www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 21, 2024 3:44 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4142434445ELLIPSIS49»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 16, 2013 3:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
rade1986 НапишиCOLON
Dali nekoj od kolegite ribolovci ima iskustvo so Shimano Hiperloop spin trska Dolzina 2.7 akcija 5-20.
Ili ako ima nekoj podobar predlog dobredojden ke mi e!
Mi vleze civijata za spin :head_bang: :lollol: pa sega baram da kupam nesto kako za pocetok po sredno niska cena, dosta bese macenje so teleskop od 3m i 350 grama :lol:
Ubavo sto te vlece spinot.
Megutoa treba sam da resis kade I sto ke fakas pa spored toa I da si izberes trska za spin.
Dali ke kupis dolzina 2,30 ili 2,70 ili 3,00 zavisi na kakva voda I od kade ke lovis no I koj ribi ke gi lovis.
Na Treska ti treba kratka I do 20 gr. t. na f. Za na Mavrovo ili drugi ezera ako lovis od obala ti treba 3,00m. so do 30 gr. t. na frlanje.
Za od camec mozes I 2,70 m. no od obala sto podolga toa podaleku ke mozes da frlis.
Osven za na Treska ( za pastrmcinja ) ne bi ti preporacal trska pod 2,70 m. pa duri bi ti predlozil da si zemes I podolga.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 16, 2013 8:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Rade cim si pocetnik ova epten ke ti gi zadovoli potrebite...i te sovetuvam ne vleguvaj vo edna sobicka u taftalidje ke pocnes da go prodavas zlatoto od baba ti... :hit_head:

Uzivaj vo Catanata...
viewtopic.php?f=59&t=3817

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 16, 2013 9:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
imas pravo Kompir.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 17, 2013 10:24 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 2:52 pm
МислењаCOLON64
Saso fala ti za sovetot, po moe mislenje 2.7 ke mi bide super za pocetok , zatoa sto ne odam striktno na ezero ili na reka tuku kombiniram.
Kompir99 , ja vidov trskava deka se prodava, samo sto sum zagrean za okumata, ako ne ja zemam okumata (2.78m akcija 9-28) do krajot na mesecot ja zimam ovaa, ako ne se prodade vo meguvreme 8-)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 17, 2013 10:06 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON684
Раде, еве да ти помогнам колку што можам околу изборот (јас лично цела зима ја поминав во дилеми каква трска да одберам,читање форуми, прашување поискусни колеги и сл.), сопственик сум на Okuma Lure Mania 279cm 9-27g M Spin и Savage Gear SG MPP 8'3' 251cm Softlure 3-16g.Неколку пати на вода се изнесени и со моето скромно спининг искуство ( а тука може да се вклучат и Gonny и pirati, ги видоа и пробаа трските), можам да ти кажам дека Окумата е покрута во однос на MPP, но мене лично сега за сега, фаворит за помали воблери ми е Savage Gear SG MPP 8'3' 251cm Softlure 3-16g. За поголеми воблери, кашики и сл. Окумата е супер, далеку се фрла со неа, доста е јака...и прави мерак за сите пари. Помалата трска е спарена со Okuma RTX 30 и заедно прават прекрасна комбинација, лесна, лесно и далеку се зафрла, и кога ќе ти удри некој поголем клен, меракот е невиден...Со цена се тука некаде, Savage Gear-от е поскап за 700 динари, па се зависно од тоа каде и со што сакаш да ловиш, но трските вредат за сите пари...Ако си од Скопје, пиши ми во сандаче, па ќе се договориме да ги видиш и да помафташ со нив ;)

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 17, 2013 10:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON837
ЛокацијаCOLONTetovo
Rade eve i od mene sovet.
Ako imas moznost od Formax Beograd da si poracas, ja imas Daiwa Exeler 2.7m/20-60g.
Jas ja imam i e mnogu jaka i dobra trska.... Za parite vredi mnogu poveke.
Licno sum mnogu zadovolen....i redovno ja nosim so mene na voda....

Moj sovet- Nema da zgresis.

_________________
Just Fish it


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 17, 2013 11:32 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 2:52 pm
МислењаCOLON64
Fala drugar , ke vidam i toa , za prevoz ke se snajdam, samo troa e po jaka taa akcija 20-60 , jas planiram do kaj 30-40gr. Da pocnam so positno , ima vreme za kapitalcite tamam ke gi ostavam da porasnat uste malce dodeka ne podnaucam nekoi spinerski fori :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 18, 2013 1:36 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON837
ЛокацијаCOLONTetovo
rade1986 НапишиCOLON
Fala drugar , ke vidam i toa , za prevoz ke se snajdam, samo troa e po jaka taa akcija 20-60 , jas planiram do kaj 30-40gr. Da pocnam so positno , ima vreme za kapitalcite tamam ke gi ostavam da porasnat uste malce dodeka ne podnaucam nekoi spinerski fori :D
Ako ja ima taa akcija.... 20-60, nee mnogu kruta, taman e za frlanje vobleri i kasiki. Ima osetliv vrv, Realno e negde do kaj 30g.
Trskata e ekstra, barem sega za sega.

_________________
Just Fish it


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 18, 2013 7:39 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Maр 24, 2011 12:21 pm
МислењаCOLON189
Potpuno si u pravu, dobar štap za /relativno/ male pare.
Imam ga i zadovoljan sam, imam i onaj od 40-80 gr na 3 m, malo je krući, ali za ono što ke uzet završava posao.
Dakle, dobra, pouzdana, elegantna serija štapova za male pare.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Трска за спин
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 18, 2013 11:35 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
rade1986 НапишиCOLON
Fala drugar , ke vidam i toa , za prevoz ke se snajdam, samo troa e po jaka taa akcija 20-60 , jas planiram do kaj 30-40gr. Da pocnam so positno , ima vreme za kapitalcite tamam ke gi ostavam da porasnat uste malce dodeka ne podnaucam nekoi spinerski fori :D
Ova e nekoja tvoja nova podelba na klasi na trski . za mali ribi i za kapitalci ? :D Dajte ne se zezajte, trskite se delat sprema namenata . .. ne sprema goleminata na ulovite. Kvalitetna trska 30-40 gramec kakva ti sakas za MALI ribi ce sovlada i-ha-ha golema riba :D Se razbira ako znae sto pravi toj sto lovi so nea . . .. :volku_golema: Iako milsam deka bas takva i nema , mislam bas tolku mal opseg na tezini na frlanje , a ubavo bi bilo da ima , ama realno ne samo napisano . . . :howitz:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4142434445ELLIPSIS49»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum