www.ribar.com.mk
http://www.ribar.com.mk/forum/

приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?
http://www.ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=63&t=6844
Страна 77

АвторCOLON  Zoki rib.prikazni [ Чет Сеп 21, 2017 3:52 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Филип НапишиCOLON
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
Drzavata e taa koja regulira visina na dzovolata e ne koncesioner ...bidejki on samo koristi ezero,reka,voda,loviste, a ne e sopstvenik pa ne moze da odreduva ni visina na dozvolata..moze da predlaga visina na dozvola dnevna,godisna itn...no ne i da propisuva pravila..bidejki istite koncesoneri i izlovuvaat riba i koga treba i koga ne treba i kolku koj saka..
Drzavata treba da go kaze posledniot zbor,ne samo po ova prasanje..instituciite,ministerstvo,komisii itn....
Не си во право. Државата наметнува обврски кои концесионерот мора да ги исполни, а за тоа се потребни финансии. Затоа концесионерите побараната цена на дозволи ја правдаат со пресметка на трошоци, колку годишни, колу дневни, по толку пари, толку се буџетот, толку за плати, толку за порибување итн. Не може државата да наметне 100 ден дневна и 1000 годишна, а да бара 2 рибочувари и 200-300 кг пастрмка на некој ревир кај што се продаваат 150-200 годишн дозволи.
Не си ме разбрал или не сум се изразил добро.. ..јас би сакал државата да регулира висина на дозволата не концесионерот/со разни механизми ,со измена на закон за концесии,со субвенции/многу популарен термин сега/итн...,ако можам така да кажам..али не по пресметка која ја кажуваш сега ..има и други математики..
Бидејки времетраење на концесијата е исто така битен фактор со која се оправдува висока цена на концесијата односно висока цена на дневната или годишна дозвола...Значи се од врвот поаѓа..пореални концесии,не по принцип на ти го дај ми го.../имаме случај со Тиквеш ...каква е состојба знаеме/,не давање концесии по било каква линија партијска, другарска,итн
Ако треба ке се менува и закон за концесии нема друго чаре...не можеме постојано да зборуваме за последиците а узрокот да биде заштитен...
Па онда чекор по чекор..на следното...
Делоумно незадоволство е баш префрлено од државата на концесионерите ,на кои се лути рибариве со овие или оние услови,цени на дозволи ,итн...и затоа имаме умирање и драстичен пад на купени дозволи,било државни ,било годишни ..итн...
Бриго моја преѓи на другога ...епилог знаеме и сами...
Секој ревир друга дозвола,секој рибар врзан за еден ревир...нема прогрес во таков случај

АвторCOLON  Zoki rib.prikazni [ Чет Сеп 21, 2017 3:55 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

tapa НапишиCOLON
Точно се е регулирано...е сега ние како крајни корисници каде да се обратиме за забелешки на услугата од концесионерите?(знаете има жалби поплаки на услугите во секоја болница,јавен сообраќај ,кафеана ,маркет и тн)се разбира кај телото што ме застапува низ институции а тоа според мене е МРФ.Е сега ќе речете ама нема надлежности ? Па нема затоа што и не се бори да ги добие...еееејјј 80.000 еу собираат од нас,кого представуваат ?такмичарите? Не е доволно !Само еден ревир плаќам колку Србите што плаќаат за цела Србија и гледам како ништат и концесионерите и лоповите,каде да се обратам?кој ме застапува?и зошто им плаќам,јас кажав не сум такмичар и мене ме интересираат овие води.
Еве како мое матично друштво со двајца представници во федерација сакам да им се пренесе таму дека 99% од рибарите имаат проблем со обврските на концесионееите и рибокрадците па нека бараат ќаре,а не зинале да шетаат со такмичарите по бел свет.
Тапа... правно заступство е фаза до која треба да се стаса..првин да се види каде е МАСОВНОСТА и како да се дојде до Масовноста...Ако се сеќаваш колку членови имале цементара,мзт,макпетрол..итн...Така ние и да напишеме поплака нема иста тежона...

АвторCOLON  Zoki rib.prikazni [ Чет Сеп 21, 2017 4:09 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Филип НапишиCOLON
Забелешки на услуги на концесионери се доставуваат до ДИЗ (Државен инспекторат за земјоделство) во форма на претставка. ДИЗ е должно и секогаш ја проверува секоја претставка, врши инспекција, издава решение, казна, доставува одговор итн. Едноставно функционира, само треба да не те мрзи, да пишеш 10 реченици и да ги пратиш, може и на е-маил или на бесплатниот телефон.
Филип,да ли некој реагирал на поплаки за однесување на концесионерот на Тиквеш,Дебар..на крај краиштата и на Националните паркови каде што е они концесионери...
На хартија се функционира...на терен не баш толку ...или воопшто...
А да ли некого ке го мрзи или не да напише поплака нема врска со состојба на теренот...и сам си свесен и вероватно и присатен на некои места каде што има јршење на закон и никому ништо во континуитет...
Не брани нешто што и сам знаеш дека не е вистина

АвторCOLON  Tvrdko [ Пет Сеп 22, 2017 9:36 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Jas lichno sum reagiral,ne kako anonimus tuku so celosno ime i prezime(+ svedok ribochuvar od N.Park ) protiv koncesionerot od debarsko ezero i reka radika od Boshkov most do uliv vo Debarsko ezero,zatoa shto koncesionerot so mrezhi ja poprechuva pastrmkata od ezero da vleguva za mrest vo Radika.
Epilog:kuchinjata laat karvanot si vrvi.

АвторCOLON  Zoki rib.prikazni [ Пет Сеп 22, 2017 12:22 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Tvrdko I НапишиCOLON
Jas lichno sum reagiral,ne kako anonimus tuku so celosno ime i prezime(+ svedok ribochuvar od N.Park ) protiv koncesionerot od debarsko ezero i reka radika od Boshkov most do uliv vo Debarsko ezero,zatoa shto koncesionerot so mrezhi ja poprechuva pastrmkata od ezero da vleguva za mrest vo Radika.
Epilog:kuchinjata laat karvanot si vrvi.
карванот врви ли врви...

АвторCOLON  aleks [ Вто Aпр 23, 2019 11:40 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Na koj be kolega toa kazuvas,mrf se ogradila deka ne treba da poribuva da cuva da pomaga samo da se from nansira za da moze da se odi na megunarodni takmicenja,dnevici i red drugi gluposti koj voopsto nemat dodirna tocka so podiganje i zacuvuvanue na ribniot fond

АвторCOLON  aleks [ Сре Aпр 24, 2019 12:01 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

aleks НапишиCOLON *
Na koj be kolega toa kazuvas,mrf se ogradila deka ne treba da poribuva da cuva da pomaga samo da se fi nansira za da moze da se odi na megunarodni takmicenja,dnevici i red drugi gluposti koj voopsto nemat dodirna tocka so podiganje i zacuvuvanue na ribniot fond

АвторCOLON  saso [ Пет Aпр 26, 2019 6:04 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: приход - расход во МРФ вака јавно некој да помогне ?

Pred nedela dena protibija ton i 300 kg. na Paljurci.

Страна 77 Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/