www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 20, 2024 1:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS8»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 10:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Eve malce da ja oziveam temata so eden interesen tekst za Shimano Stella napisan od poznat covek

Što bliže Evropske Unije to kvalitetnije. Tako Shimano pravi i posebne modele za istočno tržište. Jedino nije jasno koje je to tržište, kad je za Japan istok – Amerika. A zapad - Rusija! Istina, želeli su Japanci i da Rusima bofl uvale, ali su znali da je Putin ribolovac i da sa njim nema šale, pa su odustali od podvale. Znam da vam tek sada ništa nije jasno, ali ukoliko želite da čujete pravu istinu od onih koji znaju da li je starije kokoška ili jaje – čitajte dalje...

Slučajno nabasah na jednu diskusiju prepodavaca, kupaca i servisera, gde se tvrdi da postoje – naravno lošiji – modeli za istočno tržište. Tako jedan „istočnjak“ tvrdi da Stella FD kupljena u Slavonskom Brodu ima fabričku grešku, i da je to roba namenjena za istočno tržište. Zabrinuo sam se, jer je Hrvatska na korak od EU, a uvaljuju im škart – kakvu su tek onda Stelle za Srbiju?!

Nije mi bilo druge nego da brojim kuglagere!

I zaista, modeli za Sloveniju (EU) imaju sve lagere na broju, za Hrvatsku (na korak od EU) lager manje, a za Srbiju (svetlosnu godinu daleko od Unije) čak dva kuglična ležaja manje. Pošto su Rusi još dalje od Evropske Unije od Srbije njihove Stelle uopšte nemaju kuglične ležaje. Sttele za Crnogorce imaju elektro-rotore.

A Stelle za BiH nemaju ni – ručice! Znaju Japanci da Bosanci voze „banjalučko kolo“ bez ručice, okreću prstom.

Smešno vam je?

I meni.

Ali zamislite „stručnjake“ koji veruju da u Japanu, Šimanovi inženjeri, znaju gde je taj Slavonski Brod?! Uzgred, kad već pomenuh brod, evo jednog.
U stvari, sve te buve internetom šire šverceri. Prefrigani (pre)prodavci (na koje se pale naivci) uvek nude „ganc novo“ ili „ispod čekića“, uvek iz „prve ruke“ – a kupljeno polovno preko e-baya, iz druge. Naravno, njihova roba je obavezno namenjena za „zapadno tržište“, tako da je glupo kupiti legalno, u nekoj našoj prodavnici, jer je to „mašinica za istočno tržište“. Tako oni šišaju ovce i uzimaju naivcima krvavo zarađene novce.

No, ovce za to i služe – marim baš.

Stoga evo još jednom, poslednji put:

Shimano ima različite modele, za različita tržišta. Tako postoje modeli za USA koji se čak i drugačije nazivaju (Sustain je Twin Power itd), postoje modeli za Japan, postoje modeli za Australiju i Okeaniju, i naravno – za Evropu! Ali za celu Evropu, a ne za EU posebno, i nema „istočnog tržišta“. Uostalom, Švajcarska nije u EU – mislite li da njima uvaljuju „hrvatske“ ili „srpske“ Stelle?!

Stella je Stella, svuda je ista, svuda je jednaka. Nikome se ne isplati da pravi modele za mala tržišta. Znate li koliko mašinica naruči jedan Cabelas ili Bass Pro Shops iz USA, a koliko neka prodavnica iz Slavonskog Broda?

Nemojte da vas bune modeli za USA ili Japan koji se drugačije nazivaju, to je sve pitanje marketinga i ničega više. I ne verujte trgovcima, a posebno ne internet švercerima! Verujte Glodu!

Eto, onomad sam polemisao sa Slovencem koji je naručio mašinici iz Amerike, valjda sumnjajući u kvalitet evropskih modela. Ja sam ga ubeđivao da ova mašinica nema metalni rotor nego grafitni, ali je on više verovao – internetu. Čak je i slao mejlove prodavcu u USA. Prodavac mu je ljubazno odgovorio – i slagao ga. I kad mu je mašinica iz USA napokon stigla ispostavilo se nema metalni rotor, nego da je opet, po ko zna koji put, u pravu bio...

Dragan Jovanov Glod

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 10:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Odavna se diskutira na ovaa tema, dali ima razlicna masinka za EU i ostatok na Evropa.
Mislam deka se gluposti.
Ima razlicni masinki za razlicni pazari ( Evropa, Amerika, Azija ) no vo Evropa Twin Power vo Germanija e identicen so onoj vo Bugarija.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 10:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Vo USA site modeli na Shimano pocnuvaat na bukva na bukva S :D sto na amerite im pojasnuva deka e za spininng :D legendi se !
Nego Saso, sega malku ja razgledav onaa vangsh od Shimano ,se ok se ,ama C14 rotor na 500 evri nekako ne ja biva.tuka nekade steez pajga.definitivno po mene se izgubija ,od Fa twinpoverot navamu lutaat kako izgubeni...osim SW nema nisto sto me vlece kaj niv poslednive godini.cak i onaj Twin SW ,preskap ,preblisku so cena do Stella ...Imam sedi taka eden FC 4000..smejurija od masinka ako jas se prasam...
A toa deka ima razlicni kvaliteti prikazni samo.Mozebi so vremeto,mozebi pisuvam.. im opajga kvalitetot vo proizvodstvoto,dali od potroseni kalapi li masini...moe moto e kupi vo prvite ,najbezbedno e . .. :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 2 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 10:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Posebno mi se dopadja delot kade vikaat deka japonskite inzineri ne ni cule za Hrvatska,Srbija,a ne pa da znaat dali se clenki na EU ili ne se :head_bang: :head_bang:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 10:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
A sto te cudi toa? Mislis deka nekoj go zema balaknot kako faktor za prodazba..se znae kade odi USA JAPAN , Australija.se glavnite potrosaci na poskapite masinki , trski .. Vo Evropa -EU slabo budali sto frlaat 500 evra za masinka,osim kaj nas balkancite ... po nekoj :crazy:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 10:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Taka e Keltan.
Osven Stella-ta vo poslednive nekolku godini se ostanato e prosecno.
Sansata ja iskoristi Daiwa so izleguvanjeto na Morethan Branzino, Certate, Infinity Q koj se vo klasata na Aspire,Twin Power, Vanquish, Rarenium no podobri od niv.
Jas odavna kazav deka konceptot CI4 e promasena rabota. Pogotovo koga go stavaat vo masinki od povisokata klasa. Taa takanarecena CI4 tehnologija e najobicna kompozitna plastika koja e premeka za pogolem napor. Masinkata nova a ja vrtis i osekas kako dea ke ti se raspadne vo raka, santra, seta na site strani.
E sega vo sredno niskata klasa Shimano go imaat noviot Biomaster, Techniumot, pa i Exage, koj po mene si gi zasluzuvaat parite. Daiwa tuka premnogu seta so premnogu novi modeli i iminja koj denes gi ima a utre se veke zaboraveni.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 16, 2012 10:39 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Uzivajte malku
Noviot Shimano katalog za 2013

http://issuu.com/bigbedwolf/docs/shiman ... geNumber=1

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 03, 2013 1:27 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Prvo pojavuvanje na novata Shimanova Stella SW
Direktno od saemot vo Osaka


_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 03, 2013 6:02 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
opasno izgleda - nema zbor.

novata stella Saltwater

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shimano masinki - Stella, T.P. .....
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 03, 2013 9:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
многу длабока шпулнава или мене така ми се чини :?

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum