www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 4:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 7:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Чикада (cicada) – е една од најинтересните и најатрактивните вештачки мамци во водите во Македонија во последните 3 години. Нивната употреба на нашите езера е благодарност на локалните домашни мајстори и мајстори во соседните земји како и увозници на класичните DAM чикади во локалните продажни места.
Оригиналните чикади потекнуваат од САД (соединетите американски држави) од производителот Reef Runner. Се базираат на имитација на крилести инсекти (Cicadoidea). Конструкцијата на чикадите во суштина е многу едноставна како што е и нејзиниот изглед меѓутоа е потребна голема количина на хидродинамика. Целиот облик на чикадата го сочинува телото нејзино кој е карактеристично обликуван во форма на триаголник и отежнувањето кое формира целина заедно со трокуките кои се најобично 2 пара. Како втор фактор за успехот на овој вештачки мамец е дупките кои се наоѓаат на врвот на грбот, тие служат како јачина на вибрација со оглед на тежината на главата и секое ниво носи свој интензитет на како и обликот и местолокацијата на дупките. Со помош на шнола ги користиме тие дупки како потенциометар за јачината на тие вибрации во зависност од тоа колку треба и колку сакаме да го провоцираме грабливецот во водата.

[ img ]

Декорот кој го користиме кај чикадите може да биде во најразлични варијанти на металот (златна, сребрена, мат, сјајна итн) како и до најшарените или природните декори. Обично се користат најуспешните природни декори иако најголемите улови доаѓаат од вибрацијата нејзина. Најголемите обожаватели во вода на овој исклучително добар вештачки мамец се кленот, кострежот, сумѓ, штуката, сомот, буцовот, а многу често во големите и длабоки езера се случува и пастрмката да биде добар гостин, така да може да се каже дека е крајно универзален мамец. Тежината и начинот на ловење на овој мамец зависи од водата, нејзиното метално тело дозволува да биде лесно тонливо во длабоки води во зависност од грамажата и големината при што тој факт мора да се земе секако во обзир. Најголем успех имаат во брзи води и во длабоки езера, во поголеми реки и брзаци е неприкосновен противник на сите воблери затоа што ја користат потисната сила на водата и достигаат до перфектна вибрација во горните слоеви. Вториот начин на водење на овој мамец е да се спушти до самото дно (на терените каде што е возможно) и да се убрзува и успорува интервално, нешто како џигинг тактика на водење на мамец со тоа што добиваме цик-цак правец и пребарување на сите слоеви на дното во зависност од вегетацијата односно може слободно да се истражува и да се пробува многу начини на модерен риболов со чикадите. Единствена мана кај чикадите е што се премногу осетливи на терени каде што има ситна вегетација или пак езера и води каде што има многу густа „шума“ во водата, тие освен што ја убиваат вибрацијата туку можат и да ја закочат тотално мамката и да остане таму засекогаш. Исто така при зафрлање се случува трокуките да се заплеткаат меѓу себе и да се осети прилично „мртва“ вибрација на трската, во тој случај ја вадиме и ја отплеткуваме. но со текот на времето и искуството не претставува никаков проблем.
Искуството како најголем фактор вели дека мораме да го имаме овој мамец во приборот доколку сме сериозни спинерџии и риболовци на вештачки мамци затоа што со својот систем на работа чикадата претставува уникатен во својата бранша.
Најзначаен производител е секако Reef Runner меѓутоа на нашиот пазар се наоѓаат локалните DAM чикади, Брзотрз, Лав и Спинер по прилично нормална и пристапна цена.

[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Bravo ubavo objasneto...jas uste bi dodal deka mnogu brzo se gubat na neispitan teren pa zatoa morate da gi imate
Fisherman koi se i najeftini...od moe iskustvo debarsko ezero ima najcist teren za cikada

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 7:47 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Треба да им се даде повеќе минутажа на вакви мамци, посебно на езера. Малку сум ги користел, и до сега сум немал успех

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 2:01 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
I jas na cikadive mnogu malku sum im posvetil vnimanie, bidejki imav samo edna i toa podarok od Fisherman 8-) ...A ovaa god se podnoviv i so nekoj brzotoz, pa verovatno ke pocnam da lovam pocesto na niv...!!!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 3:28 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Чикадите се во суштина многу ловни варки, а зошто не добиваат километража тоа зависи од нас затоа што сме навикнати на воблер и нивните брендови, ловности итн. Има дури во декор на пастрмка чикади, јас на козјак имам врлано и работат супер, само што си сака почиста вода, да не се закачува пошто се кинат одма.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 11, 2012 6:16 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Koga bi sporeduval po lovnost na cikada sprema vobler bi bilo 5 - 1 ,za cikadata se razbira.

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 13, 2013 6:31 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Јан 27, 2013 2:16 pm
МислењаCOLON51
kade vo skopje moze da se najde cikada


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 13, 2013 6:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Aleksandar ili Fisherman MK gi proizveduva kaj nas,gi imas skoro vo site ribolovni prodavnici..Na negoviot FB profil ima katalog:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 589&type=3

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 14, 2013 2:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Баш денес зедов Цикада од Александар од Про Спорт во ГТЦ, имаше солиден избор на грамажи и лепенки (бои,холографски фолии). Вака на изглед изгледа солидно, кога ќе ја „искапам“ ќе кажам како се однесува... Ме интересира искуство од оние што веќе ја „искапиле“... Поздрав!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 14, 2013 5:25 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
ima li nekoja filozofija vo izrabotuvanjeto na cikadi ili toa e toa nema utka.
dali treba da se baraat brendovi ili sekoja si ja brka namenata?
deka materijalot e toj,formata e taa,nalepnica trt mrt nema nekoja filozofija a gledam cenite variraat...
plakjame brend samo koga e od nekoja poznata firma ili ima i neshto vo izrabotkata,vibracijata??
primer ja imam edna od 300denari a ima i od 150 :mrgreen:
inaku prekrasen mamec za zanimacija na veshtachki mamki da se ribolovi super e :D
moe iskustvo i samo tamu sum ribolovel na cikada a toa e na reka treska vo makedonski brod.
frlav vo dlaboki virovi kakvi shto ima nakaj ulivot na ezeroto.
frlav crvena i zelena cikada.
rezultat sitni kljenchinja 8-)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum