www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:53 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS49»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Vobleri ZEKA
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 12:24 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Vaka sega sakam da vi go pretsavam mojot prijatel , majstor za vobleri od Srbija so dogogodisno iskustvo i golema lovnost na negovite vobleri , kako sto napomenav i na forumskite druzenja doktor za vobleri na MLADICA prekrasnata riba kako i Pastrmkata. Isto taka ni e i clen na forum, pa da vidite sliki , prasanja ova ona on sve ke ni odgovori kako sto . Na poveke pati go napomenav covekot i na Sase i na Fisherking , negovite vobleri ronat i do 8 metra bez oteznuvanje poglednete uzivajte :D

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

Prva gore e 11sm so tropka, ostanatite se 9sm bes tropka

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

bomberi za klen

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

[ img ]
By kircas at 2011-12-18
Mladica na vobler ZEKA :D

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

[ img ]
By kircas at 2011-12-18
Stuka

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

[ img ]
By kircas at 2011-12-18

[ img ]
By kircas at 2011-12-18
[ img ]
By kircas at 2011-12-18
[ img ]
By kircas at 2011-12-18
[ img ]
By kircas at 2011-12-18
[ img ]
By kircas at 2011-12-18
[ img ]
By kircas at 2011-12-18
[ img ]
By kircas at 2011-12-18
Od mene tolku za pomosta prasanja , odgovori ke imate od majstor Zeka slobodno pisuvajte on e tuka da ni odgovori kako sto pozdrav.
http://www.facebook.com/pages/VoblerZek ... 3176395552 eve negov link tamo moze da zirnete pogolem spektar na sliki. Ova e samo del od niv


Последна промена од 3 на kircask, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 12:34 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 26, 2011 9:49 pm
МислењаCOLON309
Prvo da se zahvalim "kircask" na lepoj uvodnoj reci i da mi ne zamerite što neznam baš najbolje Makedonski jezik ali cu se potruditi da na sve odgovorim kako dolikuje i tačno.....prvi i osnovno red je da se predstavim i da predstavim svoj rad (ovo je mali deo slika i ulova) koji ću predstaviti:

Vobler "Z E K A" postupak izrade je iskljucivo tradicionalni (starinski nacin izrade koji se pokazao kao najlovniji u odnosu na komercionalnu proizvodnju) rucni rad... izradjuje od drveta Kanadska Topola i Lipa a po zelji kupca i od Balze, opremljeni su sa WMC alkicama i WMC trokukama, svaki vobler je U N I K A T i veoma jake vibracije, izuzetno su se dobro pokazali u lovu Salmonidnih vrsta riba a takodje Stuke Soma i Klena...
Rade se u Plutajucim, Polutonucim (zadrzava se u filmu vode) i Tonucim varijantama, sa dubinama zaranjanja od 1m do 8m, takodje se prave od najsitnije (fine) do extremno jake vibracije sa i bez zvecke (tropke).... Ja radim varalice i pecam Mladicu 15 godina ,teren mi je veoma blizu najblizi 5 najdalji 10 km, u tom periodu sam usovrsio sta voli Mladica. Svaka varalica tj. VoblerZeka je ispitana i naštelovana u prirodni uslovima na reci VAPA pre prodaje.
Ko voli da peca slobodno moze da mi se javi radi organizacije prodaje ili gostovanja gde Kraljica zivi radi lova nje, a moze i radi slanja voblera.
Mladica je iz porodice SALMONIDA kao i pastrmka losos itd, inace je zovu i Kraljica riba, izuzetan je borac i tesko je prevariti, inace je i drugacije riba od 1000000 zabacaja. Pozdrav od Voblera Zeke :)


Последна промена од 2 на voblerzeka, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 12:42 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 26, 2011 9:49 pm
МислењаCOLON309
Jos da dodam , da je MLADICA ili Sibirski Tajmen najveci u svojoj familiji Lososa, a peca se izmedju ostalog i na sundjeraste peševe voblere metalne kasike itd, al ipak je vobler za nju smrt :mrgreen:, a zabranjeno je loviti Mladicu na zive mamce. Mladica se nalazi u Drini Limu Vapa (to je kod mene) Pešterska Visoravan i sve vode Dunavskog Sliva tj. ona zivi iskljucivo u vodama sa dosta kiseonika kod nas konkretno imaju Mladice vretenarke rastu dugacke i Mladice Glavatice kratka raste a teska direktan link: http://www.facebook.com/pages/VoblerZek ... 3176395552


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Dobrodojde majstore,voblerite izgledaat odlicno se nadevam ke imame prilika da gi probame.Kolku sto razbrav imas i za prodazba pa moze i nekoi sliki so ceni da se postavat.Pozdrav..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:13 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
Dali e izvodlivo vakvi vobleri da se najdat kaj nas ?

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Mene mi se dopadnaa i iako ne sum gi videl dosega smetam dea mozat da bidat interesni.
Pogotovo sto kaj srpskite majstori poretko mozat da se najdat dlabokoronci.
Trebaat da se probaat i ako se pravi nekoja naracka bi bil zainteresiran.
Mislam deka dvodelnite se so sigurnost lovni.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Precedatele odma ti za naracka,cekaj prvo nie ucenicite da zememe po nekoj zosto ako ides ti prv za nas ke ostanat samo trokuki... :lol:

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 1:56 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Vo pravo si Kompir brzam :D eve zeka ke ni objasni podetalno za sekoj model koja dubina ide, cena itn


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 5:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 26, 2011 9:49 pm
МислењаCOLON309
Vo pravo si Kompir brzam eve zeka ke ni objasni podetalno za sekoj model koja dubina ide, cena itn

Tu sam pozdrav za sve forumase....ovako svaki model za Mladicu lat.naziv Hucho Hucho ili Sbirski Tajmen radim dvodelne modele, s tim sto je razlika jedino u dubini zaranjanja velicini voblera (zvecki) odnosno tropki itd, sve to utice na cenu, eh sada da ja ne bih mnogo pricao i mrsio konce :shock: i da ne bih mnogo pametovao vezano za cenu najeftinija varijanta je 10e pa do 25e po komadu. Svaki vobler je ponaosob ispitan extra zasticen kako kljun ili ti pakta i telo i sto je najbitnije LOVAN pokazao se kako u Sloveniji Austriji Drini itd. Svaki vobler koji vidite na slikama koji je dug kljun ide do 6m dubine a onaj 3 odozgo sa zutim obrazima je dubine zaranjanja do 8m, imam raznih modela koji su ispitani i samo njih radim ili njima slicne. Ove sto je drugar Kire postavio slike su se pokazali kao najlovniji.

PS: da se razumemo da me pogresno ne shvatite procedura izrade je iskljucivo rukom odnosno rucno radjena i sto je najbitnije ispitana u prirodnim uslovima, a ima i univezalnih voblera koje napada i Mladica i Som i Pastrmka....toliko od mene pozdrav za sve, i ne ustrucavajte se sa pitanjima, zauzet sam do 20januara 2012 godine a kasnije mogu porudžbenice ipak sam ja sam a musterija dosta ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri ZEKA majstor za MLADICA (Klen , Pastrmka, Som)
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 19, 2011 5:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Maр 24, 2011 12:21 pm
МислењаCOLON189
Daj ovde na forumu kontakt telefon. Ima nas zainteresovanih za ove ekstremne dubokoronce sa zvečkama, bez zvecki, i td. i td.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS49»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum