www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 5:21 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали боите се важни?
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 13, 2014 11:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ovde vidov !! Fala za odgovorot .. . nemam komentar ponataka .
saso НапишиCOLON
A moze li da se dokazes deka vlijaese ili ne ?
Bese tamo, izmeri vozdusen pritisok, vide od kade duva veter, temperatura na vozduh i voda, napravi analiza na ovie parametri vo izminatiot mesec, proveri zamatenost na voda .... ?

Dajte ne terajte mak na konec.

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали боите се важни?
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 14, 2014 12:25 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
Keltan НапишиCOLON
nenad21 НапишиCOLON
Oooooo SE vrati ?

Pa kazi dobrovecer prvo
Doborovecer , sega mozes li da pojasnis moeto prasanje ?
Keltan НапишиCOLON
nenad21 НапишиCOLON
Oki, mislata mi bese deka na sekoj sto togas bese tamu, jasno mu bese deka dekorot na kasikite ama bas ic ne vlijaese na krajniot ishod.
Mozes li da obrazlozis malku ova ? Kako zaklucivte site deka dekorot na kasikite ne vlijaese na krajniot ishod ?

Keltan, vo uslovi kako sto se gledaat na slikite I snimkite, temno , tmurno I maglivo vreme lovevme na dlabocina od 20+ metri dlabocina I najcesto kasikite gi vodevme po dno.
Vo takvi okolnosti nikako ne mozes da me ubedis deka bakaren ili crn dekor ke dade podobar rezultat od bilo koj drug, tuku maksimum ke bide ednakov so drugite.
Ova so bakaren I crn dekor na oblacno vreme, I jas sum go slusnal ama mislam deka poveke vazi za reka ili druga plitka i bistra voda, ili ako vodis vo gornite sloevi.
Na krajniot ishod najveke vlijaese sto plasicata veke bese trgnata da se grupira na brana i klenot po nea.

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дали боите се важни?
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 18, 2014 12:13 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Дек 20, 2011 12:13 am
МислењаCOLON110
Se soglasuvam deka boite se vazni ama vo ovoj slucaj ne bea presudni.Isto taka ni oblikot ni tip na mamec.
Los ulov ne e rezultat na neznaenje problem e sto nema ili ima vrlo malo riba.
So godini (kraj na 80-tite i pocetok na 90-tite) ostavav edna nedela od godisen odmor da ja iskoristam posledna nedela od oktomvri.I tie godini vremenski uslovi ne bea nisto podobri.Od godina do godina ucevme za mamcite,boite,goleminata.Nekogas jadese kaj vodata,nekogas crn kamen pa ke smeni ajde na kamenolomot.
Sme bile mnogu sme pravile galama sme ja izbrkale ribata ama ajde.I togas lovevme povekje dusi ama imase jata od plaska vo sam kraj edno metro od obalata se bese crno a pastrmkata bez nikakov strav vlagase vo jato da se hrani.I normalno ja lovevme so mamci koi i po boja i po golemina najveke licea na nejzina prirodna hrana.
E togas bese bitno da go odaberes prav mamec,prava boja,prava prezentacija i tokmu tie nijansi bea presudni koj kolku ke fati.
Vo predhodnite postovi ima mnogu ubavo objasnuvanje za vlijanie na svetlina i uslovi na voda okolu pravilen izbor.Toa se nekoi pravila da ne kazam aksiomi. Ama koj znae kolku pati (pogotovu pri poslaba aktivnost na riba)
mi se ima deseno da nekoj dijametralno sprotiven poteg rezultira so ulov.E aj sega.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum