www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:13 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 12:59 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Kolku e lesno da se pisuva za ova tolku e i neblagodarno.
Lesno zatoa sto postojat vobleri koj se favoriti za lov na som, a neblagodarno zatoa sto somot moze da se fati na bilo koj vobler.
Somot e nasata najgolema riba. Kolku sto vidot mu e los tolku mirisot i osetot na dvizenje ( vibracija ) mu se razvieni.

Najcesto se naoga pri dnoto od rekata ili ezeroto, skrien ili ulezan vo nekoj podlaboki virovi no cesto i vo dupki vo priobalata.
Koga e vo ovaa sostojba e tesko da se ulovi. Potrebno e trpenie i vobleri koj ke mu setaat pored nosot, koj ke pravat jaka vibracija i tropkaat.

[ img ]

Se so cel da se razbudi od taa negova letargija, da go napadne voblerot zaradi toa sto e gladen ili pak zaradi toa sto nekoe malo ripce mu se seta pred nos i go nervira.
Bidejki se naoga vo podlaboki dupki i virovi potrebni ni se vobleri koj odat podlaboko, koj imaat siroka i golema pakta, i tuka izboro e prilicno golem.
Rapala ima ili potocno imase nekolku vobleri koj odlicno go lovea i seuste go lovat.
Go ima seuste Shad Rap-ot
[ img ]

Go imase ( za zal ne se proizveduva veke ) Ratlin Fat Rap-ot
[ img ]

DT Serijata koja e odlicna za som no mene licno ne mi se dopaga sto okceto od paktata ne odi niz teloto na voblerot tuku samo e pricvrsteno na paktata.
[ img ]

I nekoj novi od koj se strasno bucni bidejki imaat metalna tropka po sirina na celoto telo od voblerot - clack.
[ img ]

Storm so Wiggle Wart i pogolemiot brat Mag Wart-ot
[ img ]

Od poegzoticnite Deep X 300 na Megabass, lupa, tropa odi dlaboko i vibrira strasno jako.
[ img ]

Skoro i da nema proizvoditel koj vo svojot asortiman nema po nekoj vobler za lov na som. Salmo ima nekolku odlicni moodeli Fatso crank, noviot Hornet od 9 cm.
[ img ]
Luhr Jensen Hot lipps
[ img ]
DD 22 od Bill Norman
[ img ]
Legendarniot star i dobro poznat Shaekspeare Big S
[ img ]

Odlicno lovat i golemite Ujka.
[ img ]
Grdo Pajce, Antax ima eden dobar, VB isto taka, se naogaat i kaj Hand Made majstorite Krundza, Mato, Vunjak, KZV .....

Ova bea vobleri koj se koristat koga somot e vo dlaboko i koga treba da se razbudi. Druga e prikaznata koga somot e aktiven, lovi, brka. Tuka nema mnogu filozofija, ke napadne skoro se sto ke mu projde pored nego i sto ke mu zalici na plen.

Megutoa ona sto se bara od voblerot za lov na som ne e samo da tropa, odi dlaboko i jako vibrira, potrebni se jaki trokraki, jaki okca i kopci. Retko koj vobler moze da se pofali so takvi pa najcesto vednas po kupuvanjeto treba da se zamenat postoeckite so novi, pojaki i poostri. Sepak nikogas ne znaes koga ke udri golemata riba na tvojot zivot i steta bi bilo da ja ispustis zaradi toa sto se ispravila trokrakata ili popustila kopcata.
A somot znae da go napravi i toa.
Zaradi specificnosta na negovata usta ( cetkite sto mu se na gornata i dolnata strana na ustata ) cesto tesko se zakacuvaat i ostrite trokraki, znae duri i da ja ,, zguzva,, trokrakata i da go ,, plukne,, voblerot.
Najsigurno e dokolku go ima usisano voblerot i toj mu e zakacen vo skrgite.
Vo vrska so vodenjeto na voblerite i nivnoto odbiranje bi mozelo mnogu da se zboruva no voglavno se vodat so pravenje na pogolemi pauzi i so polna koncentracija.
Zosto so polna koncetracija ?
Zatoa sto somot mnogu cesto znae da go ,,zastane,, voblerot. Vo toj moment ako ne se dade adekvatna kontra, tolku bese muabetot. Bidejki ovie vobleri odat dlaboko cesti se zakacuvanjata na kamen ili granki. Tuka e potrebno da se napravi razlikata pomegu granka ili som. Zatoa kontriraj podobro ednas poveke nego ednas pomalku.

Da se nadevame deka godinava ke bide poberiketna.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 2:34 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Som ne sum zakacil na vobler do sega bidejki i ne sum lovel na mesta kade sto go ima. Spored tebe osven Vardar na koe drugo mesto vo Makedonija Somot bi se lovel (za na vobler) !!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 2:36 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Ups zaboraviv Saso da ti ja pofalam temata i informaciite..odlicno !!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 3:10 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Gonny НапишиCOLON
Som ne sum zakacil na vobler do sega bidejki i ne sum lovel na mesta kade sto go ima. Spored tebe osven Vardar na koe drugo mesto vo Makedonija Somot bi se lovel (za na vobler) !!!
Sekade kade go ima.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 4:16 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
saso moram da te pofalam , ama i ti dadov povod da otkries nesto , i stvarno ima dosta logika u celiot tvoj post...
mnogu dobro go kaza ona , on koga brka se ke napadne,,toa e tocno,,samo moeto prasanje bese..
po poznavanjeto tvoe od voblerive, dali postoi nekoj tromav vobler za som bez trpalki i so mali dvizenja,,,vibracii,,,i kasikarot dam efz e spor i mu go znaes dvizenjeto,,,nesto slicno na nego..

a inace vo delot na spinot ovaa e najdobro sto e obrazlozeno..ne deka ti go pisuvas ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 4:27 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Sekoj vobler koj ima siroka pakta ( posiroka od teloto na voblerot ) go ima toa tvoe ,, tromavo ,, teturavenje.
Bez razlika dali e dlabokoronec ili plitkoronec.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 4:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
toa me interesira,,, baven kako vozot za kocani..bez tropalki..sto bi preporacal ti od tiie vrsti na vobleri..da ne bidat pomali od 9 cm...firma nekoja...samo nemoj u japonija :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 4:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Единствен сом на вештачки мамец имам фатено на Сава и тоа на дупли твистер .
на нашиве води не сум фатил сом на вештачки мамец иако делот кај Демир Капија кај тунелите го имаме чешлано со разно разни воблери , кашики и твистери

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 4:45 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
ico baits НапишиCOLON
toa me interesira,,, baven kako vozot za kocani..bez tropalki..sto bi preporacal ti od tiie vrsti na vobleri..da ne bidat pomali od 9 cm...firma nekoja...samo nemoj u japonija :lol: :lol: :lol:
Salmo Hornet 9 cm

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Vobleri za som
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 14, 2012 10:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Иако претпочитам жив мамец за лов на сом, ова што Сашо го напиша и престави е сон за секој бркајлија......Од оваа година и јас малку повеќе ке се трудам да го побарам на скапите "играчки"........се надевам ке презентирам добар улов :)

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum