до ДИЗ (Државен инспекторат за земјоделство) во форма на претставка. ДИЗ е должно и секогаш ја проверува секоја претставка, врши инспекција, издава решение, казна, доставува одговор итн. Едноставно функционира, само треба да не те мрзи, да пишеш 10 реченици и да ги пратиш, може и на е-маил или на бесплатниот телефон.

Страна 67 Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/